14 MART BAYRAMDAN UZAK

14 MART BAYRAMDAN UZAK

14 MART BAYRAMDAN UZAK

14 MART BAYRAMDAN UZAK
10 Mart 2018 - 05:10
Reklam

Edirne Tabip Odası Başkanı Ertuğrul Tanrıkulu, 14 Mart Tıp Bayramı’nın yaklaşmasından ötürü bir basın toplantısı düzenleyerek etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Edirne Tabip Odası Lokali'nde düzenlenen basın toplantısıyla 14 Mart Tıp Bayramı kapsamı düzenlenecek etkinliklerle ilgili bilgi verildi. Toplantıya Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Oda Genel Sekreteri Alper Eker ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Oda Başkanı Dr. Tanrıkulu, Türk Tabipler Birliği (TTB) ve yerelde Tabip Odaları'nın halkın nitelikli, ulaşılabilir ve ücretsiz sağlık hizmeti alması için yıllardır mücadele ettiğini ifade eden Tanrıkulu; “Hekimlerin ve sağlık çalışanlarının özlük hakları için mücadele ediyoruz. TTB geleneği olarak da biz Türkiye'deki hekim-hasta ilişkisi, hekim-hekim ilişkisi ve sağlık sistemleriyle ilgili birçok önerilerde bulunuyoruz. Ne yazık ki yıllardır gündemimizden çıkaramadığımız Tıp Haftası'nı bir bayram havasında kutlayamadığımız konu başlıklarımız var. Biz istiyoruz ki artık 14 Mart Tıp Bayramı'nda bayram kelimesinin içeriğini dolu dolu yaşamak ve kutlamak istiyoruz. 14 Mart Tıp Bayramı ve Haftası çok önemli” dedi.

Tıp camiasında çok uzun zamandır çözülemeyen sorunların birikerek devam ettiğini dile getiren Tanrıkulu; “Bu konuda ne yapabilirizi TTB olarak her zaman tartışıyoruz. Uzman kurullarımızda ve bilim insanlarımızla hep gündeme getiriyoruz ve bizi yönetenlere, kanun koyuculara çok fazla önerilerimiz oluyor. Bu önerilerimizi her seferinde bilimsel platformda ve uygulanabilir halde gündeme getiriyoruz. TTB kanunla kurulmuş olan kamu yararına çalışan bir birliktir. Bu çok önemli çünkü biz istiyoruz ki Türkiye'de sağlık sunucuları, kanun koyucuları bir işlem yaptığı zaman Türk Tabipleri'ne de fikir danışsınlar. Çoğunlukla bu olmuyor ama biz gene de birçok konuda fikirlerimizi sunup bilimsel çalışmalarımızı yapıyoruz. Biz TTB olarak sağlık bakanlığının veya sağlık sisteminin yaptığı işleri baştan reddetmiyoruz, tartışalım ve konuşalım istiyoruz, 'ben yaptım oldu'dan çıkalım istiyoruz” diye konuştu.

 Türk Tabipleri Birliği’nin 14 Mart ile ilgili gündeme alacağı 3 maddesini açıklayan Oda Genel Sekreteri Alper Eker da 2017 yılında kutlanan 14 Mart Tıp Haftası’nda dikkat çeken 4 maddenin 2018 yılı 14 Mart Tıp Haftası ile benzerliğine dikkat çekti. Akar; “Geçen yıl 14 Mart’ta 4 başlıkta aynı şeyler toparlanmıştı. Kanunla kurulmuş olan bir meslek odası üzerine haklılığı ya da haksızlığı tartışılan bir yüklenme durumu oldu. Sonuçta ne olursa olsun, yapılan anketlerde de aynı şekilde hekimler saygınlığı en yüksek olan meslek grupları arasında. Ne kadar değersizleştirilmeye çalışılsa da, ne kadar beyin takımı olan bizleri ayak takımı haline getirmeye çalışsalar da yine de saygınlığını koruyan bir mesleğe sahibiz. Olması gerektiği gibi olmayabilir ama benim umudum her zaman için var. Layık olduğu yere tekrardan gelecektir. Bu amaçla Türk Tabipleri Birliği, 14 Mart Tıp Haftası etkinliğinde sağlıkta şiddet yasa tasarısı ile birlikte fiili hizmet zammı yasa tasarısını tekrar Meclis’e taşıyor. Acilen bu yasa tasarılarının yasallaşması için çaba sarf ediyor. Kendisi direkt başvuramadığı için siyasi partiler aracılığıyla bu işlemi yapıyorlar” şeklinde konuştu.

 Toplantının sonunda 14 Mart Tıp Bayramı ve hafta kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler de kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre Edirne Tabip Odası tarafından 14 Mart Tıp Haftası'nda gerçekleştirilecek etkinlikler şu şekilde:

10 Mart 2018 Cumartesi

Saat 10.00 : Engelli Dernekleri – Kazanova Spor  Kulübü ve basın emekçileri hekimler ile kahvaltı etkinliğinde buluşacak.

Yer: Tabip Odası Lokali

Saat 10.30: Edirne Bisiklet Kulübü Derneği (EBİS) tarafından 'Sağlıklı Yarınlara Pedal Çevirelim' etkinliği

Yer: Tabip Odası Lokali – Bosna Köy – Karaağaç

14 Mart 2018 Çarşamba

Saat 10.00: Çelenk Koyma Töreni ve Saygı Duruşu

Yer: Atatürk Anıtı

Saat 11.00: 14 Mart Tıp Haftası Töreni

Yer: Balkan Kongre Merkezi

Saat 14.00: Sağlıkta Şiddet Sona Ersin konulu basın açıklaması

Yer: Tabip Odası Lokali

15 Mart 2018 Perşembe

Saat 18.00: Soner Tuna – Çizgilerle Nazım Hikmet İmza Günü ve Sergi

Yer: Tabip Odası Lokali

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...