ÇİFTÇİNİN SESİ OLDULAR

ÇİFTÇİNİN SESİ OLDULAR

ÇİFTÇİNİN SESİ OLDULAR

ÇİFTÇİNİN SESİ OLDULAR
06 Ağustos 2020 - 07:23
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu ve CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün’ü ziyaret ederek, Ayçiçeğinin bu yıl fiyatının en az 3 bin 500 liradan açıklanmasını beklediklerini ifade ettiler.
Gaytancıoğlu; “Sıfır gümrük uygulaması kesinlikle kaldırılmalı. Referans fiyat uygulaması ile Rus, Ukrayna çiftçisine ne veriliyorsa Türk çiftçisine o verilmesi. Bizim isteğimiz yüzde 44 yağ oranı ayçiçeğinin 3 bin 500 lira açıklanmasıdır. Bu konuda Trakya Birlik'e yapmış olduğumuz çalışmaları aktaracağız. Kendileri rapordan istifade ederlerse üreticinin lehine olur. Zaten onlar bir üretici kuruluşu. Ama önemli olan hükümettir. Hükümetten de beklentimiz şudur. 4 yıldır ayçiçeği destekleme primi artmamıştır. 40 kuruştan göstermelik olarak 50 kuruşa çıkarıldı. Bu iyi bir destek ama yeterli değil. Ayçiçeği desteği zamanında ödenmiyor. Tüm ürünlerin desteği hasattan bir ay sonra ödenmeli. Destekten kesinti yapılmamalıdır. Ayçiçeği desteğinden yüzde 4 bir kesinti yapılıyor. Bu yüksek bir rakam” dedi.
Türkiye’de ayçiçeği ekilişlerinin geçtiğimiz yıla göre azalması ve Temmuz ayının 2’nci yarısından sonraki aşırı kuraklıktan ötürü bu yıl 150-200 bin ton düşük olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu; “ yani 1 milyon 200 bin ton civarında ayçiçeği üretimi bekleniyor. Yani üretim 2020 için düşecek, 2021’de ise dengeleri tersine çevirmek mümkün. Nasıl mı, hem ithalatı bitirmek hem üretimi artırmak mümkün. Bugünlerde mantıklı bir fiyat ve alım politikasıyla her şey bir anda tersine çevrilebilir” dedi.
Gaytancıoğlu; “Ayçiçeği prim desteğini 4 yıl sonra 40 kuruştan 50 kuruşa çıkarmak ve bu desteği 1 yıl sonra ödemek marifet değildir. Desteği 80-90 kuruşlara çıkarmak ve bunu 2-3 ay içinde ödemek akılcı bir politika olur. Ayrıca geçtiğimiz yıl % 40 yağlı ayçiçeğini 2500 TL’den Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklaması gibi bu yıl yine Bakan Pakdemirli’nin Rus-Ukrayna-Arjantin çiftçisine verdiğimiz fiyatı TÜRK çiftçisine veriyoruz demesi Türkiye’nin uzun yıllar sonra ayçiçeğinde hedeflenen 2.5-3 milyon tonluk üretime ulaşması demektir” dedi.
CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’da "Ben çiftçi ziyareti sırasında ayçiçeği fiyat beklentisini sordum. Aldığım cevap 'Sattığımız kanola fiyatının altında olmasın' cevabı oldu. Bu anlamda bir beklenti var. İnşallah çiftçimizin yüzü güler” diye ifade etti.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
LODOS, YAĞMUR, SOĞUK VE KAR GELİYOR
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI
CİP TARLAYA DEVRİLDİ, SÜRÜCÜ YARALI