ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATAN RENK: EDİRNE KIRMIZISI

ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATAN RENK: EDİRNE KIRMIZISI

ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATAN RENK: EDİRNE KIRMIZISI

ÇAĞ AÇIP ÇAĞ KAPATAN RENK: EDİRNE KIRMIZISI
18 Şubat 2021 - 08:28

Edirne’de bitkilerden elde edilen kırmızı renk ile ilgili tarihi bilgileri kaleme alan Edirneli yazar Sabriye Cemboluk’un kitabı okuyucularıyla buluştu.
Sabriye Cemboluk yaptığı açıklamasında;“Edirne Kırmızısı kitabıyla sizlerle buluştuğum için çok mutluyum. Bu kitap yüzde yüz Edirne kitabıdır. Çünkü Edirne’nin unutulmuş, tarihin tozlu katmanları arasında bırakılmış bir değerin, çağ açıp kapatan bir rengin hikayesini yazıyorum. Bulunduğumuz yerden baktığımızda sadece bir renk görüyoruz ama dönemi için o aslında kırmızı bir mücevher. Bir renk olmanın ötesinde gerçek bir mücevher. Sadece Edirne’nin topraklarında yetişen bitki kökleriyle doğal şekilde hayata geçen kırmızı renk, bütün dünyanın peşinden koştuğu çok önemli bir değerdir. Aynı şekilde Edirne o dönemde ipek yolu üzerinde batıya açılan kapımız olarak çok önemli bir değere sahipti. Bütün gezginlerin ve kervanların kesiştiği nokta olan Edirne, döneminde bugün gıpta ettiğimiz ünlü Avrupa şehirleri kadar güzeldi mamurdu ve bolluk içindeydi. Ben bu dönemi yazmaktan çok mutluyum. Kitabın satırları arasında sadece bir renk değil dönemi de bulacaksınız. Edirne kırmızısı gerçek olaylardan gerçek tarihten kaynaklanan, ilham alınan kurgu bir eserdir. Buna tarihi gerçekleri giydirilmiş bir hikaye mantosu gözüyle bakabilirsiniz. Ben o mantonun içinde size çok sürprizli hikayeler hazırladım. Umarım okurken hepiniz keyif alırsınız. Selam ve sevgilerimle. Herkese keyifli okumalar dilerim” dedi.
 Kitap çıktığı  ilk günden bu yana büyük ilgi gördüğünü ifade eden Ceren Yayıncılık ve Kitapevi sahibi Şeref Kurtiş,;“biz çok memnunuz, gururluyuz. Her yıla bir kitap sığdırdık. Sabriye Hanım çok üretken bir insan. İyi bir yazıcı, iyi bir edebiyatçı. Edirne’mize çok önem veriyoruz. Bu bölge ile ilgili kitapları yayınlamaya devam edeceğiz. Rumeli, Balkanlar, Trakya, Balkan savaşları. Bu tarz kitapları  yayınlamaya devam edeceğiz. Elimizin altında birkaç kitap daha var, bugünlerde onları da yayınlayacağız. Satışlardan memnunuz. Geri dönüşler çok güzel. Teşekkür ediyoruz herkese” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
AKP DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SIĞIR İTHAL EDİYOR
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE
BAŞKAN İBA'DAN ÇELTİK ÜRETİCİSİNE MÜJDE