ECZACILAR TİCARİ KAYGI YAŞIYOR

ECZACILAR TİCARİ KAYGI YAŞIYOR

ECZACILAR TİCARİ KAYGI YAŞIYOR

ECZACILAR TİCARİ KAYGI YAŞIYOR
15 Mayıs 2019 - 08:12
Reklam

Edirne'de, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Saraçlar Caddesi'ndeki Atatürk Anıtı'nda tören düzenlendi.
Anıta çelenk sunulmasının ardından bando eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.  Ardından Edirne Eczacı Odası Başkanı Cenk Kes, açıklamalarda bulundu.
TİCARİ KAYGILAR YAŞIYORUZ
180.Yılını kutladığımız Eczacılık Gününde bu yılki temamızı “Anne ve Bebek Dostu Eczane” olarak belirlediklerini söyleyen Edirne Eczacılar Odası Başkanı Cenk Kes,”Toplum sağlığını ve kamu yararına her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın daha iyi bir salığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedeflerimizde olmuştur. Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilmeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışında satılmaya başladığını;  ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz. Bu tarz plansızca atılan adımların toplum salığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlama gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyimin önemini vurguluyoruz. O nedenle de sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye’ye sesleniyoruz” dedi.
İNTERNETEN İLAÇ ALMAYIN
Son dönemlerde internete artan ilaç alımlarıyla ilgili olarak Kes,” İnternetten pek çok şey alabilirsiniz, ancak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hak ettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, bu konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığında alın” diye ifade etti.
AŞI KARŞITLIĞI 40 BİNLERİN ÜZERİNE ÇIKTI
Aşı karşıtlığı, son dönemlerde gerek dünyada gerek ülkemizde ivme kazanmış durumda. Aşılara, aşıların içeriğine ilişkin bilimsel dayanağı olmayan söylemler her yerde karşımıza çıktığını ifade eden Kes,” Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ki halk sağlığının sürdürülebilirliği tehdit altındadır.
Sayısal veriler de tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir.  Ülkemizde: 2011 yılında aşı reddi 183 2013 yılında 913, 2015 yılında 5 bin 91, 2017 verilerine göre 23 binin üzerinde olurken, bugün geldiğimiz noktada ise 40 binlerin üzerindedir.  Bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından, geleceğimiz açısından kabul edilemez bir tablodur. Ülkemize tüm dünyada en gelişmiş kapsamlı aşılama politikalardan bir uygulanmaktadır. Biz eczacılar da o ulusal aşılama politikalarının başarıya ulaşabilmesi ve sürdürülebilir olması için sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz. Aşıların savunuculuğunu yapıyor. aşı ile ilgili doğru bilgilendirmek yapıyor, aşıların  güvenilir bir şekilde temini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürüyor; danışanlarımıza aşı ile ilgili tavsiye ve hatırlatmalarda bulunuyoruz.
Bir kez da vurgulamak isteriz, aşıların güvenilir ya da gerekli olup olmadığı tartışmaya açık bir konu değildir. Etkinliği kanıtlanmış olan aşıları tartışmaya açmaya çalışmak, halkı yanlış yönlendirmek abesle iştigaldir ve açıkça söylemek gerekir ki halk düşmanlığıdır, bilim düşmanlığıdır, bu ülkenin geleceğine yapabilecek en kötü şeylerdir. Aşı olmayan her çocuğun diğer çocuklara ve dolayısıyla ülkemizin geleceğini tehlikeye attığı asla unutulmamalıdır “ diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye ceza
İzinleri olmamasına rağmen İzmir'den Keşan'a gelen 3 kişiye...
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere döndü
Olimpiyata hazırlanan kadın güreşçiler özel izinle mindere...