AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNE KÖTÜ HABER

AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNE KÖTÜ HABER

AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNE KÖTÜ HABER

AYÇİÇEĞİ ÜRETİCİSİNE KÖTÜ HABER
08 Ağustos 2019 - 04:45

YEŞİM DRAMALI
Edirne İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık komisyonu tarafından hazırlanan raporda, bu yıl ki ayçiçeğinde görülen köse hastalığından dolayı, Edirne’deki ayçiçeği üreticisinin hasat döneminde yüzde 40 verim kaybedeceği açıklandı.
Türkiye'nin yüzde 30 yemeklik ayçiçeği ihtiyacını karşılayan Trakya bölgesi ayçiçeği üreticisi hasat dönemi yaklaşırken yüzde 40 verim kaybının yaşanacağını ve bu tür hastalıkların bir daha yaşanmaması için İl Genel Meclis Tarım ve Hayvancılık komisyonu tarafından yapılan araştırma neticesinde Edirne merkez ve ilçelerinde Tarım İl Müdürlüğü tarafından köse hastalığın yaşandığı arazilerde neden yaşandığı konusunda bir çalışma yapılmadığı tespit edilmişti.
Trakya çiftçisinin en büyük gelir kaynaklarından biri olan ayçiçeğindeki sıkıntıyı İl Genel Meclis de gündeme getiren Tarım ve Hayvancılık komisyonu Başkanı Mustafa Üstün, bu yıl bölgede ayçiçeğinde ciddi sıkıntılar meydana geldiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu, “Türkiye'nin yüzde 30 yemeklik ayçiçeği ihtiyacını karşılayan bölgemiz de kullanılan dayanıksız tohum türü ve serin giden havalar ayçiçeği tarlalarında mildiyö"köse" adı verilen hastalık meydana getirdi. Bölgemizde binlerce dekar ekili arazide görülen hastalık nedeniyle üretici hasatta yüzde 40'a kadar verim kaybı bekliyor. Köse hastalığı, dediğimiz Ayçiçeği Mildiyö’sü ayçiçeği tarımında görülen en önemli fungal hastalıktır. % 100'e, varan ekonomik kayıplara neden olabilir ve  fide halindeyken enfekte olan ayçiçeği büyürken, patojen de dokularda gelişir. Efekte olan bitkiler bodur kalırlar.Enfekte bitkilerde tablalarn içi tam dolmaz. Sistematik olmayan enfeksiyonlarda bitki normal gelişim gösterebilir, yapraklarda sadece lekeler görülür. Bitkinin 2-6 yapraklı dönemi sistemik enfeksiyonlara karşı hassastır. Bu  dönemi sorunsuz atlatan bitkilerde daha çok lokal yaprak lezyonları görülür. Tohum  ekiminden 15 gün sonrasına kadar bol yağışlı giden iklim şartlarında sistemik enfeksiyon olasılığı oldukça yüksektir. Enfeksiyon için uygun sıcaklık 15-20 °C’dir, toprakta 10 yıl varlığını sürdürebileceğinden ve Türkiye topraklarının yaklaşık %90’nında görüldüğü için en etkili mücadele yöntemi hastalığa dayanıklı ayçiçeği çeşitlerinin kullanımıdır bölgemizde.Edindiğimiz bilgilere göre Edirne merkezinde; 50-60 bin dekar ekili arazide "köse" hastalığı görülmüş, Havsa’da 25-35 bin dekar arazide, Uzunköprü’de ise 15-20 bin dekar, Süloğlu’da 10-12 bin dekar civarında, Lalapaşa, 10 bin dekar, Meriç ilçesinde ise bu rakam 5-10 bin dekar olurken, Keşan,Enez,İpsala-Erikli bölgelerinde yok denecek kadar azdır toplamda 150 hin dekar arazide hastalık kendini göstermiştir”şeklinde açıkladı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜRKİYE PALETLİ YÜZME BİREYSEL AÇIK YAŞ KIŞ ŞAMPİYONASI SONA ERDİ
TÜRKİYE PALETLİ YÜZME BİREYSEL AÇIK YAŞ KIŞ ŞAMPİYONASI...
İNŞAAT MALZEMELERİ DEPOSUNDA YANGIN
İNŞAAT MALZEMELERİ DEPOSUNDA YANGIN