ESNAF PLASTİĞE SAVAŞ AÇTI

ESNAF PLASTİĞE SAVAŞ AÇTI

16 Nisan 2018 - 05:34

'Çevre Dostu İşletme' projesi kapsamında doğaya zarar veren pek çok maddeyi bünyesinde barındırmayan plastik yerine cam kullanan Şenay Durmaz’ın işlettiği İstasyon Kafe’ye' Çevre Dostu Yeşil Nokta' logosu asılarak diğer işletmelere de örnek oldu.

 

Dünyamızın gün geçtikçe doğasının tahrip olduğu son günlerde pek çok ülke ve kent önemli yaptırımlar uygulamakta. Ülkemizdeyse Çevreye duyarlı dernekler, federasyonlar, sivil toplum örgütleri, siyasi partiler ve hatta bireysel olarak çaba gösteren insanlarda konuya dikkat çekmekte. O isimlerden bir tanesi de Edirne’de kafe olarak hizmet veren “İstasyon Kafe”nin işletme sahibi Şenay Durmaz. Kültürel ve Sanatsal etkinliklere kapılarını açan  ve Edirne’de tanınan İstasyon Kafe bu defa çevreye duyarlılık kapsamında diğer işletmelere örnek olacak bir uygulama gerçekleştirdi. Plastik kullanımın doğaya verdiği zarara karşılık kafesinde plastik kullanımının “yok” derecede seviyeye indiren Durmaz’a “Çevre Dostu Yeşil Nokta” logosu asıldı. Edirne Belediyesi, Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği ve Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası, Plastiğe Hayır Grubu ve Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği işbirliğiyle düzenlenen 'Çevre Dostu İşletme' projesi kapsamında çevreye duyarlı işletmeler belirleniyor. Bu kapsamda yapılan çalışma ve araştırmalarda tespit edilen işletmelere “Çevre Dostu: Yeşil Nokta” logosu takdim ediliyor. Cumartesi günü İstasyon Kafe’de yapılan toplantıya Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Ayten Eren, Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük ile Edirne Bakkallar ve Tekel Bayileri Odası ve Edirne Doğa Sporları Kulübü (EDOSK) Derneği temsilcileri katıldı. Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan Edirne Çevre Gönülleri Derneği Başkanı Ayten Eren, benzer projelerin farklı illerde de yaygınlaşması amacıyla örnek olarak nitelendirilebilecek bir etkinliğe imza attıklarını belirtti.

EREN: “İNSAN SAĞLIĞINI KORKUNÇ BİR ŞEKİLDE ETKİLİYOR”

Dünya sağlığına aşırı derecede zarar verdiğini ve insan sağlığını en çok etkileyen faktörlerin başında gelen plastik kullanımına dikkat çeken Eren; “Pet şişe, poşet, pipet, çatal ve bıçak gibi sürekli kullanmak zorunda olduğumuz bu ürünlerin, plastikten yapılmış olması, hem insan sağlığına hem de doğaya zararlı. Her yıl 500 milyar ton üretilen plastik şişelerin, yarısından fazlası bir defalık kullanımın ardından çevreye atılıyor. Sahilde, yol kenarlarında, parklarda görmeye alışkın olduğumuz pet şişeler, poşetler görüntü kirliliğinin yanı sıra insan sağlığını korkunç bir şekilde etkiliyor; denizlere ve okyanuslara ulaşarak başka canlılara zarar veriyor. Durumun en endişe verici tarafı ise tıpkı bir bumerang gibi doğaya bırakılan plastiğin yediğimiz balıkla bile tabağımıza geri dönüyor olması. Bu projeyle toplumda çevre bilinci oluşturmak, çevre kirliliğini önlemek, plastik kullanımını azaltmak ve geri dönüşüme katkıda bulunmayı hedefliyoruz” dedi.

TANRIKULU: “ÇOK ÖNEMLİ BİR KAZANIMINIZDIR”

Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, çevre için gösterilen çabaların artacağına yönelik umutlu olduğunu belirterek; “Edirne'de bu logoya sahip işletme sayısının artması insanların sağlık alternatiflerinin olması demektir. Bir restoranda gittiğinizde cam şişede su istediğinizde olabilecek anlamına geliyor ki bu çok önemli bir kazanımınızdır” şeklinde konuştu. İstasyon Kafe işletmecisi Şenay Durmaz ise Edirne’deki diğer tüm işletmeleri bu uygulamaya sahip çıkmaya davet etti. Konuşmaların ardından İstasyon Kafe’nin girişine, ‘Çevre Dostu Yeşil Nokta’ logosu asıldı.

Kaynak: Bekir TÜCCAR
Bu haber 4075 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
SOĞANA İTHAL ÇÖZÜM
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK
BAŞKAN’A PAZARCILARDAN DESTEK