ZIPKIKURT’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

ZIPKIKURT’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

ZIPKIKURT’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

ZIPKIKURT’TAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
19 Kasım 2020 - 23:31

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt,Cumhurbaşkanı ile yapmış olduğu online konferans görüşmesinde ekonomik esnafın sıkıntılarını illetliklerin ifade ederek,Bulgaristan’la olan Kapıkule sınır kapısının kapanmasının gündemde olmadığını açıkladı.
Cumhurbaşkanı ile canlı online konferans toplantısından esnafın sıkıntılarını ilettiklerini ifade eden Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt; “Bölgemizdeki sorunları ve bölgemizdeki iş insanlarının problemlerini Cumhurbaşkanımıza iletme fırsatı bulduk. Güncel konuları hepimiz biliyoruz. Ertelenen sigorta, vergi, krediler vardı. Bunlarla ilgili esnaflarımızdan bize gelen sorunları Cumhurbaşkanımıza iletme fırsatı bulduk. Bunlarla ilgili bakanlarımıza verilen talimatla sorunlara çözüm anlamında ilgileneceklerini söylediler. Edirne genelinde iş insanlarının sorunlarıyla ilgili bizlere neler aktarıldıysa Cumhurbaşkanımıza iletme fırsatı bulduk. Kısa çalışma ödeneğinin devamı. Malum pandemiyle ilgili özel kararlar alındı. Lokantaların ve kıraathanelerin, belli iş yerlerinin kapatılmasıyla ilgili kendi görüşlerimizi bildirdik. Kredi ertelemelerinin veya faizlerinin uzatılmasını, iş insanının krediye kolay ulaşabilmesini rica ettik. Sonuçta iş insanından gelen talepler neyse Cumhurbaşkanımıza hepsini ilettik” diye kaydetti.
SINIR KAPILARININ KAPANMASI GÜNDEMDE DEDİL
Sınır kapılarının kapanmasının iki ülkenin de gündeminde olmadığını ifade eden Zıpkınkurt; “Edirne ekonomisi bilindiği üzere yurtdışından gelen misafirlerle birinci dereceden irtibatlı. Bulgaristan’dan gelen misafirlerin Edirne ekonomisine ciddi bir katkısı var. Bunu yadsıyamayız. Bununla ilgili de gerekli önlemleri gerek Valiliğimiz gerek oda üyelerimiz almış durumda. Valiliğimiz dezenfektanları ve maskeleri Kapıkule’de dağıtıyor. Bizler de üyelerimizi bilgilendirerek maske, mesafe ve hijyen konusunda gerekli uyarıları yapıyoruz. En az hasarla Covid’i atlatmaya çalışıyoruz. Bulgaristan’daki partnerlerimizle yaptığımız görüşmelerde kısa dönemde sınır kapılarının kapanacağı yönünde ellerinde bir bilgi yok. Ama Bulgaristan’daki vakaların arttığı gerçek. Bulgaristan’daki Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlıkla, odaların yaptığı toplantıda kapıların kapanmayacağı konusunda bilgi geldi. Bulgaristan tarafından gelenlerden Türk tarafına bir bulaş tespiti yok. Dolayısıyla Türk tarafı da bu süreci çok yakından takip ediyor. Bunun için bizim taraftan da kapının kapanacağı gündemde değil. Covid dolayısıyla anket yapamıyoruz. Önümüzdeki günlerde anket yapmayı planlıyoruz. Geçmiş dönemlerde Bulgar misafirin kişi başı harcama ortalaması 55-65 Euro civarındaydı. Dövizin yükselmesi ve onların daha farklı ürünlere yönelmesiyle beraber zannediyorum rakam biraz daha yükselmiştir”diye belirti .
“ODALAR FIRINCILARIN YANINDA MI DEĞİL Mİ ÖNÜMÜZDE Kİ GÜNLERDE GÖRÜRLER”
Ekmek fiyatları ile ilgi ise Zıpkınkurt şunları kaydetti; “Ekmekle ilgili önümüzdeki günlerde bir açıklama yapacağım. Dernek başkanı da yanımda olur. Tüm Edirne kamuoyu gerçekleri öğrenir. Odalar esnafın arkasında mı değil mi öğrenir. Fırıncılar önce ne istediklerini bilecekler. Ondan sonra bu işleri konuşacağız”dedi. Yeşim DRAMALI
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI