ZAM YAPILMAMA KARARI GENİŞLETİLMELİ

ZAM YAPILMAMA KARARI GENİŞLETİLMELİ

ZAM YAPILMAMA KARARI GENİŞLETİLMELİ

ZAM YAPILMAMA KARARI GENİŞLETİLMELİ
25 Aralık 2020 - 00:59
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de vakıf kiralarına bu yıl zam yapılmamasının kabul edildiğini söyleyerek bunun doğru bir karar olduğunu belirtti.  Ancak aynı uygulamanın devlete ait tüm yerlerde, kiralanan tarlalarda ve mülkiyeti Kızılay’da olan yerlerde de yapılması gerektiğini ifade etti.
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuya ilişkin şunları söyledi:  “Türkiye’de en çok vakıf kiracısı bulunan il olan Edirne’nin milletvekili olarak geçen yıldan beri vakıf kiralarını Meclis’te sürekli gündeme getirdim. Geçen yıl yapılan fahiş zamların geri alınması gerektiğini söyledim. Orada az da olsa bir miktar zamlar geri alınmıştı. Bu yıl da aylardır vakıf kiralarına zam yapılmaması gerektiğini, esnafın zaten zor durumda bulunduğunu söylüyorum. Dün gece Meclisimiz bütün partilerimizin ortak önerisiyle vakıf kiralarına zam yapmama kararı aldı. Çok doğru ve yerinde bir karar olmuştur. Ancak eksiktir.  Devlete ait bütün taşınmazlarda, kiraya verilen hazine arazilerinde bu yıl artış yapılmamalıdır. Bunun yanında Kızılay’a ait kiralık yerlerde de kira artışı yapılmamalıdır. Olağanüstü zamanlarda devlet bütün gücüyle vatandaşının yanında olursa vatandaş fazlasıyla daha sonra bunun karşılığını verir. Kızılay bu yıl kiracılarına zam yapmasın esnafımız birazcık ta olsun nefes alsın.”
SERVİSÇİLERİN SESİ OLDU
CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu TBMM’de servisçilerin çok zor durumda olduğuna dikkat çekerek “Bu esnaf, bu vatandaş ne yapacak, taş mı yiyecek?” diye sordu.
Aylardır servisçilerin kontak çalıştırmadıklarını buna rağmen aylık sabit yüksek giderleri olduğunu ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu şunları söyledi: “Az önce Edirne Uzunköprü'den okul servisi çalıştıran bir arkadaşım bana SGK'den gelen bir tebligatı yolladı. ‘On aydır servisler çalışıyor mu; neyi, nasıl ödeyeyim?’ diye soruyor.
Servisçiler beyanname vermek zorunda, KDV, muhtasar, geçici beyanname derken her ay bir sürü para veriyorlar. Bir de araçlarının sigortası var. ‘Okullar açılıyor’ dendi; servisler, eksikse koltuk sigortalarını yaptırdı, araç muayeneleri yapıldı, güzergâh belgeleri için ödeme yapıldı. Sonuçta, on aydır çalışmayan servisçiler 1 lira gelirleri olmadan binlerce lira masraf yaptılar. Şimdi Hükûmet bir de ‘Şu sigorta borcunu öde’ diye tebligat yapıyor.
Borçlu olan servisçiler ya da diğer esnafımız değil AKP'dir. Devlet bugünlerde onlara ödeme yapmak zorundadır. Yıllardır alınan vergilerin, primlerin karşılığını şimdi esnafa vermek zorundadır. Siz hazineyi Moğolların şarkısında olduğu gibi yamyamlara yedirdiniz. Bir şey bırakmadınız diye bu esnaf, bu vatandaş ne yapacak, taş mı yiyecek?”
 
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Şemsi altınküpü
    3 hafta önce
    Sayin vekilim.izmir vakıflar müd.lüğü böyle bir uygulama yok diyor,yani zamlar gecerli imiş.kime inanacagız.esnaf zor durumda.şadirdık kaldık.saygılar...
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ...