CHP 95. YAŞINI KUTLADI

CHP 95. YAŞINI KUTLADI

CHP 95. YAŞINI KUTLADI

CHP 95. YAŞINI KUTLADI
10 Eylül 2018 - 04:41

Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 9 Eylül 1923'te kurulan CHP, 95'inci kuruluş yıl dönümünü kutladı. Edirne İl Başkan Vekili Nurten Çalışkan; “Biliniz ki CHP’nin her bir neferi, Türkiye cumhuriyetinin yılmaz bekçisi, Atatürk ilke ve inkılâplarının koruyucusu ve savunucusudur. Olmaya da devam edecektir” dedi.

Ülkenin ilk siyasi partisi ise Milli Mücadele'nin önderi Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. Atatürk tarafından "Halk Fırkası" adıyla kurulan partinin adının başına 1924'te "Cumhuriyet" sözcüğü eklendi. 1935'teki 4'üncü kurultayda ise bugünkü "Cumhuriyet Halk Partisi" adıyla siyasi hayatına devam eden parti 95. Yaşını kutladı. Ülke genelinde yapılan kutlama törenlerinde Edirne’deki programda Atatürk anıtına parti çelenginin sunulmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi adına konuşma gerçekleşti. Dün gerçekleşen kutlama töreninde CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan şehir dışında olduğu için katılmazken CHP Edirne İl Başkan Vekili Nurten Çalışkan ile Edirne Belediye Başkan Vekili Selçuk Çakır törene katıldı. CHP 95. Yaşının Edirne’deki kutlamalarına Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İçcan, Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, CHP’nin eski ve yeni yönetimlerinde yer almış partililer ve halk katılım gösterdi.

Çalışkan günün anlam ve önemi hakkında yaptığı konuşmada CHP’nin Türkiye ve demokrasi adına önemini vurguladı. Çalışkan; “Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu ve İlk Genel Başkanı Atatürk’ün önderliğinde ulusal bağımsızlığı kazanan, Cumhuriyeti kuran, saltanatı kaldıran, hilafete son veren ve ulusal birliği sağlayan partidir. II. Dünya Savaşı sonrasında tek parti konumunun tüm olanaklarına karşın çok partili rejime geçişi sağlayarak, Türkiye’nin demokratikleşme sürecinde öncü misyonunu sürdürmüştür. CHP tarihimizin en köklü dönüşümü olan egemenliğin kaynağını ulusta bulan cumhuriyetimizin kurucusudur. Aydınlanmayı başlatan devrimlerin öncüsü Atatürk’ün en büyük eserinden biri olma özelliğine sahip partimiz. Kuruluşun ve ulusal kurtuluşun partisi olarak cumhuriyetin ve devletin ebedi bekçisidir. Biliniz ki CHP’nin her bir neferi, Türkiye cumhuriyetinin yılmaz bekçisi Atatürk ilke ve inkılâplarının koruyucusu ve savunucusudur. Olmaya da devam edecektir. Cumhuriyetimiz ve partimizin kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm Genel Başkanlarımıza CHP’ye emek veren tüm partililerimize saygılarımı ve şükranlarımızı sunuyorum. Partimizin 95. Yıl dönümünü kutluyorum” dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
UZUNKÖPRÜ’DE YANGIN
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI
SAHTE EDİRNE VALİSİ YAKALANDI