ALDIKLARI KARARA KENDİLERİ BİLE GÜLDÜ

ALDIKLARI KARARA KENDİLERİ BİLE GÜLDÜ

ALDIKLARI KARARA KENDİLERİ BİLE GÜLDÜ

ALDIKLARI KARARA KENDİLERİ BİLE GÜLDÜ
08 Şubat 2020 - 00:36

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından onaylanıp belediyelerin Elektronik Denetleme Sistemi'ni aktif hale getirmesine izin verilmesinin ardından yüzde 70’i AK Partili olan belediyeler EDS’yi aktif hale getirdi. Edirne’de EDS’nin aktif hale getirilmesi için Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a yetki verilmesine AKP’li ve MHP’li Belediye Meclis üyeleri ret oyu verdi. Başkan Gürkan’da ret oyu veren meclis üyelerine, “Kanunu çıkaran, denetleyen ve uygulayan Ak Parti hükümeti ve İçişleri Bakanlığı, siz kendi hükümetinizin kurduğu sisteme, çıkardığı kanuna, hayır diyorsanız tercih sizin” sözleriyle cevap verdi.
Edirne Belediye Meclisinin Şubat Ayı olağan toplantısında kent merkezinde 4 noktada anlık hız ihlal ve 5 noktada kırmızı ışık ihlal sisteminden oluşan EDS'nin yeniden aktif edilmesi görüşüldü. EDS'nin yeniden aktif hale getirilmesi için Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve Edirne Belediye Başkanlığı arasında ön protokol ve nihai protokol imzalanması gerektiği ifade edilerek, mevcut kurulu bulunan ve ilave kurulacak EDS'nin 10 yıl süre ile bakım ve işletilmesi işinin ihale işlemlerini yürütmek üzere Belediye Encümenine yetki verilmesi meclise sunuldu. Madde CHP ve İYİ Partili Belediye Meclis üyelerinin oyuyla kabul edildi. AK Parti ve MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin ret oyu vermesinin ardından açıklama yapan Edirne Belediye  Başkanı Recep Gürkan, “EDS’leri belediyelerin yüzde 90’ı kullanıyor ve bunların yüzde 70’ini AK Partili Belediyeler oluşturuyor” açıklamasında bulundu.
“Buradaki amaç para kazanmaktan ziyade para cezalarının caydırıcılığını kullanarak trafik kurallarının düzenli olmasını sağlamak” diyen Başkan Gürkan, “Bu sistem kurulmadan önce Edirne’de ölümlü, yaralamalı ve maddi hasarlı kazalar meydana geliyordu sistemin kurulmasının ardından ölümlü kaza oranı 0’a düştü, yaralamaları kazalar yüzde 50 maddi hasarlı kazalar daha yüksek oranda azaldı.” Açıklamasında bulundu.
“Bir yakınımızı trafik kazasında kaybetsek ya da ömür boyu sakat kalsa bunun bedeli nedir?” diyerek konuşmasına devam eden Gürkan, “Bence bunun parasal bedeli yoktur. Bu kurallara sadece para olarak bakmak insan canını hiçe saymaktır. Kuralın uygulanması kurala uyanları rahatsız etmez. Sizin kurallara uymamanızı başkaları bedel mi ödemeli.”dedi.
“İçişleri Bakanlığı bilgisi dışında burada hiç kimse bir şey yapamaz” diyen Gürkan, “İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan ve izin verilen ve şuanda sayısı yüzde 90’a ulaşmış olan belediyelere çalıştırılması izni verildi.”ifadelerine yer verdi.
Gürkan, EDS’nin çalıştığı yüzde 90 belediyeden yüzde 70’i ak parti belediyeleri. Kanunu çıkaran Ak Parti hükümeti, İçişleri bakanlığı ak parti hükümeti, denetleyen izin veren ak parti hükümeti, uygulamayı yapan ak parti hükümeti. Siz kendi hükümetinizin kurduğu sisteme, çıkardığı kanuna, hayır diyorsanız tercih sizin” açıklamasında bulundu.
Kararın meclise sunulmasının ardından, AK Partili ve MHP’li Belediye Meclis Üyelerinin ret oyu verdi. Başkan Gürkan, “Ak partili arkadaşlar ak partili hükümetlerinin çıkardığı karara red oyu verdiler.” Dedi.
Daha sonra, Belediyeye ait tarihi binanın turizm merkezi olarak işlevlendirilmesi, Hacı Sarraf Mahallesinde bulunan Ak Mescid Caminin zemininin mdf ile kaplanması, Küçükpazar taksi durağının taksici esnafının istekleri doğrultusunda başka bir bölgeye taşınması, 17+3 kapasiteli ve engelliler içinde uygun olup Türkiye’de üretilmeye başlanan araçlardan Edirne’de denenmesi, oyuncak müzesinin açılması, hurdacıların başla bölgeye taşınması, belediyeye 4 araba alınması ve diğer maddeler görüşüldü.
Ayrıca Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından çeşitli şampiyonalarda dereceye giren Edirne Belediyesi sporcularına ödülleri verildi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
TÜ’DEN PİYASALARA BAKIŞ KONFERANSI
YİNE YENİ YENİDEN
YİNE YENİ YENİDEN