10 YILIN EN KURAK EDİRNE’Sİ

10 YILIN EN KURAK EDİRNE’Sİ

10 YILIN EN KURAK EDİRNE’Sİ

10 YILIN EN KURAK EDİRNE’Sİ
14 Ocak 2020 - 00:18
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, son 10 yılın en kurak yılının yaşandığını belirterek, “çiftçi için zor bir yıl olacak” dedi.

Son 10 yılın en kurak kışı olduğunu yağışlar olmazsa çiftçi için zor bir yıl olacağını dikkat çeken Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı ; “Mevsimsel olarak geçtiğimiz 10 yıl önce buna benzer bir kuraklık yaşamıştık. Aşağı yukarı metrekareye 390 litre yağış almıştık. 2019 yılında ise 430 litre yağış aldık. Bu 10 yıl içerisinde yaşanan en büyük kuraklıklardan birisi. Bir önceki yıl 790 litre yağış almışız metrekareye bu yıl 430. Bu gerçekten ciddi anlamda bir kuraklık demek. Şuan baktığımızda mahsulün sıkıntılı bir süreci yok ama bu günlerde kış yağışını almamız lazım. Alamazsak çiftçi zor durumda kalacaktır. Bu demek değildir ki 2-3 gün sonra yağış gelecek belki de. Fakat hava tahminine baktığımızda önümüzdeki 5-10 gün içerisinde yağış gözükmüyor. Temennimiz biran önce yağış almak. Buna çok ihtiyacımız var. Baraj ve göllerdeki su seviyesiyle ilgili, tam olarak bilmemekle birlikte düşüş var. Kış yağışlarıyla bu seviyeler yukarı çıkıyordu. Bu yağışlar böyle yağmazsa seviyeler düşecek. Nehirlerimiz kuruma aşamasına gelecek belki de. Bizim beklentimiz geçmişte alamadığımız yağışları almak. Şuan ürün bazında buğdayın ihtiyacı kadar yağış geldi. Kök gelişimi hala devam ediyor buğdayda, kuruya dayandığında kök duraksama aşamasına gelecektir, buğdayda sarılık oluşacaktır. Buğday inşallah strese girmez ve gelişimi sağlar” diye açıkladı.
ÇİFTÇİ BORÇLARINI ÖDEMEK İÇİN DESTEKLEME ÖDEMELERİNİ BEKLİYOR
Çiftçi borçlarını ödemek için destekleri beklediğini belirten Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “şuan bizim edindiğimiz bilgiye göre, geçtiğimiz yılın son günlerinde Kırklareli ve Tekirdağ bölgesi buğday desteklerini ve hububat desteklerini aldı. Fakat ödenek yeterli olmadığından dolayı bizim Ocak sonlarına hatta 24 Ocak’ta ödeneceğine dair bilgiler aldık. Fakat tam netleşmediği için açıklamadık. 24 Ocak’ta çiftçimiz destekleri bekliyor. Bu süre inşallah uzamaz, çünkü çiftçinin gerçekten çok ihtiyacı olduğu bir dönem. Banka borçlarını kapatmaya, seneyi toplamaya çalıştığı bir dönem. İnşallah bu süre içerisinde bu ödemeler yapılır. Mazot ve gübre icmalleri askıya çıktı, yakın bir zamanda bakanlığımızın bunları ödeyeceğini düşünüyoruz” dedi.
GİRDİ MALİYETLERİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR
Girdi maliyetlerinin her geçen gün arttığını söyleyen Arabacı: “Mazota her geçen gün zam geliyor. Biz uzun zamandır söylüyoruz, ayçiçeğinde olsun hububatta olsun girdi maliyetleri çok fazla. Yüzde 30 artış sağladı girdiler neredeyse. Bu artış bizi etkiliyor. İnşallah bakanlığımızın çalışması vardır. Ürün desteklerimiz arttırılsın en azından girdi maliyetlerini karşılayalım. Onunla ilgili sadece mazot desteklerinde bir artış oldu. Çok fazla çalışma olmadı. İnşallah bakanlığımız bunu değerlendirir. Mazot ve gübrenin yanında tarımsal sulamadaki elektrikte arttığından dolayı ciddi anlamda girdi oluşturmaya başladı. İnşallah konuyla ilgili çalışmalar olur ve önlem alınır” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
Şehit Astsubay Ömer Halis Demir’in adı Edirne’de yaşatılacak
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ
AKSAL'DAN HIZLI TREN TEŞEKKÜRÜ