"ATAYA SAYGI’ SERGİSİ 25 KASIM’A KADAR...

"ATAYA SAYGI' SERGİSİ 25 KASIM’A KADAR AÇIK

"ATAYA SAYGI' SERGİSİ 25 KASIM’A KADAR AÇIK

12 Kasım 2021 - 00:17

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 83. Yılında Sim Sırma (Dival Sanatı) usta öğreticisi Radife Ot tarafından hazırlanan Atatürk resimleri ve Türk bayraklarından oluşan "ATAYA SAYGI' isimli sergi  Edirne belediye binasında Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın destekleri ile sanat severlerle buluşuyor. Atatürk'ü anma amacıyla düzenlenen 12 tablodan oluşan "ATAYA SAYGI' sergisi  25 Kasım Edirne’nin kurtuluşuna kadar açık kalacak.
Sırma (Dival Sanatı) usta öğreticisi Radife Ot sergi ile ilgili yaptığı açıklamasında ise; "ATAYA SAYGI' isimli sergimizi,Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 83. yılında saygı ve minnet ile anmak amacıyla düzenlemekteyiz. Sergideki eserlerin ortaya çıkış hikâyesi Atatürk'ün "Güzel sanatlarda başarı; bütün inkılâpların başarılı olduğunun en kesin delilidir. " sözü ile başlamaktadır.
Sergimiz farklı bir manevi anlam daha taşımaktadır. Şöyle ki, Ulu Önderimiz  Edirne'mize son gelişinde sergimizin hazırlandığı Belediye Binası'nda bulunan Atatürk Odası'nda kalmış ve tabloların sanatseverlere sunulduğu, günümüzde de meclis toplantılarının gerçekleştirildiği salonda çok önemli kararlara imza atmıştır.
Atatürk'ü anma amacıyla düzenlenen bu sergide 12 adet tablo yer almaktadır ve bu tablolar Atatürk'ün çeşitli siluetleri, Ata'mızın kullanmış olduğu imzalar ve Türk Bayrağımızı içermektedir. Tabloların kalıp çizimlerinin hazırlanmasının ardından kesimlerini yapılarak desen kalıpları oluşturulmuştur. Kadife kumaş üzerine yapıştırılan desen kalıpları, işlemelerin yapılabilmesi için hazırlanan kasnaklara gerilerek işlenmeye başlamıştır. İşlemler alt ipi ve sim kullanılarak tamamlanmış olup, koleksiyonun tamamının işlenmesi 2 yıl sürmüştür.
El emeği ile hazırlanan bu koleksiyonu Edirne Belediye Başkanımız Sayın Recep Gürkan ve Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ertuğrul Tanrıkulu'nun destekleri ile Edirne Belediye Binasında tüm sanatseverlerle buluşturuyoruz. Bu süreçte kendilerine ve yanımda olan ailem ile yakın çevreme teşekkürlerimi sunuyorum, Sergimiz 25.11.2021 tarihine kadar açık olacaktır”dedi.Haber: Yeşim Dramalı
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI