BULGARİSTAN’IN EDİRNE’YE KATKISI ÇOK...

BULGARİSTAN’IN EDİRNE’YE KATKISI ÇOK BÜYÜK

BULGARİSTAN’IN EDİRNE’YE KATKISI ÇOK BÜYÜK

BULGARİSTAN’IN EDİRNE’YE KATKISI ÇOK BÜYÜK
18 Kasım 2020 - 09:40

Edirne Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Edirne’nin en çok turist gelen 3’üncü il olduğunu açıkladı. Türkiye’de hiçbir ilde turistlerin konaklamadığını ancak Edirne’ye gelen Bulgaristan vatandaşlarının konaklamayı tercih ettiğini söyleyen Soytürk, Bulgaristan’ın Edirne’ye ciddi katkı sağladığını ifade ederek, “korona virüs salgınına rağmen ziyaretçi sayımız çok iyi” açıklamasında bulundu.
İl Genel Meclisini dün ziyaret eden İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, meclis üyelerine Edirne tarihini ve turizm açısından önemini anlatan sunumu yaptı. Soytürk, 81 il arasından Edirne’yi en çok ziyaret eden turist sayısında 3’üncü sırada olduğunu belirtirken, 9 müzeyi 3 yılda 2 milyon 438 bin 168 kişinin ziyaret ettiğini açıklayarak, Edirne kültür turizminin başkenti olacak dedi.
Edirne’yi her yerde her alanda tanıtmaya devam ediyoruz diyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk; “Edirne kültür turizminin başkenti olacak, olmaya da laik. Edirne’yi hızlı tren projesinden sonra içi turizm de pastadan pay sahibi yapmak. Pandemiye rağmen biz durmadık şehrimizi tanıtmaya devam ettik. Özellik dijital medyayla Z kuşağına Y kuşağına tanıtmaya devam ediyoruz. Bölgemizde bulunan 5 sınır kapısından şehrimize tanıtmaya devam ettik” dedi.
9 MÜZEYİ 3 YILDA 2 MİLYON 438 BİN 168 KİŞİ ZİYARET ETTİ
Edirne genelinden müze envanterini açıklayan Soytürk; “İlimizde Kültür Turizm Bakanlığına bağlı 9 adet müzemiz bulunmakta. Müzelerimizi ziyaret eden sayılarına baktığımızda; 2018 yılında 1 milyon 508 kişi,2019 yılında 779 bin 956 kişi,2020 yılında bu zamana kadar ise 150 bin 212 kişi ziyaret etmiş pandemi nedeni ile 3 ay kapalı kaldık.  Müze ziyaretçilerimizi artırmak için sürekli araştırmalar yaparak, müze müdürlerimizle istişare halindeyiz” dedi.
MÜZELERE ÇOCUKLARA ATÖLYE AÇILIYOR
Çocuklara müzeyi sevdirme için atölyeler kurulduğunu açıklayan Soytürk; “Edirne Valiliğimizin talimatı ile Türk İslam Eserleri Müzesinde ve Etnografya Müzelerinde çocuk atölyeleri yapıyoruz. Çocukların arkeolojik kazı yaparak daha keyifli vakit geçirecekler ve silke basımız yapacaklar. Çocuklara müzeleri müzeciliği sevdireceğiz. Önümüzde ki günlerde çocuk atölyelerimiz faaliyete geçecek. Ve çocuklar müzeye geldiğinde keyifli vakit geçirecek. Artık kuşaklar arası farkı kaldırmalıyız”.
81 İLDE EDİRNE’Yİ ZİYARET EDEN TURİST SAYISINDA EDİRNE 3’ÜNCÜ SIRADA
81 ilde Edirne turist açısından üçüncü sırada olduğunu dikkat çeken Soytürk; “üçüncü Sınır istatistiklerine göre turizm açısından bakıldığında Edirne 3’üncü sıradayız şehrimizin kıymetini bilmeliyiz. 2020 ocak ve eylül sayılarına baktığımız zaman ülkemizde ki tüm iller arasında şehrimiz 3’ğncü sırada turist anlamında. Edirne bu pandemiye rağmen, özellikle Kapıkulede ki Bulgaristan’ın  karantina uygulamaları kalktıktan sonra, Cumadan başlayıp Pazartesiye kadar devam eden, ortalama  1.86 konaklama oranımız var. Başka illere baktığımız da konaklama oranları sıfır. Bulgaristan dış turizm açısından bize ciddi katkı sağladı. Pandemiye rağmen ziyaretçi sayımız çok iyi”dedi.
HIDIRLIK TABYASI BALKANLARIN INTER AKTİF EN BÜYÜK TABYASI OLACAK
Hıdırlık tabyasının tabyalar arsından en önemlisi olduğunu açıklayan Soytürk;”Edirne’de 23 tane tescilli tabya var. Bütün tabyaların birbiri ile bağlantılı olduğu söyleniyor. Hıdırlık Tabyası Balkanların Inter aktif en büyük tabyası olacak. Tabaya Anadolu’dan Balkanlara geçişini mimari ve coğrafyaya katılma açısında bütün değerleri sergileyeceğiz bu müzede. Müzemizde padişahlar, bütün savaşlar anlatılacak. Müzemizde kısa fililer çekerek tur operatörlerine ileterek turist çekeceğiz. 25 Kasımda çalışmalar bitiyor” belirti.
MAKEDONYA KULESİ 2021 YATIRM PROGRAMINDA
2021 yılında Makedonya Kulesi restorasyonu başlayacağını açıklayan Soytürk,” Makedonya kulesinin Osmanlı   zamanında saat kule,yangın kulesi olarak kullanılıyordu.kulenin projesi hazır 2021 yatırım programına alındı şuan sadece ödenek bekleniyor. Ödenek geldiğinde de en kısa sürede bitecektir. Şehrimizin meydanında Edirne’nin galata kulesi olacak. Bu kadar müze açmamızın derdi Edirne’ye gelen en az  iki gün kalsın istiyoruz” dedi.
SELİMİYE CAMİSİ HÜNKAR MAHFİLİ ÇİNİLERİNİN RUSYA'DAN TÜRKİYE'YE GETİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI
Selimiye ile ilgili okumalar yaptıklarını belirten Soytürk, "Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı Sayın İskender Pala, Edirne ile ilgili yazdığı makalede Selimiye Camisi'nin hünkar mahfilindeki çinilerin yerinde olmadığını anlatıyor. Yetkililerin bu çinilerle ilgili girişim başlatması gerektiğini dile getiriyor." dedi.
Caminin hünkar mahfilindeki çinilerle ilgili çalışma başlattıklarını anlatan Soytürk, şunları kaydetti: "Hünkar mahfilindeki çiniler maalesef Rus general tarafından 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonrasında alınıp götürülüyor ve Moskova Müzesi'nde sergilendiği ya da depoda tutulduğu söyleniyor. Biz bu konuyu Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkanı İskender Pala'ya ilettik. Kendisi de hemen talimatlandırdı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Selimiye Camisi'nin hünkar mahfilindeki çinilerin Rusya'dan getirtilmesi için çalışma başlattı."
Soytürk, Bakanlığın Türkiye'den yurt dışına kaçırılan eserlerin getirilmesi konusunda 2 yıldır ciddi çalışmalar yaptığını dile getirdi. Yurt dışından Türkiye'ye ait ciddi anlamda eserlerin getirtildiğini anımsatan Soytürk, "Şu anda Danimarka'daki bir eser için ciddi mesai yapılıyor. Selimiye Camisi'nin hünkar mahfilindeki çiniler, Kültür ve Turizm Bakanlığımız tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde yapılacak bu girişimlerle yerine gelecektir. Çünkü bu eserler kendi topraklarında değil. Bu eserler kendi topraklarında değerli, kendi topraklarında olması gerekiyor. Sayın Valimiz de bu çalışmayı hızlıca başlattı." ifadelerini kullandı. Soytürk, Bakanlığın kentteki yatırımları ve kurulması planlanan müzelerle ilgili de bilgi verdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI