DANS GRUPLARININ GÖSTERİLERİ İLGİYLE...

DANS GRUPLARININ GÖSTERİLERİ İLGİYLE İZLENDİ

DANS GRUPLARININ GÖSTERİLERİ İLGİYLE İZLENDİ

DANS GRUPLARININ GÖSTERİLERİ İLGİYLE İZLENDİ
22 Haziran 2022 - 09:49

Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle Edirne’de ilk kez gerçekleştirilen Uluslararası Halk Dansları festivalinde, yerli ve yabancı halk dans gruplarının gösterileri ilgiyle izlendi.
Edirne’nin Saraçlar Caddesi’nde ve gerçekleştirilen festivale, Türkiye’den 11 halk dans grubunun yanı sıra Bulgaristan, Yunanistan, Macaristan ve Makedonya’dan da halk dans grupları katıldı. Halk dans grupları sırasıyla kendi yörelerine ait dansların gösterilerini gerçekleştirdi. Dans gruplarının gösterileri, vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, anıta çelenk sunduktan sonra yaptığı konuşmada, Edirne'nin konumu nedeniyle çok özel bir kent olduğunu söyledi. Düzenlenen festivalin pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Edirne'nin kültürler kaynaşmasına vesile olacağını ifade eden Soytürk, "Edirne'miz, festival boyunca renklerin, dillerin, kültür ve sanat gösterilerinin merkezi olacaktır. Türk folklorunun en önemli dallarından biri olan halk dansları, halk oyunları, halkımızın ortak duygularını taşıması itibarıyla millet olma özelliğini oluşturan unsurlar arasındadır. Bu özelliklerinden dolayı Türk halk oyunları; insanlarımızın duygularında ortak bir anlam, düşüncelerinde milli şuur meydana getirmesi, toplum dayanışmasını ve kaynaşmasını sağlaması özellikleri ile önem arz etmektedir." diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661 YILDIR YANIYOR
SPORDAN ÖTE ŞANLI MİRAS KIRKPINAR'IN KÜLTÜREL MEŞALESİ 661...
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ
SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI ZİYARET EDİLDİ