ALIŞVERİŞ CENNETİ’NİN ESNAFINA ÇAĞRI

ALIŞVERİŞ CENNETİ’NİN ESNAFINA ÇAĞRI

ALIŞVERİŞ CENNETİ’NİN ESNAFINA ÇAĞRI

ALIŞVERİŞ CENNETİ’NİN ESNAFINA ÇAĞRI
14 Ekim 2019 - 04:50

Tarihi ve doğal güzellikleri ile önemli bir turizm kenti olan Edirne’ye geçtiğimiz ay alışveriş için sıkça gelen Yunan ve Bulgar turistlerin sayılarında ciddi oranda artış yaşandı. Edirne ekonomisini canlandıran Yunan ve Bulgar turistlerden esnaf oldukça memnun. Edirne esnafına hem meslektaşları hem de yöneticiler çağrıda bulundu.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, esnafa yönelik alınan kararların ve tedbirlerin katı bir şekilde uygulanacağını belirtti.
Ticaret İl Müdürü Mahmut Altun’da, denetim yaptıkları için bazı esnaftan tepki aldıklarını ama müşteri memnuniyeti için denetimlere devam edecekleri belirterek, “esnaf etiket koymaktan neden korkuyor ki” dedi.
Edirne esnafının eğitilmesi gerektiğini söyleyen ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Bu eğitimleri mecbur tutalım. Esnaf iletişimi öğrensin; fiyatlamayı, etiketi öğrensin. Bu işlere sahip çıkalım. Edirne her geçen gün daha fazla turist almaya başladı” dedi.
EDESOB Başkanı Kemal Cingöz de, “Geçmişte gurbetçiler Edirne’ye iyi bir katkı sunmuştu. Ama o zaman Edirneli olmayan esnaflar burada yanlış işler yaptı, bedelini de Edirneli esnaf ödedi.  Edirne bu kazanımını tekrar kaybetmesin” şeklinde konuştu.
Yunan ve Bulgar turistler hafta sonunda Cumartesi pazarına akın etti. Özellikle peynir, zeytinyağı ve yufka gibi ürünleri tercih eden Yunan ve Bulgar vatandaşları, pazarda yoğunluk oluşturdu. Pazar esnafı, “komşu da olmasa vay halimize, komşu vatandaşlarımızı sakın küstürmeyelim” dediler.
Bu hafta Cumartesi pazarı, en kalabalık günlerinden birini yaşadı. Komşu ülke Yunanistan ve Bulgaristan’dan Edirne’ye alış veriş için gelen vatandaşlar, Pazarda esnafının da yüzünü güldürdü ve özellikle peynir,  zeytinyağı, yufka gibi ürünleri satış yapan tezgahların önünde kuyruklar uzun oluştururdular.
Peynir satışı yapan esnaflardan Salih Bilgin; “Yunan ve Bulgar vatandaşların genellikle taze peynir, eski kaşar gibi ürünleri tercih ediyorlar. Satışlarımız çok güzel. Düzgün ve kaliteli ürünler satarak onları burada tutalım. Edirne ekonomisi için Bulgar Yunan çok önemli” dedi.
Zeytinci Kenan Köfteci; “ Zeytin ve zeytin yağ üretiyorum. Yunanların kendi zeytinyağları var. Ama Bulgarlar vatandaşlarımızın ilgisi çok yoğun. Bunların gelişlerini süistimal etmemek, gelişlerini kesmemek için elimizden gelen bütün misafirperverliğimiz ve esnaflığımızı en iyi şekilde gösterelim. Piyasada ki kalitesiz zeytinyağları, Bulgaristan’dan gelen vatandaşlarımızın gözünü boyayarak onların ucuza satmayalım. Az satalım kaliteli satalım. Biz onlarla diyalogumuzu daha iyi sürdürmek için Bulgarca ve Yunancayı öğrendik” dedi.  
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
EKONOMİDE TUTARSIZLIK VAR
EKONOMİDE TUTARSIZLIK VAR
BİRCAN ANILDI!
BİRCAN ANILDI!