“49 BİN ÖĞRENCİ SAYISINA ULAŞIYOR”

“49 BİN ÖĞRENCİ SAYISINA ULAŞIYOR”

“49 BİN ÖĞRENCİ SAYISINA ULAŞIYOR”

“49 BİN ÖĞRENCİ SAYISINA ULAŞIYOR”
04 Eylül 2018 - 05:13

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, öğrencilerin kayıt işlemleri hakkında bilgi verdi. Tabakoğlu; “Yaklaşık bin tane yüksek lisans ve doktora öğrencisi yani neredeyse 10 bin öğrenci bu sene Trakya Üniversitesine kayıt yaptırıyor. Bu haliyle Trakya Üniversitesi 49 bin öğrenci sayısına ulaşıyor” dedi.

 

Ön lisans ve Lisans öğrenimi için Türkiye’den ve Yabancı ülkelerden pek öğrenci Trakya Üniversitesine kayıtlarını yaptırmaya devam ediyor. Dün başlayan kayıt işlemleri hem internetten hem de bireysel olarak TÜ Balkan Kongre Merkezinden yaptırılabiliyor. Kayıt işlemleri sırasında Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu 10 bin yeni öğrencinin üniversitelerine kayıt yaptıracağını belirterek, “Trakya Üniversitesi yeni sezonunu açıyor. Bu sene 7 bin 200 normal kayıt başlatıyoruz. Yaklaşık bin kadar uluslar arası öğrenci buna ekleniyor. Ayrıca yaklaşık bin tane yüksek lisans ve doktora öğrencisi yani neredeyse 10 bin öğrenci bu sene Trakya Üniversitesine kayıt yaptırıyor. Bu haliyle Trakya Üniversitesi 49 bin öğrenci sayısına ulaşıyor. Bölgenin ve Balkanlar’ın en önemli eğitim kurumu olarak Trakya Üniversitesi bu gün yine heyecanlı bir gün yaşıyor. Açılış günüyle birlikte sokaklarımıza can gelecek, yeni genç bir enerji gelecek, ekonomimiz canlanacak. Bizde yeni sezonu açmaktan heyecanlıyız, gururluyuz” dedi.

 

ÖĞRENCİ SAYISINDA ARTIŞ

TÜ içerisindeki uluslararası öğrencilerdeki artış olduğunu belirten Tabakoğlu; “2 yıl önce bin 700 uluslar arası öğrencimiz vardı. Geçen yıl bunu 2650’ye kadar çıkartmıştık. Bu sene rakam 3 bin 200 civarı olacak. İki yıl içinde neredeyse yüzde yüz bir artış var. Bunun yaklaşık 3 bini Balkanlar’dan olacak. Türkiye’de balkanlardan en çok öğrencisi olan üniversiteyiz. 2023’te bu sayıyı 10 bin yapacağız, sözümüz var. İnşallah güzel gelişmeler olacak” şeklinde konuştu.

 

4 BİN KİŞİLİK YURT

Üniversitenin içerisine 4 bin kişilik bir yurt yaptıklarını da anlatan Tabakoğlu, “Şimdi üniversitemizin içerisine bir yap, işlet, devret diye 4 bin kişilik bir yurt yapıyoruz. Bunu özellikle uluslar arası öğrenciler için planlıyoruz. Çünkü konaklama onlar için önemli. Bu yurt sadece onlar için olmayacak ama onlarla bir özel anlaşma içerisinde ve bu kontenjanın büyük bir kısmını o öğrencilerle kullanacağız” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI