YOĞUN BAKIMDAN TATSIZ SİNYAL

YOĞUN BAKIMDAN TATSIZ SİNYAL

YOĞUN BAKIMDAN TATSIZ SİNYAL

YOĞUN BAKIMDAN TATSIZ SİNYAL
28 Kasım 2020 - 10:39
Reklam

Bazı şehirlerde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 77’lere ulaşması üzerine Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Edirne’nin de aralarında bulunduğu illere gönderilen genelgede erişkin yoğun bakım yatağı veya çocuk yoğun bakım yatağı ilave yapılabileceği ayrıca özel hastanelerin pandemi süresince ek yatak taleplerinin karşılanacağı açıklandı.
YOĞUN BAKIM ATAĞI
Sağlık Bakanlığı artan yoğun bakım oranları nedeniyle yeni önlemler almaya hazırlanıyor. Konu hakkında bakanlıktan tüm illere genelge gönderildi.  Türkiye’de yoğun bakım yatak sayısının yüzde 60’ının devlet hastanelerinde, yüzde 40’ının diğer hastanelerde olduğunu bildiren uzmanlar, bazı şehirlerde yoğun bakım doluluk oranlarının yüzde 77’lere ulaşmasının durumun ciddiyetini ortaya koyduğunu söyledi. Bakanlıktan tüm illere gönderilen genelgede ise özel hastanelerin pandemi süresince ek yatak taleplerinin karşılanacağı açıklandı.
İLAVE YATAK YAPILABİLECEK
Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Tekin imzasıyla 24 Kasım günü tüm illere gönderilen genelgede, pandemi süreci sonunda geçici olarak ilave edilen yatakların iptal edileceğinin bilinmesi şartıyla, hastane binasında tadilat yapılmaksızın yerinde yatak eklenmek suretiyle sadece erişkin yoğun bakım yatağı veya çocuk yoğun bakım yatağı ilave yapılabileceği söylendi.
VATANDAŞLAR EVLERDE BİR ARAYA GELMEMELİ
Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, alınan tedbirlerin vaka sayılarını ne kadar düşüreceğinin 14 gün sonra ortaya çıkacağını belirterek, “Bir hafta-10 gün içinde düşüş eğilimi beklenebilir” dedi.  Özlü,  “Bu kısıtlamalar birden bire bir vaka düşüşüne neden olmaz. Düşme yavaş yavaş olur. Burada önemli olan kamusal alanda alınan tedbirleri by-pass etmemek. Vatandaşlar da evlerde bir araya gelmemeli. Aksi halde bulaş devam eder. Sonuçta devlet bazı tedbirler aldı. Vatandaş da üzerine düşen bu görevi yerine getirmeli. Kafeye gidemiyoruz diye evlerde bir araya gelinmeye başlanırsa o zaman olmaz. Devlet buna önlem alamaz. Alınan tedbirlerden sonra vaka sayısını tahmin etmek çok zor. Durağanlaşma olur, düşme eğilimi başlarsa tedbirlerin işe yaradığını ve yarayacağını görmüş oluruz.”dedi.
TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS TABLOSU AĞIRLAŞIYOR
Türkiye'de koronavirüs verilerine göre, son 24 saatte 6 bin 876 yeni hasta tespit edildi, 29 bin 132 kişiye teşhis konuldu. 174 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi, hasta sayısı ise 6 bin 876 oldu.  174 kişi koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetmesiyle vefat sayısı 13 bin 14'e yükseldi. 3 bin 291 kişi sağlığına kavuşurken ağır hasta sayısı ise 4 bin 711'e çıktı.
"TEDBİRLERE UYARSAK KISITLAMALARA GEREK KALMAZ"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aktif hasta sayısındaki artışın devam ettiğini belirterek şunları söyledi: "Salgının seyri kadar bizim tedbirlere uyumumuz da kısıtlamalar konusunda belirleyici olacak. Tedbirlere uyarsak kısıtlamalara gerek kalmaz. Birlikte mücadele edersek başarabiliriz."
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
HAYVANLARA EZİYET EDİLMEMELİ
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA
ESNAF ÇOK ZOR DURUMDA