BALKAN MÜZİK VE SANAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

BALKAN MÜZİK VE SANAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

BALKAN MÜZİK VE SANAT FESTİVALİ BAŞLIYOR

BALKAN MÜZİK VE SANAT FESTİVALİ BAŞLIYOR
17 Eylül 2019 - 04:10
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne'de 25-29 Eylül tarihleri arasında bu yıl ilk defa gerçekleşecek olan Uluslararası Balkan Müzik ve Sanat Festivali tanıtımını dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Edirneli Serkan Çağrı düzenlediği basın toplantısında yaptı.  Çağrı yaptığı açıklamada, “ben bütün fikirlerimi Trakya’ya yatırmaya geldim” dedi.
Trakya’da ki sosyo kültürel yapının tanıtımını sağlayarak kültürel ve tarihi değerleri önce Türkiye’ye  ve daha sonra dünyaya tanıtma hedefiyle yola çıkan TRAKSEV bu yıl ilk faaliyeti olan Balkan Müzik ve Sanat Festivalini 25-29 Eylül tarihleri arasında gereçleşecek.
TRAKSEV NEDİR?
Bu yıl birincisini yapacağımız Balkan müzik festivali ve Trakya Kültür Sanat Eğitim Vakfı  ile  ilgili açıklamalarda bulunan TRAKSEV Başkanı  Ünlü Klarnetçi  Edirneli  Serkan Çağrı; “ Trakya’da olan bu  müzik kültür zenginliği dünyanın her yerinde herkesin ilgisini çekiyor. Müzik kültlümüzün zenginliğini dünyanın her yerine yaymalıyız. Trakya kendi kültürel değerlerini Türkiye’nin çeşitli yerlerinde tanıtmalı ve bunun yanı sıra dünyaya açılmalıdır”dedi.
FESTİVALİN AMACI; TRAKYAYI MÜZİKLEDE DÜNYAYA TANITMAK
Festivali ne amaçla düzenlediklerini anlatan  Ünlü Klarnetçi  Edirneli  Serkan Çağrı; “ Bu anlamada yapacağımız işleri TRAKSEV olarak yapmayı planladık. Ben bu kuruluşta arkadaşlarımın desteği ile kurucu başkan olarak görev yapmaya başladım.Bu yıl ilkini gerçekleşecek olan  1’nci Uluslar arası Balkan Müzik Festivali amacı aslında; Trakya’nın dünya ile olan bağlantısını müzik aracılığı ile ortaya koymak. Balkanlar’da ki ayrılmaz bütünlüğümüzü bir arada yaşamak. Bunun  yanı sırada Trakya’da ki kendi değerlerimizi dünya ile buluşturabilmek amacı ile  balkan müzik festivalini organize etmiş bulunuyoruz”şeklinde konuştu.
Uluslararası Balkan Müzik ve Sanat Festivalinin programından bahsen Çağrı; “Bu festivale komşu balkan ülkelerden bir çok misafirimizin katılacağı programda Yunanistan’dan Cafe aman İstanbul grubu katılacak bu grubun üyelerin bazıları Yunanistan’da bazıları Türkiye’de yaşıyor. Ülkemizin önemli orkestra şefi Orhan Şallı ve Trakya Üniversitesinin Balkan Senfoni orkestrası eşlik edeceği benimde solist olarak katılacağım bir açılış konseri gerçekleşecek 25 Eylül’de. Bu programda seminerler danslar ve bir çok  bildiriler gerçekleşecek. Balkan Müzik Festivalinin son gününde Makedonyalı ama Amerika’da rüzgar estiren klarnetçimiz İsmail Limonozki,Canbarjuzki ile ortaklaşa gerçekleştirilecek bir kapanış konseri olacak. Bu festivali Kültür ve Turizm Bakanlığı katkıları sayesinde bu yolla çıktık. Ardın Edirne Valiliğinin, Edirne Belediye Başkanlığının lojistik olarak tüm desteklerini alıyoruz.  Ve Yurt Dışı Akraba Topluluklarının Başkanlığı’da destekleri oluyor.  Bu festival başlangıç bunun arkası gelecek,değişik faaliyetlerde bulunacak”şeklinde anlatı.
BEN BÜTÜN FİKİRLERİMİ TRAKYA’YA YATIRDIM
Çağrı; “Ben burada Trakya’da genç arkadaşlara rol model oluşumdan dolayı elimi uzatmak istiyorum. Sadece müzisyen kimliğimle değil,bir abi kardeş olarak Trakya’da ki  değerleri yükseltmek için buradayım artık. Özellikle gençlerin yeteneklerinin kaybolup gitmeye başladığı bu dönemde,eğitim konusunda eksiklerini tamamlamak ve onlara yol göstermek,onları çeşitli projelerle hayata geçirmek  hedeflerim arasında. Bu işi tek başıma yapmayacağım tabiî ki Trakya sevdalısı olan herkesten destek almaya çalışacağım. Ben bütün fikirlerimi Trakya’ya yatırdım ”dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF