ACI TABLO

08 Mayıs 2018 - 02:33

Edirne Trafik, Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Fahrettin Soydan, Edirne’de geçen yıl meydana gelen bin 509 trafik kazasında 16 kişinin hayatını kaybettiğini belirterek, trafik kazalarının azaltılması için Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı uygulamaya girdiğini açıkladı.

Karayolu Trafik Haftası etkinlikleri kapsamında Edirne Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonu'nda program düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda konuşan Edirne Trafik, Tescil ve Denetleme Şube Müdürü Fahrettin Soydan, Dünyada her yıl yaklaşık 1 milyon 250 bin insan trafik kazalarında hayatını kaybettiğini ve 50 milyondan fazla insan da yaralandığını belirtti.

 Ülkemizde ise bu üzücü tablonun önüne geçmek adına uygulamaya konulan "Karayolu Trafik Güvenliği Stratejisi ve Eylem Planı" kapsamındaki Başbakanlık Genelgesi ile 2020 yılına kadar trafik kazaları sonucu meydana gelen ölümlerin %50 oranında azaltılması hedeflenmektedir açıklamasında bulunan Soydan, “Bu bağlamda ilimiz genelinde 2017 yılında 1.509 trafik kazası meydana gelmiş ve bu kazaların sonucunda 16 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. İlimizde trafik kazaları sonucu meydana gelen ölümlerde bir önceki yıla oranla %1 1 oranında azalma kaydedilmiştir” açıklamasında bulundu.

Vatandaşların öncelikle kendi can güvenliklerini düşünerek trafik kurallarına uyması ve trafik güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunması kaçınılmaz bir zorunluluktur açıklamasında bulunan Soydan şu ifadelere yer verdi, “Trafik kurallarına uyulmasının öneminin vurgulanması amacıyla ülke genelinde sürekli yeni projeler geliştirilmekte ve uygulanmaya çalışılmaktadır.  Trafik kazalarını tamamen önleyebilmek belki mümkün değildir, ancak bu kazaları, sayıları ve sonuçları itibariyle en az seviyeye indirmek bizlerin elindedir. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın huzur ve güven içerisinde okullarına gidiş ve gelişlerini sağlamak, servis araçlarının karışabileceği trafik kazalarını önlemek amacıyla her türlü tedbiri almak temel önceliğimizdir. İçişleri Bakanlığının da hassasiyetle üzerinde durduğu okul servis araçları ve şoförlerine yönelik trafik güvenliği denetimleri yapılması Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından özel denetimler olarak, gerekse İlimizce yapılan programlar doğrultusunda önemle ve hassasiyetle sürdürülmektedir, 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da kararlılıkla devam edecektir. Karayolları Trafik Kanunun da görev, yetki ve sorumluluk verilen kurum ve kuruluşlarımızın yanında üniversitelerimizin, sivil toplum örgütlerinin, yük ve yolcu taşıyan firmalar ile basın yayın organlarımızın, kazalardan doğrudan etkilenen ve büyük acılar yaşayan vatandaşlarımızın daha etkin bir şekilde bu mücadeleye katılması, trafik güvenliğinde başarıya ulaşmayı kolaylaştıracaktır”

Törende hafta kapsamında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere ve başarılı trafik mensuplarına ödülleri verildi.

Kaynak: ŞENER URFA
Bu haber 3206 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK