DAKİKA DAKİKA GÖÇMEN FACİASI
Reklam
Reklam
Reklam

DAKİKA DAKİKA GÖÇMEN FACİASI

DAKİKA DAKİKA GÖÇMEN FACİASI

DAKİKA DAKİKA GÖÇMEN FACİASI
14 Şubat 2018 - 06:35

Edirne’de Meriç Nehrinden yasadışı yollarla Yunanistan’a geçmeye çalışan göçmenlerin botu alabora oldu. Göçmenlerin feryadını duyan askerler Nehre gittiklerinde adeta bir can pazarıyla karşılaştı. Nehrin akıntısına kapılmamak için ağaç dallarına tutunan göçmenler ancak 5 dakika dayanabildi ve daha sonra akıntıya kapıldı. AFAD ekipleri olay yerine 1 km uzaklıkta 2’si çocuk 3 cesede ulaştı. Dakika dakika facianın yaşandığı Meriç Nehrinde kurtarma çalışmalarını saat 05.00 ile 09.00 saatleri arasında ise sadece EDİRNE GAZETESİ muhabiri Şener URFA görüntüledi.

İddialara göre, dün gece sabah saat 05.00 sıralarında aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 10 kişilik mülteci grubu yasadışı yollarla Yunanistan’a geçmek için geldikleri Karaağaç Mahallesi Fen Lisesi yakınlarından Meriç Nehrine inerek yanlarında bulundukları botu şişirdi ve ardından bota binerek Yunanistan’a geçmeye çalıştılar. Ancak son günlerde bölgede etkili olan yağışın etkisiyle yüksek seviyelere ulaşan suyun akıntısına kapılan göçmenlerin botu alabora oldu. Göçmenlerden birçoğunun su akıntısına kapıldığı iddia edilirken birkaç kişinin nehrin kenarında bulunan ağaçlara tutunduğu ve ‘İmdat’ feryadında bulundukları öne sürüldü.

Göçmenlerin feryatlarını duyan devriye esnasındaki nöbetçi askerler telsizden durumu nöbetçi komutanlarına bildirdi. Nöbetçi komutan yanında bulunduğu askerlerle feryatların geldiği bölgeye gittiğinde can pazarıyla karşılaştı. Göçmenlerden bazılarının suyun akıntısına kapılmamak için nehir kenarında bulunan ağaç dallarına tutunduklarını ancak daha sonra su akıntısına kapıldıkları görüldü. Nehrin ortasında göçmen botunu gören askerler nehir kenarından itibaren botu Karaağaç Mahallesi Fen Lisesi yakınlarına kadar takip etti. Askerler alabora olan botu set boyundan takip ederken diğer yandan da yaşanan faciayı Edirne itfaiyesine ve AFAD ekiplerine bildirdi.

Kısa sürede olay yerine gelen itfaiye ekipleri botun alabora olduğu yerden 3 km uzaklıkta bulunan Dr. Mehmet Müezzinoğlu köprüsünden nehre aydınlatma sistemi kurdu ve akıntıya kapılan göçmenlerin bulundukları bölgeden geçmeleri ihtimaline binaen nehre inmeleri için köprüden Nehre halat sarkıtıp hazırda bekledi. İtfaiye ekipleri halatları nehre indirdikleri dakikalarda faciaya neden olan bot ve ters dönmüş vaziyette Müezzinoğlu Köprüsünün altından geçerek birkaç km uzaklıkta patlamış vaziyette ağaçlara takılı vaziyette bulundu. Bölgeye gelen AFAD ekipleri de ağaca tutulu vaziyette yardım isteyen daha sonra akıntıya kapılarak gözden kaybolan mültecilerin bulunduğu alana gelip nöbetçi asker ve komutanın yardımıyla Zodyak botu nehre indirdi ve arama çalışması yaptı. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü polis ekipleri de nehrin üzerinden geçen köprülerin üzerine aydınlatma sistemi kurup 10 metre aralıklarla nehirde gözetleme yaptı.  

Kayıp göçmenler için AFAD ekipleri botla nehirden arama yaparken askeri birliklerde nehir çevresinde karadan arama yaptı. Gazetemiz yayına hazırlandığı sırada yapılan arama çalışmalarında olay yerine 1 km uzaklıkta 2’si çocuk 3 cesede ulaşılırken, göçmenlerin çantaları Meriç Nehri kenarında öğretmenevi çay bahçesinin önünde toprak yığının yanında patlayan bot ağaca takılmış vaziyette bulundu.

Olayın yaşandığı saat 05.00’dan itibaren yaşanan çalışmaları sadece gazetemiz muhabiri Şener URFA görüntüledi. Ekipler zaman zaman aydınlatma sistemi ve bazı ihtiyaçlar konusunda aramalara gönüllü yardımcı olan muhabirimize teşekkür etti.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ÇİRKİN SALDIRI!
ÇİRKİN SALDIRI!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!
EDİRNE’NİN SAHİBİ OLACAĞIZ!