DOĞA DOSTU YEŞİL KONGRE

DOĞA DOSTU YEŞİL KONGRE

DOĞA DOSTU YEŞİL KONGRE

DOĞA DOSTU YEŞİL KONGRE
04 Eylül 2018 - 05:09

Edirne’de gerçekleşen Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri konularını kapsayan Uluslararası AGBIOL Konferansı bir ilke imza atıldı. Kongrenin tanıtımında hiçbir kağıt materyal kullanılmayarak tüm işlemler sanal ortamda gerçekleştirildi.

 

Trakya Üniversitesi tarafından 3-4 Eylül 2018 tarihleri arasında Edirne’de Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimleri konularını kapsayan Uluslararası AGBIOL Konferansı gerçekleştirildi. Dünya’nın farklı ülkelerden bilim insanlarının, uzmanların, araştırmacıların katıldığı kongreyi diğer kongrelerden ayıran bir özellik vardı. Konferansın tanıtımı ve bilgilendirme işlemleri tamamen sanal ortamdan gerçekleştirildi. Davetiyesinden konuşma metinlerine, tanıtım mesajlarına tüm her şeyin sanal ortamdan gerçekleşen kongrede Dünyanın 28 ülkesinden 600 civarında katılımcı katıldı.

 

“EKONOMİMİZE KATKIDA BULUNMUŞ OLURUZ”

Trakya Üniversitesi (TÜ) Bitki Islahı Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü, Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yalçın Kaya, düzenledikleri kongre hakkında; “Kongreyi ilk olarak Edirne’de düzenledik. Buradaki önemli olan Edirne’mizin katkısı. Edirne her şeyi pazarlanabilir bir şehir. 300’den fazla bildiri ve 400’den fazla poster ile 28 farklı ülkeden 600’den fazla katılımcı bilime katkı sağlıyor. Kongre kapsamında 3-4 gün boyunca Edirne’de yaşadıkları günlerde bilime katkı sağlayacaklar. Edirne’mize de doğal olarak hem bilimsel hem de kültürel anlamda keşfetme imkânı bulacaklar. Amacımız bir araştırmalar sonucunda istişarelerde bulunmak. Tarım, Biyoloji ve Yaşam Bilimlerinin kesiştiği noktada biyolojik çeşitlilik var. Edirne Avrupa’ya geçiş noktası. Kültürlerin, yaşamların ve aynı zamanda da biyolojik çeşitliliğin de geçiş noktası. Türkiye gerçekten biyolojik çeşitlilik bakımından çok zengin bir ülke. Avrupa’da olan bitkilerin tamamı Türkiye’de mevcut ve yüzde 30’u endemik bitkiler mevcut. Endemik bitkiler; sadece ülkeye özgü bitkiler demek. Avrupa’da olan bitkiler ve hem de Türkiye’ye özel bitkilerimiz var. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Biyolojik çeşitliliğimizi ekonomiye çevirmemiz gerek. Ben aynı zamanda Türkiye Bitkiler Islahçılar Derneği Kurucusu ve Başkanıyım. Elimizdeki ekonomik değerleri ve genleri, ne kadar çok yeni çeşitlere ve türlere çevirebilirsek ekonomimize katkıda bulunmuş oluruz”

 

YEŞİL KONGRE

“Kongremiz yeşil kongre. Bizim icat ettiğimiz elektronik posterler Edirne’de yapıldı. Fikir aşamasından yapılış aşamasına kadar her şeyini bizler tasarladık ve yaptık. Patenti Trakya Üniversitesine ait elektronik posterler kullanılmasaydı şu anda 300’den fazla posterle kongre alanında yer arayacaktık ancak şimdi kağıt ve plastik kullanmayarak; elektronik poster panolarında tekrar tekrar yineleyerek çevreci yeşil bir kongreye imza attık” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI