YÜZDE 90 GÖRME ENGELLİ ECEM TAŞIN, JUDO İLE...

YÜZDE 90 GÖRME ENGELLİ ECEM TAŞIN, JUDO İLE ENGELLERİ KALDIRDI

YÜZDE 90 GÖRME ENGELLİ ECEM TAŞIN, JUDO İLE ENGELLERİ KALDIRDI

YÜZDE 90 GÖRME ENGELLİ ECEM TAŞIN, JUDO İLE ENGELLERİ KALDIRDI
05 Haziran 2021 - 09:29

13 yıldır katıldığı profesyonel judo şampiyonalarında çok sayıda madalya kazanan milli sporcu yüzde 90 görme engelli Ecem Taşın, hayat hikayesi ile dikkati çekiyor.
Trakya Üniversitesi’nin başarılı judocusu, milli sporcu Ecem Taşın, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen “2021 IBSA Judo Grand Prix” şampiyonasında önemli bir başarıya imza attı. Kadınlar judo 48 kiloda Türkiye'yi temsil eden görme engelli Ecem Taşın, 38 ülkeden 200 sporcunun yarıştığı uluslararası organizasyonda, zorlu bir müsabakanın ardından altın madalya elde etti.
“Görme engelim hiçbir zaman bana engel olmadı”
2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda Türkiye'ye altın madalya kazandırmak isteyen milli sporcu Ecem Taşın, Edirne’de antrenmanlarına aralıksız devam ediyor. Pingmentosa hastalığı nedeniyle yüzde 90 görme engelli olduğunu ifade eden Taşın, görme engelinin hiçbir zaman kendisine engel olmadığını söyledi. Taşın, antrenörlüğünü yapan Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Demiral’in ve takım arkadaşlarının kendisine çok destek verdiğini anlattı.
“Judo ile engelleri kaldırdım”
Judo yaptığı dönemlerde engelini daha fazla aştığını hissettiğini ifade eden Taşın, görme engeli arttıkça judoya daha çok tutunmaya başladığını söyledi. Dezavantajını avantaja çevirmeye karar verdiğini belirten Taşın, 13 yıldır profesyonel olarak judo yaptığını vurguladı. Dünya ve Avrupa bazında düzenlenen şampiyonlarında da derecelerinin olduğunu kaydeden Taşın, gururlu ve heyecanlı olduğunu söyledi.
“Siz vücudunuza bakmazsanız vücudunuzda size bakmaz”
Görme yetisini kaybetmeye başladığı dönemlerde evden dışarıya çıkmama kararı aldığını anlatan Taşın, bunun avantaj olmadığının farkına vardığını söyledi. “Engel kafadadır” diyen Taşın, “Önemli olan krizi avantaja çevirmek. Lütfen engelli arkadaşlarım evde oturmasınlar kendilerini ortaya koysunlar yapabilecekleri bir sürü şey var. Siz vücudunuza bakmazsanız vücudunuzda size bakmaz” açıklamasında bulundu.
“İstiklal Marş’ımızı Tokyo’da okutmak istiyoruz”
Milli sporcu Ecem Taşın’ın Mili Takım adına bireysel antrenörlüğünü yapan Kırkpınar Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şengül Demiral da, hedeflerinin 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'nda 48 kilogramda şampiyon olarak Türkiye’ye dönmek olduklarını söyledi. “İstiklal Marş’ımızı Tokyo’da okutmak istiyoruz” diyen Demiral,”Bunu yapabilecek potansiyele sahip sporcumuz ve ekibimiz var” açıklamasında bulundu.
Arkadaşları bir cümleyle Ecem’i anlattılar
Daha sonra Taşın’ın spor arkadaşları bir cümleyle Ecem Taşın’ı anlatı.  Arkadaşlarına göre Ecem; başarı öyküsüdür, kadınların gücüdür, cesurdur, mücadelecidir, savaşçıdır, hırslıdır, şampiyondur ve engelsizdir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
KANSER HASTALARINA MİNİ KONSER DÜZENLENDİ
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK
SAADET PARTİSİ İŞÇİ KONGRESİ DÜZENLEYECEK