UZUNKÖPRÜ’DE OSB POLEMİĞİ

UZUNKÖPRÜ’DE OSB POLEMİĞİ

UZUNKÖPRÜ’DE OSB POLEMİĞİ

UZUNKÖPRÜ’DE OSB POLEMİĞİ
08 Şubat 2020 - 00:34

Uzunköprü’nün Kavacık köyüne yapılması planlanan Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi Projesinin İmar Plan onayı geçtiğimiz gün Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca askıya çıkarıldı.  Köylerine OSB kurulmasına karşı olduklarını belirten Kavacıklılar, 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planına İtirazda bulunup, söz konusu itirazlarına dair basın açıklamasında bulundular.
Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Uzunköprü Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Uzunköprü Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ercan İhtiyar, Projede hiçbir sorun olmadığını ve geçtiğimiz günlerde Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi İmar Planının onayını askıya çıkarıldığını ifade etti.
Projede hiçbir sıkıntı olmadığını belirterek açıklamasını şu şekilde sürdürdü; “2018 yılı sonlarında köy halkının çekincelerini gidermek üzere çalışmalara başlanmıştır. Yaklaşık 1 yıldır, bu çekinceleri ortadan kaldırmak için çalışıyoruz. Bu çerçevede öncelikle köy mezarlığına yakın bölümde yer alan kısma fabrika için planlama yapılmamıştır. Ayrıca mevcutta köy içi yollardan geçen OSB girişi için yoğunluk olması durumunda alternatif yol güzergahı belirlenmiştir. İlgili bakanlıklarla iletişime geçilmiş, projeler çizdirilmiş ve gerekli protokoller yapılmıştır. Süreç yoğun çalışmalar gerektirmiş, imar planı hazırlıkları tamamlanmış ve 2019 yılı içerisinde alternatif yol için Karayolları Genel Müdürlüğü’nden onay alınmıştır. Alternatif yol ile ağır tonajlı araçlar köye girmeden OSB ye ulaşma imkanına sahip olacaktır. OSB parselleri ve sınırları nettir. Ne mezarlığı ne de ağaçlandırılan kısmı içine alması söz konusu değildir. “Evlerin çatısına bitişik fabrika olması” diye de bir şey ise asla söz konusu olamaz. Hazırlanan imar paftaları ve bu paftalara ve tasarımlara mesnet teşkil eden tüm kurum görüşleri dikkate alınarak işlemler yapılmıştır. Sağlık koruma bandı ve imar çekme mesafeleri nedeniyle kendi parsel sınırlarımıza bile fabrika inşası söz konusu değildir. Ayrıca OSB kurulacak parsellerin OSB tüzel kişiliğine devri için gerekli işlemler yapılmıştır. Devir işlemi sonunda imar planları hazırlanarak bakanlığa sunulmuştur. 2019 yılının Ekim ayında Bakanlık yetkililerince planlar incelenmiş bazı küçük değişiklikler ile Bakanlık Olur’una sunulmuştur. Bildiğiniz üzere 03.02.2020 tarihi itibariyle Bakanlık oluru verilerek Uzunköprü OSB İmar Planı 1 hafta süre ile askıya çıkarılmıştır. Askıdan indiği andan itibaren çalışmalar devam edecek, süreç basın mensuplarımız ve halkımızla paylaşılacaktır” denildi.
1 hafta süre ile askıda kalacak olan rapor hakkında adalet meydanında bir ayara gelip Köylerine OSB kurulmasına karşı olduklarını belirten Kavacıklılılar, 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planına İtirazda bulunup, söz konusu itirazlarına dair basın açıklamasında bulundular.
Yapılan basın açıklamada şu ifadelere yer verildi;
“Bugün Burada Köyümüzde kurulmak istenen Karma Organize Sanayi kurulması sürecinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından İnternet Aracılığıyla 7 gün süre ile İlan Edilen 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planına İtiraz Dilekçelerimizi vermek için toplanmış bulunmaktayız.
Değerli katılımcılar, Sayın Basın Mensupları bizler kamuoyunda yanlış bilinen bir algıyı öncelikle belirtmek istiyoruz. Biz OSB’ye karşı değiliz, ancak; İtirazımız kurulacak olan yerin uygun olmadığına dairdir.
Dün Ticaret ve Sanayi Odasında halkın tüm endişeleri giderilmiştir denerek bir açıklamada bulunulmuştur, ancak; bugüne kadar Kavacık Köyü halkına hiç bir şey sorulmamıştır ve hiç bir endişemizde giderilmemiştir. Kurulmak istenen Karma OSB Arazisi köylüye sorulmadan satılmıştır, satılan bu yer 1. derecede Tarım Arazisidir, Su Kaynaklarımızı yok edecektir, Köyümüzün dibine kadar gelmiş olup, ayrıca da Köyümüzden bu topraklar için canını vermiş olan Şehit Mezarının yanına kadar gelmektedir. Olması halinde Kavacık Köyü Çevresi büyük zararlar görecektir ikinci bir Ergene Kirliliği yaratılacaktır. Biz toprağımızda yaşam hakkımızı savunuyoruz, OSB bize Hayvanlarımıza ve Toprağımıza yaşam hakkı bırakmamaktadır. Kavacık Köyü halkına rağmen Planlar yaptırmak. Köy Halkına saygısızlık olup Tarıma ve hayvancılığa yapılmış bir darbedir. Bu sebeplerden dolayı, itirazlarımız vardır ve itirazlarımız devam edecektir. Tüm duyarlı Vatandaşlarımızın desteğini bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
EDİRNE’DEKİ YAPILARIN İSTATİSTİKLERİ AÇIKLANDI
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK
TURİZMDEN BEKLENTİMİZ YÜKSEK