YÜREKLERİ BURKAN YANGIN, TARİH KÜL OLDU

YÜREKLERİ BURKAN YANGIN, TARİH KÜL OLDU

YÜREKLERİ BURKAN YANGIN, TARİH KÜL OLDU

YÜREKLERİ BURKAN YANGIN, TARİH KÜL OLDU
20 Ocak 2021 - 09:58

Edirne’de müftülük binası olarak kullanılırken gece saatlerinde çıkan yangınla adeta küle dönen 140 yıllık iki katlı ahşap binanın acı yüzü gün aydınlanınca ortaya çıktı.
  Edirne’de 1880 yılında yapılan ve yaklaşık 30 yıl önce müftülük binası olarak kullanılması için Edirne Müftülüğüne devredilen 1. grup korunması gerekli kültür varlığı vasfı bulunan tarihi iki katlı ahşap binada gece saatlerinde yangın meydana geldi. Kısa sürede tüm binayı saran alevler adeta geceyi aydınlattı. Devasa boyuttaki alevlere müdahale eden itfaiye ekipleri, yaklaşık 2 saat süren çalışma sonucu alevleri kontrol altına alabildi. Ekiplerin soğutma çalışmaları ise 10 saat sürdü.
  YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK
  Yangın mahalline gelen Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Edirne Cumhuriyet Savcısı Yavuz Arnak ve Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Yusuf Şamiloğlu incelemelerde bulundu. Yangınla ilgili yasal işlem başlatılacağı öğrenildi.
  DİYANET İŞLERİ BAŞKANI ALİ ERBAŞ PAYLAŞIM YAPTI
  Yangınla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, can kaybının olmadığına dikkat çekti. Erbaş paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Edirne Müftülüğümüzde çıkan yangın hepimizi derinden üzmüştür. Ana binamızın kullanılmaz hale geldiği yangında çok şükür ki can kaybı olmamıştır. Personelimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Cenab-ı Hak her türlü afet ve musibetten milletimizi ve insanlığı muhafaza eylesin."
  TARİHİ BİNA KÜLE DÖNDÜ
  Edirne İl Müftüsü Alettin Bozkurt, tamamen yanarak kullanılamaz hale gelen binada bilgisayar, masa ve kütüphane bulunduğunu belirterek, “Müftülüğümüzün ana binası tamamen yanmış bulunmaktadır. Hepimize çok geçmiş olsun” açıklamasında bulundu.
İPEKÇİLİK OKULU DA OLMUŞ
Salih Bey Konağı olarak da bilinen ahşap konağın 1930'lu yıllarda Ziraat Mektebi'ne bağlı İpekçilik Okulu olarak hizmet verdiği bir süre sonra hazineye devredilen taşınmazın 30 yıla yakındır Diyanet İşleri Başkanlığına tahsisli olduğu öğrenildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KÖY KARANTİNAYA ALINDI
KÖY KARANTİNAYA ALINDI
AROMATİK BİTKİ ORMANI OLUŞTURULDU
AROMATİK BİTKİ ORMANI OLUŞTURULDU