DEMOKRASİDEN VAZGEÇİLEMEZ

DEMOKRASİDEN VAZGEÇİLEMEZ

DEMOKRASİDEN VAZGEÇİLEMEZ

DEMOKRASİDEN VAZGEÇİLEMEZ
17 Temmuz 2019 - 04:37

MERT SOYLU
15 Temmuz gecesi FETÖ’nün üniformalı teröristlerinin silahlarına, tanklarına göğsünü siper eden Türk Milleti, büyük direnişin 3. yılında şehitlerimizi saygıyla anıp, gazilerimizi selamladı,
 
Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz gecesinde vatanın bölünmez bütünlüğüne, milletin birlik ve beraberliğine kasteden hainlerin bu milletin kendisine ait olan uçakları, tankları ve tüfekleriyle gerçekleştirmeye çalıştığı darbe girişiminin yıl dönümünde meydanlar yine dolup taştı.
Edirne Valiliği ev sahipliğinde gerçekleştirilen 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü ve Şehitleri Anma programı kapsamında ellerine şanlı Türk bayrağını alan millet meydana akın ederek vatanına nasıl sahip çıkacağını dünyaya gösterdi.
O gün tankların önüne yatarak, bağımsızlığımıza sıkılan kurşunlara göğüslerini gererek vatanına sahip çıkanlar dün meydanları hınca hınç doldurarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne düşmanlık besleyen şer odaklarına gövde gösterisi yaptılar.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla ile Atatürk Meydanı’nda gerçekleşen etkinliklerde demokrasi zaferi coşkuyla kutlandı.
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın katılımıyla CHP Edirne İl Başkanlığı yöneticileri ve üyeler, Edirne Belediyesi önünde toplanarak “darbenin her türlüsüne karşıyız diyerek” 15 Temmuz hain darbe girişiminin yıl dönümünde Atatürk Anıtı'na yürüyüş gerçekleştirdi.
15 Temmuz darbe girişiminin üçüncü yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikler, Atatürk Anıtı önünde müzik ve sinevizyon yayını ile başladı.  Ardından ise saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm’ün Program Kur'anı Kerim Tilaveti’nin ardından, belediye bandosu tarafından kahramanlık marşlarının çalınmasıyla beraber Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulu müzik grubu kahramanlık türküleri konseri ve 15 Temmuz konulu video gösterimi gerçekleşti.
Edirne Valisi Ekrem Canalp, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi.
Törende konuşan Edirne Valisi Ekrem Canalp, 15 Temmuz'da gökten yağan bombaların meydanları dağıtmaya yetmediği gibi, törende yoğun yağışın da vatandaşları dağıtmaya yetmediğini ifade etti. Canalp; "15 Temmuz'da gökten yağan bombalar ve mermiler, milletimizi bu meydanlardan dağıtmaya yetmedi. Bugün 15 Temmuz 2019'da da gökten yağan sağanak yağmur da yine Edirnelileri bu meydanlardan dağıtmadığını görmekten büyük mutluluk ve gurur duyuyorum. İçinde bulunduğumuz bu meydan demokrasi meydanıdır, çünkü bundan 3 sene evvel Edirneliler demokrasilerine sahip çıktılar. Bu meydan aynı zamanda milli birlik meydanıdır, çünkü bundan 3 sene evvel yine Edirneliler bu meydanda milli ruhlarını, duruşlarını, heyecanlarını çok net şekilde gösterdiler" diye konuştu.
BU MİLLETİN YİĞİTİLİĞİ VE CESARETİ VARDI
Bundan 3 yıl önce devlet içerisinde çöreklenmiş FETÖ'cülerin darbe girişiminde bulunduğunu hatırlatan Canalp, hesaba katmadıkları bir şey olduğunu ifade etti. Canalp; "Darbecilerin hesaba katmadıkları birşey vardı, o da neydi? Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla birlikte bu sokaklar, meydanları dolduran milletimizin ruhuydu. Darbecilerin hesaplayamadıkları şey, asil bir ruhla ve cesaretle yoğrulmuş olan etin ve kemiğin çeliği ve demiri ezeceği gerçeğiydi. Darbecilerin hesaplayamadıkları şey bu milletin kemikten iradesiydi, bu milletin yiğitliği ve cesaretiydi. Hesaplayamadıkları şey 1071'de bu milletin ruhu neyse, bugün de bu milletin aynı ruhla yaşıyor olduğu gerçeğiydi" dedi.
BİZİM BİRLİĞİMİZİN KAYNAĞI DİRLİĞİMİZDİR
Türk milletinin asla vatanını terk etmeyeceğini de sözlerine ekleyen Vali Canalp; "Darbeciler ve onların uluslararası uzantıları şu gerçeği kaçırdılar. Türk milleti bu vatanı terk etmez, vatanını savunur. Bu millet, vatanı söz konusu olduğunda canını seve seve verir. Şunu her zaman hatırlamak zorundayız, bizim birliğimizin kaynağı dirliğimizdir. Biz bir olduğumuz zaman çokuz, çok olduğumuz zaman güçlüyüz ve güçlü olduğumuz zaman özgürüz. Cenabı Allah bu milleti hiçbir zaman özgürlüğünden mahrum bırakmasın, bu milleti her zaman için birlik, bütünlük, güç içerisinde bıraksın" dedi.
Saatler 00.13’ü gösterdiğinde ise tüm camilerden sela okundu. Demokrasi mücadelesinde hayatını kaybeden ve tüm şehitler için dualar okunmasıyla program sona erdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
‘KOMŞU KOMŞUNUN KÜLÜNE MUHTAÇTIR’
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ
TRAKYAKA BİR ARAYA GELDİ