YUMURTA FİYATLARI TEPE TAKLAK OLDU

YUMURTA FİYATLARI TEPE TAKLAK OLDU

YUMURTA FİYATLARI TEPE TAKLAK OLDU

YUMURTA FİYATLARI TEPE TAKLAK OLDU
21 Haziran 2019 - 06:25
Reklam

Mert SOYLU
Yumurta ihracatında en önemli ülke olan Irak pazarının kapanmasıyla birlikte Yumurta üreticileri zor günler yaşıyor. Bazı firmalar kapılarına kilit vururken, birçok firma da iflas erteleme isteğinde bulundu.
Ülkemizdeki sektörü Irak yönetiminin kendi yumurta ihtiyacını karşılamak üzere yaptığı bazı uygulamalar ve ihracata getirdiği kısıtlama yüzünden en önemli pazarını kaybedildiğini söyleyen Tekin Tavuk çalışanlarından Nesrin Tekin,”İhracatın yüzde 80’nin yapıldığı Irak, Türkiye’den yumurta almayacağını duyurması yumurtacılarda büyük sıkıntılar yaşanmaya başladı. Şuanda yumurta fiyatlarında büyük düşüş yaşanmaya başladı.
İhracatın yüzde 80’i ırak’a yapılıyordu. Ama son gelişmelerin ardından Irak yönetimi Türkiye’den yumurta alımını durdurdu. Bu sektörü çok ciddi sıkıntılara soktu. Birçok firma zor günler geçiriyor. Sektör 35 kuruşa ürettiği yumurtayı 15 kuruşa kadar düşen fiyatlarla satıyor. Bunun üstüne birde zararına sattığımız yumurta için yüzde 8 KDV ödüyoruz. Bu durum çok sağlıklı bir sistem değil. Biz üreticiler olarak bu konuda devlet büyüklerinden sesimizi duymalarını bekliyoruz. Sektörün içinde bulunduğu durumdan kurtulması için acil çözüm yolları üretilmeli. Irak yönetiminden olumlu bir cevap gelmediğin öğrendik” dedi.
YUMURTA 8 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ
Üretim merkezlerinde ve satış noktalarında arz fazlalılığı oluştuğunu belirten Tekin,” Talep azalınca fiyatlar düştü. Bu kez hem üretici hem satıcı zarara girdi. Hatta bazı üretim merkezleri iflasın eşiğine geldi. Yumurta üreticileri, gidişatın sektörü iflasa sürüklediğini söylüyor. Sektör zincirleme olarak herkesi etkiliyor. Talep azlığı nedeniyle yumurta toptancının da elinde kaldı.16-17 liraya satılan yumurta 8-9 liraya kadar düştü” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...