90 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

90 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

90 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ

90 KİLOGRAM YAĞIŞ DÜŞTÜ
13 Ocak 2021 - 07:43
Reklam

Edirne’ye 36 saatte metrekareye 90 kilograma yakın yağış düştü. Sağanaklara bağlı olarak debisi artan Tunca Nehri için verilen ikaz rengi turuncuya yükseltildi. Yarıya kadar suya gömülen aracın camında çıkan sürücünün aracını itfaiye kurtardı. Bazı bölgelerde apartman girişleri ve yolları su bastı. Süloğlu ilçesinde şiddetli sağanak nedeniyle dere taştı. Bazı araçlar da trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Oğulpaşa Deresinin taşmasına ramak kaldı. Köylerde de birçok ev sular altında kaldı.
TUNCA NEHRİ İÇİN ALARM SEVİYESİ "TURUNCU"YA YÜKSELTİLDİ
Sağanaklara bağlı olarak debisi artan Tunca Nehri için verilen ikaz rengi turuncuya yükseltildi.  Kentte dün akşam saatlerinde başlayan sağanak, etkisini artırarak devam ediyor. Yağış nedeniyle kent içinden geçen nehirlerin debilerindeki artış sürüyor. Tunca Nehri'nin debisi öğle saatlerinden bu yana neredeyse 2 kat arttı. Öğlen saatlerinde yapılan ölçümde 80 metreküp/saniye olan nehrin debisi 145 metreküp/saniyeye çıktı. Bu nedenle Devlet Su İşleri, ikazını sarıdan turuncuya yükseltti. Debisinin artmasıyla nehir, Sarayiçi'nde yer yer taşma yaptı. Yağışlarla birlikte Meriç Nehri'nin debisinde de yükselme meydana geliyor.
Edirne'de sağanak 36 saatte metrekareye 90 kilograma yakın yağış düştü. Dünden bu yana devam eden sağanak ara ara şiddetini artıyor. Hava sıcaklığını 7 derece ölçüldüğü kentte 36 saatte metrekareye 90 kilograma yakın yağış düştü. Sağanak nedeniyle kentte bazı yol, cadde ve sokakta su birikintileri oluştu. Alt geçitlere de su dolması nedeniyle bazı araçlar bu mevkilerden geçerken olumsuzluk yaşadı.
ARAÇ YARIYA KADAR SUYA GÖMÜLDÜ
Keresteciler mevkisinde su biriken bir alt geçitte ilerleyen Faris İmga idaresindeki hafif ticari araç bir anda yarıya kadar gömüldü. Kendi imkanlarıyla araçtan çıkan İmga'nın aracı itfaiye yardımıyla bulunduğu yerden çıkarıldı.
YOĞUN SU BİRİKMESİ OLUŞTU
İstasyon Mahallesi'nde bazı evlerin içerisine giren su AFAD tarafından tahliye edildi. D-100 kara yolunda yoğun su birikmesi oluştu. Yolun üzerinden yoğun şekilde akan su nedeniyle araçlar trafikte ilerlemekte zorlandı. Karayolları ekipleri orta refüjü açarak suyun tahliyesini sağladı.
APARTMANLARIN GİRİŞİNİ SU BASTI
Edirne'de şiddetli sağanak nedeniyle bazı bölgelerde apartman girişleri ve yolları su bastı, bazı araçlar yolda kaldı.  Kentte devam eden sağanak etkisini artırınca su baskınları meydana geldi.  Bahariye Sokak'taki bazı apartmanların girişini su bastı. Vatandaşlar suyun evlerine girmemesi için kum torbalarıyla önlem aldı.
GÜNEY ÇEVRE YOLU ÇİFT TARAFLI TRAFİĞE KAPATILDI
Sağanak nedeniyle Güney Çevre Yolu çift taraflı trafiğe kapatıldı. Edirne Belediyesi ekipleri suyun tahliyesi ve yolun açılması için çalışmalarını sürdürüyor. Yağış nedeniyle Güney Çevre Yolu'ndaki bir mermer işletmesini su bastı.
SÜLOĞLU’NDA DERE TAŞTI
Süloğlu ilçesine son 24 saatte 60 kilogram yağış düştü. Şiddetli yağış nedeniyle ilçe merkezinde bulunan Hasköy Deresi yatağından taştı. Taşkın nedeniyle yollar kapandı. Bölgeye sevk edilen polis ekipleri şeritlerle güvenlik önlemi alarak dere kenarına kimseyi yaklaştırmadı. Taşkın nedeniyle herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmadı. Dere yatağından taşan suları ise, bir vatandaş tarafından cep telefonu kamerası ile görüntüledi. Görüntülerde dere yatağından taşan suyun şiddetli şekilde aktığı görüldü.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
HAYATI OYUNLA EVE SIĞDIRDILAR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR
TRAKYA BİRLİK: AYÇİÇEĞİ YAĞI FİYATLARINDA DÜŞÜŞ...