DOBRA DOBRA AÇIKLAMA

DOBRA DOBRA AÇIKLAMA

DOBRA DOBRA AÇIKLAMA

DOBRA DOBRA AÇIKLAMA
22 Ekim 2020 - 00:35

Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, alt yapı çalışmalarını AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’a beğendirmek için değil ortada bulunan altyapı sorununu çözmek için yaptıklarını belirtti. Pekcanlı, Sınır Kapılarından giriş yapan araçlardan 25 – 200 TL arasında alınan paraların nereye harcandığının da açıklanması gerektiğini ifade ederek, önemli açıklamalarda bulundu.
ERKEN SEÇİM ÜLKENİN KURTULUŞU OLACAK
Erken seçim için çalışmalara bugünden itibaren başlayacaklarını açıklayan Pekcanlı; “Dün Genel Başkan’ımız açıkladı. Son yapılan anketlerde Türkiye’de yaşayan gençlerin %62.5’i yurtdışında yaşamak istiyor. Bu çok önemli bir rakam. Bu gençler arasında AK Parti’ye destek vermiş gençlerin %47.3’ü yurtdışında yaşamak istiyor. Eylül ayındaki bu ankete göre bu gençlerin %64’ü Türkiye’yi terk etmek istiyor. En acısı da bu. Bu anlamda CHP’nin geçtiğimiz hafta Genel Başkan’ımızın da ilanıyla erken seçim bu ülkenin kurtuluşu olacaktır. Çünkü Türkiye’de 3 milyon 37 bin öğrencinin internete giremediği bir ortamda kampanya olarak insanlara MHP liderinin söylediği gibi askıda ekmek kampanyasının önerildiği bir ortamda ana muhalefet partisi olan CHP’nin erken seçim istemesi kadar doğal olan bir şey olmaz. Bu süreç Edirne örgütü tarafından da başlatıldı. Hatta bugün saat 17.00’da Edirne Merkez’de kendi seçilmişlerimizle bir bilgilendirme toplantısı yapıp artık biz de bu sürece başlıyoruz”dedi.
‘EDİRNE ESKİDEN KÖY GİBİYDİ’ DİYEN BENCE BİR GAFTA BULUNDU; ÇOK CİDDİYE ALMADIM
‘Edirne eskiden köy gibiydi’ alamadığını vurgulayan Pekcanlı; “Geçtiğimiz hafta eski Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, ‘Edirne eskiden köy gibiydi’ diye bence bir gafta bulundu. Sosyal medyada ben biraz alaycı bir tavırla 92 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehrin köy gibi anılmasına tepki gösterdim. Çok ciddiye almadım. Çünkü ciddiye alınacak bir söylemi yok. Osmanlı’da bile bir köye başkentlik verilmez. Edirne çok kadim bir şehirdir. Sayın Veysel Eroğlu burada çok yanıldı ”dedi.
TÜRKÇE OLİMPİYATLARINDA KİMLERİN ALKIŞ TUTUĞUNU DA EDİRNE’DE HERKES BİLİYOR
Yargıda görüşülen bir konun siyasi iktidar tarafından baskı altına alınmasını ben şiddetle kınıyorum diye açıklama yapan Pekcanlı; “Hafta sonu AK Partinin merkez ilçe kongresi oldu. AK Partinin Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın  özellikle partimize ve Edirne Belediye Başkanına çok eleştirisi oldu. Bunlara cevap verme ihtiyacı duydum. Recep Gürkan’ın 15 Temmuz gecesi kadeh kaldırmasını tekrar eleştirdi. Biliyorsunuz bu olay yargıda şuanda. Yargıda görüşülen bir konun siyasi iktidar tarafından baskı altına alınmasını ben şiddetle kınıyorum. 15 Temmuz gecesi Recep Gürkan’ın kadeh kaldırmasını sayın vekil eleştiriyorsa,o zaman Türkçe olimpiyatlarına kadar, bu işi götürmemiz gerekiyor. O zamanda kimlerin alkış tutuğunu da Edirne’de herkes biliyor”dedi.
PEKCANLI; SAYIN VEKİL PROJENİN NESİNİ VAKIFLARIN YAPACAĞINI BİLMİYOR
Selimiye Camii projesini eleştiren Aksal’a Pekcanlı şu şeklinde cevap verdi; “İkincisi Selimiye Camii’nin meydan projesini eleştirdi. ‘Bıraksalar Vakıflar yapacaktı’ dedi. Evet, Recep Gürkan bu işi bıraksaydı Vakıflar yapacaktı. Ama neyi yapacağını Sayın Vekil herhalde bilmiyor. Vakıflar bu işin projesini yapmak istedi. Yemişçi Kapanı Hanı’nın projesini çizip belediyeye yaptırmak istedi. İşi yapan yine belediye olacaktı. Sadece projesine talip oldular. O zaman da Recep Gürkan dedi ki ‘Bu olacaksa biz bunun projesini de yaparız’ ama Yemişçi Kapanı Hanı’nın Selimiye Camii’nin siluetini kapamasını istemiyoruz. Recep Başkan’ın da bu konuyla ilgili neler yaptığını herkes biliyor. Sayın Vekil bunu söylüyor ama eleştirdiği konuda Vakıflar bunun sadece projesini istedi. Bir inşaat yaptığınız zaman mimar projeyi çizer ama parayı müteahhit harcar. Bununla ilgili de kendisi çok yanlış bilgi verdi”dedi.
CHP’LİLER DE BU ÜLKENİN VATANDAŞI
Şehir hastanesi ile ilgili eleştirilere cevap veren Pekcanlı; “Şehir hastanelerinin yapını eleştirmişiz. Evet, eleştirdiğimiz yönleri olmuştur. Müşteri garantili yol, müşteri garantili şehir hastanesi, müşteri garantili havaalanı yapılırsa biz eleştiririz. Hastanenin yapılmasını asla eleştirmeyiz. 1. Murat Devlet Hastanesi’nin yapılmasını da biz destekledik. Sadece yeriyle ilgili farklı görüşlerimiz oldu. Ama nihayetinde güzel bir hastane yapıldı. Dönemin Sağlık Bakanı’na Sayın Müezzinoğlu’na teşekkür ettik. Bu anlamda bizim bir sıkıntımız yok. Bu hastanelerin yapılmasını eleştirdiğimizi söylüyor. Ama gidip CHP’lilerin de bu hastanelerde tedavi olduğunu söylüyor. CHP’liler de bu ülkenin vatandaşı. CHP’liler de bu ülkeye vergi veriyor. Bu hastaneler, yollar, havaalanları bu insanların vergisiyle yapılıyorsa tabi ki her vatandaş gibi CHP üyeleri de bunları kullanacak. Bu dönemde yapılan hastane var diye hiçbir CHP’linin ‘ben bu hastaneye gitmem’ dediğini görmedim. Şahsen bir eleştiri yapıyorlar. Karşılığı olmayan söylemler. Benim gülmemi de eleştiriyorlar. Ben bunları okurken gerçekten gülüyorum”diye konuştu.
KOMBİ YANINCA VATANDAŞ METREKÜPÜNE KAÇ PARA VERECEK BUNU DA SÖYLESİNLER
Pekcanlı; “405 milyar metreküp gaz bulunduğunu söylüyor. Ülkemize milli sermaye. Daha fazlası bulunsun. Biz bunu destekliyoruz. Önemli olan 405 milyar metreküplük gazı bulmak çok önemli ama havalar soğudu. Bakalım kombileri açınca vatandaş metreküpüne kaç para verecek? Önemli olan bu. Bunları söylemiyorlar. Güzel şeyleri söylüyorlar ama vatandaş metreküpünü kaça yakacak onu söylemiyorlar” dedi.
