ZAMLI TARİFEYE TEPKİ, BURASI MUZ CUMHURİYETİ...

ZAMLI TARİFEYE TEPKİ, BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL

ZAMLI TARİFEYE TEPKİ, BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL

ZAMLI TARİFEYE TEPKİ, BURASI MUZ CUMHURİYETİ DEĞİL
10 Kasım 2020 - 01:43

Edirne’de unlu mamullerine yasal olmadığı halde zam yapılmasına tepki gösteren Edirne Esnaf Sanatkarlar ve Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz, “Burası Muz Cumhuriyeti mi? Burası hukuk devleti. Fırıncılar kendini yaktı, bedelini ödeyecekler”dedi.
6 Kasım’dan itibaren ekmek fiyatını 2 liraya çıkararak gramajını da 10 gram düşürerek 200 gramdan satmaya başlayan fırıncılara 240 gramlık ekmeğe 2 lira fiyat verdiklerini açıklayan  Edirne Esnaf Sanatkarlar ve  Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz,bundan sonra fiyat için ben tekrar davet etmem. Beni tanımayanı ben niye tanıyayım kardeşim. Gitsinler dertlerini derneklerine anlatsınlar”diye belirtti.
Fırıncılara ateş püsküren Edirne Esnaf Sanatkarlar ve  Odaları Birliği Başkanı Kemal Cingöz; “Ekmeğe yapılan zammın yasal bir dayanağı yok. Ekmeğe fiyat verecek Türkiye’de 2 kurum var. Ticaret ve Sanayi Odası’na kayıtlı olanlara Ticaret ve Sanayi Odası verir. Esnaf Odaları Birliklerine kayıtlı olan fırınlara da Esnaf Odaları Birliği verir. Yani yasal dayanağı yok. Neye göre yaptılar. Tüketici Koruma Kanunu’na dayandırmışlar. Bunların tarifesi yok. Yazmışlar bir etiket, koymuşlar. 200 gram ekmek 2 liraya diye tarifeleri var mı? Yok. Tarifesizdir o. Kim vermiş. İşte Fırıncılar Derneği. Peki Fırıncılar Derneği’nin zam verme gibi kanuni yetkisi mi var ki. Vermiş. Kaldı ki ben fırıncıları taleplerinde haklı görüyorum. Kendilerine haklı olduklarını söyledim. Ama onların istediği fiyatta Türkiye realitesi uzaktan yakından örtüşmüyor. ‘Ben zam vermeyelim’ demedim. ‘Verelim’ dedim. ‘Makul bir şey verelim’ dedim. Ama onlar, ‘Biz batarız’ ifadesini kullandılar. Bende onlara Türkiye’de satılan ekmek fiyatlarını il il gösterdim. ‘Bu arkadaşlar batmıyor da siz nasıl batıyorsunuz’ dedim. Sizin kullandığını emtiaların aynısını bu fırıncılar da kullanıyor. Kafalarına göre zam yaptılar”şeklinde açıkladı.
2 liradan satan cezasını çekecek diyen Cingöz; “Resmi kurumlar tutanak tutuyorlar. ‘Fırsatçılık ve stokçuluk kanuna dayandırılırsa kendilerini yaktılar’ diyorum. Benim zam talebim 240 gram ekmek 2 lira oldu. Bu durumda ekmeğin kilogramı 8 liraya gelir. Gramı da düşürmüşler. Gramı düşürmek bana göre çok büyük bir ayıp. Türkiye’de en pahalı satılan ekmeğin kilosu 7 lira 69 kuruş. Sakarya’da. ‘Biz yine 8 lira verelim’ dedik. Ama kabul etmediler. Ben tekrar davet etmem. Beni tanımayanı ben niye tanıyayım kardeşim. Gitsinler dertlerini derneklerine anlatsınlar. Yeniden fiyat talebinde bulunacaklar. İşte o zaman biz nasıl bir tavır takınacağız. Onu ben de bilmiyorum. Burası Muz Cumhuriyeti mi? Burası hukuk devleti ve üniter yapıya sahip. Eyaletler yok burada. Örnek olarak söylüyorum. ‘Ankara Fırıncılar Odası derse biz de ekmeğin kilosunu 12 liradan satıyoruz.’ Mümkün mü böyle bir şey. Yanlış yaptılar. ‘Herhalde bedelini ödeyecekler’ diyorum”dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KİSPETÇİLER HASRETLE KIRKPINAR’I BEKLİYOR
KİSPETÇİLER HASRETLE KIRKPINAR’I BEKLİYOR
65 YAŞ ÜZERİNE EGZERSİZ ETKİNLİĞİ
65 YAŞ ÜZERİNE EGZERSİZ ETKİNLİĞİ