“EDİRNE GERİCİLİĞE TESLİM OLMAYACAK”
Reklam
Reklam
Reklam

“EDİRNE GERİCİLİĞE TESLİM OLMAYACAK”

“EDİRNE GERİCİLİĞE TESLİM OLMAYACAK”

“EDİRNE GERİCİLİĞE TESLİM OLMAYACAK”
10 Mart 2018 - 05:08

Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız'ın konferansı için destek sağlayan Edirne İslam Gençliği Eğitim Araştırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Habil Mert hakkında, 59 sivil toplum örgütü üyesi 'hakaret ve tehdit' davası açmıştı. Dün davanın karar duruşması gerçekleşti ve hakim kararını açıkladı.

 

Türkiye’de söylemleriyle büyük tepkiler toplayan Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız’ın 2015 yılında Edirne konferansı öncesinde yaşananlar adli sürece taşınmıştı. Yıldız’ın Edirne’deki konferansını organize eden Trakya Üniversitesi öğrencilerine destek olan Edirne İslam Gençliği Eğitim Araştırma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Habil Mert hakkında, Edirne Nar Kadınları Dayanışma Ağı’na ile Yıldız’ın konferansına karşı çıkanlara yönelik “hakaret ve tehditten” dava açılmıştı. Edirne Nar Kadınları Dayanışma Ağı ile bazı sivil toplum örgütü üyesi 59 kişi, Dün Edirne Adliyesi 5. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davanın karar duruşmasındaydı. Davanın karar duruşmasında Habil Mert, tehdit suçundan beraat ederken hakaret suçundan 9 ay hapis cezası verildi. Bu suç önce iyi halden 7 ay 15 güne düşürüldü, daha sonra Habil Mert’in her hangi bir sabıkası görülmediği için 4 bin 500 TL adli para cezasına çevrildi.

 

“EDİRNE GERİCİLİĞE TESLİM OLMAYACAK”

Edirne Nar Kadınları Dayanışma Ağı, davanın sonucunun açıklanmasının ardından Edirne adliye Sarayı önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Edirne Nar Kadınları Dayanışma Ağından yapılan açıklamada; “2 yıl önce “6 yaşındaki çocuklar evlenebilir", "çalışan kadın, fuhuşa hazırlık yapan sürece destek olmuş oluyor", “erkekler eşlerini döverek rahatlayabilir” çocukları hedef gösteren ve nefret suçu olarak da tanımlanabilecek ifadelerde bulunan, gerici Nurettin Yıldız’ın Edirne’deki konferansına karşı çıkarak, başlattığımız kampanyamıza ve destekçilerimize yapılan hakaret ve tehditler nedeniyle dava açmıştık. Edirne’de gericiliğin karanlığına karşı güneşin aydınlığını aydınlığını getirecek, laiklikten ve özgürlükten yana olan herkesle bir arada tehditlere ve hakaretlere karşı teslim olmadığımız gösterdik. Edirne’de ve tüm Türkiye’de gericiliğin karanlığa teslim olmayacak binlerce kadın ve laikliğin sesini yükseltecek olan binlerce insanın olduğu bir kez daha gördüler. Edirne gericiliğe teslim olmayacak. Habil Mert’e hakaret ve tehdit konularında beraat edilmesine karar verildiği için karara itiraz edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

 

“YILDIZ’I EDİRNE’YE DAVET ETMEK SUÇA YARDIM ETMEKTİR”

Müşteki avukatı Arzu Hazer Güngör ise Nurettin Yıldız’ın  "6 yaşındaki çocuklar evlenebilir", "çalışan kadın, fuhşa hazırlık yapan sürece destek olmuş oluyor” gibi ifadeleri bulunan bir olduğunu belirterek, “Bu şahsı konferansa davet etmek suça yardım etmek demektir. Sanık, katılanların hepsini düşüncelerinden ötürü aşağılamış ve onları tehdit etmiştir. Haksız tahrikin koşulları da oluşmamıştır. Sanığa karşı hiçbir eylem söz konusu değildir. Cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

 

BİRİNDEN BERAAT BİRİNDEN 4 BİN 500 TL CEZA

Daha sonra duruşmada karar aşamasına geçildi. Sanık Habil Mert tehdit suçundan beraat ederken hakaret suçundan ise 9 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak bu ceza, mahkemedeki iyi halinden ötürü 7 ay 15 güne düşürüldü. Bu cezası da günlük 20 TL para cezasına çevrildi ve Mert’e toplamda 4 bin 500 TL idari para cezası verilmiş oldu. Duruşma sonrası Edirne Emniyet Müdürlüğü çeşitli önlemler alarak her hangi bir olay gelişmemesi için, davalı-davacı gruplarını yakından takip etti. Duruşma sonrası her hangi bir olay yaşanmadı.

 

EL-KAİDE KOMUTANI’NA “ŞEHİT” PAYLAŞIMI

Eski bir paylaşımında Habil Mert, öldürülen 30 yıllık El-Kaide Terör Örgütü Nusret Cephesi liderlerinden Şeyh Ebu Firas hakkında yaptığı “Bir Şehid düştü toprağa…” yorumlu sosyal medya paylaşımları da akıllarda soru işareti bırakmakta. Davalı-Davacı taraflar karara itiraz için ilerleyen tarihlerde adli makamlara başvurularda bulunacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!