DEVLETİN BÜTÇESİ İLE YAPILAN PROJELERİ BELEDİYELER YAPMIŞ GİBİ GÖSTERMESİNLER
Devlet tarafından hazırlanıp yapılan projeleri belediye projesi gösterdiklerini belirten Pekcenlı; “Keşan ve Havsa belediyelerini anlatmış vekil ama oralarda yapılacak bir iş kalmadı aslında. Alt yapıları bitmiş asfaltı atılmış bütün işler bitmiş. Bundan sonrası çiçek böcek işi.Yapılması geren işleri önceki dönem belediye başkanlarımız yapmış. Ama seçimlerde kaybetmiştik. Daha fazla çalışacağız Havsa ile Keşan’ı geri alacağız. Bakanlık destekli projeleri de belediyeler yapıyormuş gibi göstermesinler”dedi.
‘HDP İÇİN ATATÜRK’TEN VAZGEÇTİLER’ DİYORLAR, ÇOK ŞEY SÖYLEMEK İSTERİM AMA BASININ KARŞISINDA DEĞİL
Pekcanlı; “‘HDP için Atatürk’ten vazgeçtiler’ diyor. Bu saçmalık ötesi bir şey. Hiç ciddiye bile almayacağım ama ben bunu okuyunca CHP Edirne İl Başkanı olarak çok şey söylemek isterim ama basının karşısında değil. Söyledikleriyle ilgili İstanbul İl Başkan’ımızı eleştirmeye çalışıyor. İstanbul İl Başkan’ımız bayağı gündemde olan bir başkan. Çünkü İstanbul’u iktidarın elinden alan bir başkanı. 2 gündür de göründüğü üzere ittifak ortağımız İYİ Parti’nin İl Başkanı’na vurmaya çalışıyorlar. Bu anlamda İstanbul CHP İl Başkanı’na da İYİ Parti İl Başkanı’na da Edirne’den çok selam yolluyorum. Mücadelelerine devam etmelerini diliyorum”.
SAYIN VEKİL’E BEĞENDİRMEK İÇİN BİZ EDİRNE’DE ALTYAPI YAPMIYORUZ
Alt yapı çalışmalarını eleştiren AK Parti Milletvekili Fatma Aksal’a yanıt veren Pekcanlı; “‘Altyapıyı layıkıyla yapamıyor’ diyor. Edirne’nin altyapı projesinde 60’a yakın mühendis çalışıyor. Bütün projeleri bir kenara atıyoruz. Sayın Vekil’e beğendirmek için biz Edirne’de altyapı yapmıyoruz. Teknik olarak ne gerekiyorsa onları yapıyoruz. Neyi yeterli görmüyor onu da anlamıyorum. Evet, yağmur yağdı. Bu sezonun sıkıntılı geçeceğini Belediye Başkan’ımız da Meclis Üyelerimiz de CHP yöneticilerimiz de İYİ Partili yöneticiler de herkes söylüyordu. Altyapı sıkıntılı bir iş. Tozdan şikayetçiydik. Çamurdan da şikayetçi olacağız ama hem evimizde sağlıklı suyun akmasını istiyoruz, kanalizasyonun gitmesini istiyoruz, çiftçi olarak yağmurun yağmasını istiyoruz. Altyapıyı da istiyoruz. Ama hiç kazmadan olsun istiyoruz. Böyle bir teknoloji yok. Sayın Milletvekili böyle bir teknolojiyi bulur da bizlere söylerse herhalde Belediye Başkan’ımız da uygulatır. 60 civarı mühendisin yaptığı her şeyi yok saymak, emekleri harcamak olmaz. Kış sıkıntılı geçecek. Biz de biliyoruz. Bugün ana arterleri belediye asfaltlamaya başladı. Biz vatandaşlarımızdan tekrar onlara sıkıntı yaşattığımız için özür diliyoruz ama bu hizmetleri yerine getirmemiz için biraz sıkıntı çekmemiz gerekiyor. Bugünler de geçecek. Bakalım altyapı bitince, her şey güzel olunca ne ile eleştirecekler onu merak ediyorum” dedi.
ÇÖP, ÇUKUR, ÇAMUR’ ÇOK KARŞILIĞI OLMAYAN BİR ŞEY
Sayın vekil hiç Yeniimarat ve Yıldırım’da gezmemiş diye kaydeden Pekcanlı; “ Sıra geldi AKP’nin varanlarına. Çok klasik olmuş. ‘Çöp, çukur, çamur’. Herhalde katı atık bertaraf tesisini yani halkın deyimiyle yeni çöplüğü kimse gidip görmedi. Bizim 10 milyona mal ettiğimiz işi kendi belediyeler 70-80 milyona mal ettiğini zamanında gördük. Çöp olayından Edirne kurtuldu. Çöpü nerede görüyorlar bilmiyorum. Günlük aksayan işler olur. Belediye hizmetlerinde akmayan su da olabiliyor, alınmayan çöp de olabiliyor. Ama genel anlamda bu sıkıntıyı belediye çözdü. Sayın Vekil herhalde Yeniimaret’e, Yıldırım’a hiç gitmemiş. Bu sıkıntı biteli yıllar oldu. Çukur ve çamur zaten altyapıyla beraber hepsi bitecek. Bu çok büyük bir proje. Sadece altyapı değil asfalt da yenilenecek. Edirne’nin tamamı yenilenecek. Bu yüzden ‘çöp, çukur, çamur’ çok karşılığı olmayan bir şey”diye ifade etti.
  18 YILDIR İKTİDARDALAR NE YAPTILAR, ATATÜRK’TE BU KADAR İKTİDARDAYDI YAPTIKLARIDA ORTADA
Orman Genel Müdürlüğü işi ne ki başka diyen Pekcanlı; “Bir de Orman Genel Müdürlüğü’nün 401 bin dönüm arazide 26 milyon 650 bin fidan. İnanmıyorsan say. Nasrettin Hoca’nın dünyanın merkezi burası demesi gibi. 26 milyon 650 bin fidan herkesin arasında alay konusu oldu. Orman Genel Müdürlüğü topladığı vergilerle ağaç ekmeyecekse, bakımını yapmayacaksa ne iş yapacak? Atatürk ile eş değer bir iktidarlık zamanları var. Atatürk de bu kadar iktidarda durdu. Atatürk’ün yaptıkları ortada. Koskoca bir Cumhuriyet kurdu. 18 yılda Orman Genel Müdürlüğü 26 bin 650 bin fidan diktiklerini söylüyorlar. Kalkıp tek tek sayacak halimiz yok ama rakam olarak verilen veriler inanılır bir şey değil. Ben kamuoyunun takdirine bırakıyorum”dedi.
ARTIK NEHİRLERDE KURBAĞA BİLE YOK SUSUZLUKTAN
DSİ vatandaştan topladığı vergilerle bunları yapamayacaksa ne yapacak diye eleştiren Pekcanlı; “Aynı şekilde Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yaptığı işler. Yıllardır devam eden barajlar var. Bu iktidara kalmış. Herkes yapılmasını bekliyor. Tunca Nehri’nden su akmıyor. Artık nehirlerde kurbağa bile yok. Batak içinde. Tunca Nehri’nden su akmayışını sadece yağışlara bağlamak da doğru değil. Zamanında yapılmayan yatırımların sebebi bu. Çiftçimiz bunu da bilsin. DSİ, Karaağaç’ta bir kanal yaptı. Bunu proje olarak söylüyorlar. DSİ’nin yaptığı göletleri proje olarak söylüyorlar. DSİ vatandaştan topladığı vergilerle bu işleri yapmayacaksa ne yapacak? Çiftçiye verilen destekleri anlatmaya çalışacaklar. Unuttukları bir projeyi söyleyeyim. Bu hükümet zamanında bu devlet yalak açılışı yaptı. 2015 yılında yalak açtılar. Bu devlet valiye yalak açılışı yaptırdı. Yaptıkları projelere bakar mısınız? Bunlar niye söylemiyorlar? Gel de gülme. 13 köye yalak yapımıyla ilgili Azatlı Köyü’ndeki yalak açılış töreni. Madem ‘varan 1’, ‘varan 2’ diye açıklıyorsunuz yalak açılışını da açıklayın. Devletin valisini düşürdüğünüz duruma bakın. Proje diye yaptığınız işe bakın. Olmalı mı olmalı. Destekliyoruz. Yarın öbür gün diyecekler ki CHP İl Başkanı köylere yalak yapılmasını istemiyor. Tabi ki yapılacak. Türkiye’de ortalamaya vurduğunuz zaman Edirne’deki vatandaşların ödediği vergiler az değil. Bunların karşılığında bu işler mi olacak? Devlet zaten bunları yapmakla mükellef. Belediyeler vatandaşın çöpünü almakla altyapısını yapmakla içme suyunu sağlamakla mükellefse, devletin de asli işlerinden birisi Orman Genel Müdürlüğü ağaç ekmeyecekse oradaki memurların ne işi var?”dedi.
İL GENEL MECLİSİ’NE 25 MİLYONUN NEREYE HARCANDIĞIYLA İLGİLİ BUGÜNE KADAR HİÇBİR BİLGİ VERİLMEDİ
Krediyi çıkartan İl Genel Meclisine bu kredinin nereye kullanıldığı ile ilgili bilgi verilmediğine dikkat çeken Pekcanlı; “Bu hizmetlerinin aslında hepsinin altında CHP İl Genel Meclisi üyelerinin imzası var. Edirne’de İl Genel Meclisi’nde 28’in 15’i CHP. Birçok projenin bütçesi İl Genel Meclisi’nde oylanarak geçiyor. Önümüzdeki bütçe görüşmeleri başladığında İl Genel Meclisi’nin 90 milyondan 85 milyona düştüğünü göreceksiniz. 90 milyonluk bütçe 2019 yılındaydı. 90 milyonluk bütçe yetmediği için bu yıl yapılan işlere yetmeyeceği için geçtiğimiz Aralık ayında CHP’nin oylarının çokluğuyla İl Genel Meclisi’nde 70 milyon kredi onayladık. Hiç unutmuyorum bir Cuma günüydü. 70 milyonu Edirne Valisi’nin emrine verdik. 90 milyonluk bütçeye 70 milyon kredi çıkarttık. Niye? Edirne halkına hizmet yapılsın diye. Sayın Vali’miz dedi ki ‘ben iş yapacağım, bana para lazım. Kredi çıkartın, onay verin, yetki verin, ben çalışmak istiyorum’. Oy birliğiyle kabul ettik. Perşembe günü meclis bittikten sonra gelen yazıyı biz Cuma günü oyladık. Ben 5 yıldır İl Başkanlığı yapıyorum. Neyi, ne zaman oyladığımızı çok iyi biliyorum. Biz öyle kimseyi 2 sene bekletmedik. 70 milyon krediyi 1 günde oylayarak Vali’mizin emrine verdik. Bu onaylanan krediden 25 milyon çekildi.  25 milyon paranın nereye kullanıldığını bilmiyoruz. Meclisimize 25 milyon lira paranın nereye kullanıldığıyla ilgili şu ana kadar verilen bir bilgi yok. 70 milyon onaylandı. 25 milyon lirası kullanıldı. İl Genel Meclisi’ne 25 milyonun nereye harcandığıyla ilgili bugüne kadar hiçbir bilgi verilmedi” şeklinde ifade etti.
KİM BU ÇEVRE VAKFI? GÜMRÜKLERDEN GELEN DEZENFEKTAN PARALARI NEREYE HARCANIYOR?
