“D-8 ADİL BİR DÜNYAYI HEDEFLİYOR”

“D-8 ADİL BİR DÜNYAYI HEDEFLİYOR”

“D-8 ADİL BİR DÜNYAYI HEDEFLİYOR”

“D-8 ADİL BİR DÜNYAYI HEDEFLİYOR”
17 Haziran 2019 - 07:20

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, D-8 ‘in kuruluş yıldönümü vesilesiyle bir açıklama yaparak “ 54. Refahyol hükümetinin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın kurduğu D-8 (Gelişmekte olan 8 İslam ülkesi) kuruluşu gereği gibi işletilmiş olsaydı bu gün yeni bir dünya kurabilirdik” dedi.
Erbakan’ın ileri görüşü ve İslam birliği hedefi doğrultusunda sonucu Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’ın katılımıyla 15 Haziran 1997’de İstanbul’da kurulduğuna dikkat çeken Demirkıran, “Sekiz Müslüman ülkenin oluşturduğu D-8 ‘lerin  logosundaki 6 yıldızda ise ‘Savaş değil barış, Çatışma değil, diyalog, Çifte standart değil adalet, Kibir değil eşitlik, Sömürü değil iş birliği, Baskı ve tahakküm değil insan hakları, Hürriyet ve Demokrasi’ yi tanımlar” diyerek, bugün işbirliği yaptığımız hangi ülkeler bu değerlere önem veriyor” şeklinde konuştu.
Bugün, D-8’in yayınladığı verilere göre birliğin ekonomik hacmi 3,7 trilyon dolara ulaştı. Nüfus ise 1,1 milyarı aştığının altını çizen Demirkıran, “Milli Görüş Lideri Erbakan’ın 11 ay gibi bir sürede kurduğu ama 20 yıldır atıl vaziyette bekletilen D-8’in ekonomik büyüklüğü 3,7 trilyon dolara, ihracat hacmi 693 milyar dolara ulaşmıştır” ifadesini kullandı.
Dünya’nın petrol rezervlerinin yüzde 15’inin ve doğalgaz rezervlerinin ise yüzde 23’ünun D-8 ülkelerinin himayesinde bulunduğuna vurgu yapan Ali Demirkıran, “Ancak bu devasa güç ayrı ayrı olunca hiçbir anlam ifade etmiyor. Bu veriler Erbakan Hoca’nın yıllar önce çizdiği perspektifin gerçekliğini bir kez daha gözler önüne sermiştir” açıklamasını yaptı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU