“ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ”

“ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ”

“ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ”

“ÇİFTÇİNİN YANINDAYIZ”
02 Temmuz 2019 - 04:06
Reklam

YEŞİM DRAMALI
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan, Edirne Ticaret Borsa’sını ziyaret ettikten sonra düzenledikleri basın toplantısında, rekolte ve fiyatlar hakkında açıklamalarda bulundu.
Pekcanlı açıklamasında, “Sayın vekilimiz yaklaşık 1,5 aydır Edirne’deki gündemden uzak kaldı İstanbul’daki seçimlerden dolayı. Doğal olarak kendi uzmanlık alanı hasat sezonu olmasından dolayı az önce de Ticaret Borsası’na bir ziyarette bulundu. İstanbul’da Şile’de uzun zamandır, genel merkezin verdiği görevi yerine getirdi sayın vekilim. Oradan da ciddi bir oy artışıyla Edirne’ye döndü. İstanbul seçimlerinin ardından herkes normale dönmeye çalışıyor. Sayın vekilimiz gündemi değerlendirecek.”ifadelerine yer verdi.
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’da açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Bugün TMO’nun da içinde bulunduğu Edirne Ticaret Borsası’nı ziyarete gittik. Borsa’nın işleyişine, ürün alımlarına baktık. Rekolteye ilgili bilgiler aldık.  Edirne ve Trakya’da rekoltemiz gerçekten yüksek ama unutmayalım fiyat 1250 – 1300 Lira aralığında geziniyor. Aynı Buğday’a Türkiye Cumhuriyet’i Rusya’dan 1,5 Lira fiyat ödüyor. Şimdi çiftçimiz seviniyor, en azından iyi bir verim elde ettiği ve ürününü de rahatlıkla satabileceğini düşünüyor.
Bugün belki buğdayla ilgili açıklama yaparız dedik ama bir tehlikeyi daha bahsetmek isterim. Kanola. Kanola bölgemizde önemli bir üründür, bir yağ bitkisidir. Türkiye’nin ciddi yağ açığı varken, geçen sene 2400 – 2500 liralara çıkan kanoladaki fiyat bugün 1,90 liraya kadar inmiştir. Nedeni; üretimi planlayamayan, yönlendiremeyen, desteklemeyen bir iktidar var. Sizin yağ açığınız var, yağa ciddi anlamda döviz ödüyorsunuz, komşularınız sizin sayenizde zengin oldu, bizim üreticimiz istikrarsız fiyatlarla karşı karşıya. Bunun bir sahibi yok mudur? Devlet TMO’yu görevlendirsin, kanolayı da yağ açığının kapatılması konusunda devreye sokmasında fayda var. Zorlamayla, o kurumu, bu kurumu devreye sokmak yerine devlet kendi kurumlarını düzenlesin. TMO’yu tamamen lisanslı depoculuk yapacak bir kurum haline getirerek, ‘artık ben oynamıyorum, piyasayı özel sektöre bırakıyorum’ mantığı son derece yanlıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nde devlet babadır. Baba görevini yapması lazım. TMO’yu kuranlara boşu boşuna çiftçinin kara gün dostudur demediler. Kara gün dostuysa burada bir şekilde devreye girmeli.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...