Sadece nereye, ne zaman, ne şartlarda kullanılıyor? Edirneli bir vatandaş olarak da bilme hakkımız var diye soran Pekcanlı; “Başka verilmeyen bilgi de var. Çevre Vakfı gümrüklerden ciddi bir gelir sağladı. Kim bu Çevre Vakfı? Mütevelli Heyeti kim? Bilmiyoruz. İnternete baktık. Mütevelli heyetinde kimler var? Bunlar vakıf. Mütevelli Heyeti’nin olması gerekiyor. Çevre Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nde kimler var belli değil. Bu vakfın çok ciddi girdisi var. Rahmetli Fahri Yücel bu geliri çok güzel bir şekilde kullanmıştı. Biz bu gelirin alınmasına itiraz ettiğimiz yok. Sadece ana muhalefet partisi, gerçi Edirne’de iktidar partisiyiz. Bu yatırımlardan İl Genel Meclisi’nin büyük çoğunluğu elinde olan CHP’nin haberi yok. Bu konuyla ilgili özellikle kamuoyuna çünkü ben bu açıklamayı kamuoyundan gelen baskılar üzerine yapıyorum. Çevre Vakfı’nın yurtdışından gelen araçlardan otomobillerden 25 Lira büyük tır ve otobüslerden 200 Lira gibi ciddi bir rakam topladığını biliyoruz. Özellikle hafta sonu 24 saat içinde 15-20 binlerle ifade edilen bir giriş oluyor. Giren bütün araçlardan para alınıyor. Bu para nereye kullanılıyor? Biz bunu bilmek istiyoruz. Para alınmasın demiyoruz. Hizmette kullanılmasın demiyoruz. Sadece merak ettiğimiz bu paraların nerelere yatırıldığı. Biz de bilelim, vatandaş da bilsin. Edirne’ye girip çıkan da araç başına 25 Lira para veriyor. Sadece dışarıdan gelen turistlerden değil bu para herkesten alınıyor. Bir otobüs işletmecisinin tepkisini gördüm. Otobüs başına 200 Lira para veriliyor. Bunlar ciddi rakamlar. Alınmalı mı? Alınsın. Az alınıyor, çok alınıyor. Bunlar ayrı bir konu. Biz bu paranın nerelere, ne şekilde kullanıldığını merak ediyoruz. Özellikle kamuoyumuz çok merak ediyor. Bu açıklamayı yapmamı Edirne’deki birçok vatandaş istedi. Yurtdışına gidip gelen her insan soruyor. Bu paralar nerede kullanılıyor? Bu para Mütevelli Heyeti’ni bilmediğimiz bir Vakıf tarafından kullanılıyor. Vakıflar, Mütevelli Heyeti ile kurulur. Mütevelli Heyeti’nde kim var bilmiyoruz. Sadece Özel İdare’nin bir personeli olan bir kişinin bu işin başında görevli olduğu ama Mütevelli Heyeti’nde kim olduğunu bilmiyoruz. Bu gelirlerin nerede kullanıldığını bilmiyoruz. Özellikle tekrar söylüyorum. Bu gelirin kullanılmasıyla ilgili CHP olarak bir eleştirimiz yok. Sadece nereye, ne zaman, ne şartlarda kullanılıyor? Edirneli bir vatandaş olarak da bilme hakkımız var”dedi.
 KİMLERİN KİRLİ SİYASET YAPTIĞINI 15 TEMMUZ’DA BİZ GÖRDÜK
Kimler kirli siyaset yapıyor gördük diye ifade eden Pekcanı; “Takıldığım bir konu daha var. AK Parti İl Başkanı Sayın Belgin İba bir kadın İl Başkanımız. Bir açıklama yaptı. ‘Muhalefet yalan bilgilerle vatandaşlarımızı yanıltmaya yönelik kirli siyasetlerine devam etmektedir’ diyor. CHP olarak şahsen ben üzerime alınmıyorum. Kimlerin kirli siyaset yaptığını 15 Temmuz’da biz gördük. Kimlerin kirli siyaset yaptığını 15 Temmuz’da ve ondan önceki süreçlerde biz gördük. O yüzden kirli siyaseti kim yapıyorsa onlara havale ediyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!