EDİRNE’DE 3 BİNE YAKIN KURBAN DERİSİ...

EDİRNE’DE 3 BİNE YAKIN KURBAN DERİSİ TOPLANDI

EDİRNE’DE 3 BİNE YAKIN KURBAN DERİSİ TOPLANDI

EDİRNE’DE 3 BİNE YAKIN KURBAN DERİSİ TOPLANDI
04 Ağustos 2020 - 23:37

YEŞİM DRAMALI
Türk Hava Kurumu Edirne Şube Başkanı Coşkun Molla, Kurban Bayramı’nda 2 bin 926 kurban derisinin toplandığını açıklayarak, “milli servetimize sahip çıkan Edirnelilere teşekkür ederim” dedi.
Edirne Belediyesinin araç desteği ile kurban derilerini köylerden ve merkezden topladıklarını söyleyen Türk Hava Kurumu Edirne Şube Başkanı Coşkun Molla, “Edirne Merkez ve köylerinde toplanmak üzere 7 araç Edirne Belediyesi’nden temin edildi. Bu konuda Edirne Belediyesine sonsuz teşekkür ediyorum. Toplam olarak 23 personel çalıştırıldı. Koyun dersi toplamı 2 bin 761, keçi 4 adet, sığır derisi de 161 adet. Toplama süresi 2 gün oldu. Bayramın birinci ve ikinci günü. Toplanan deriler Lüleburgaz’daki toplama merkezinde toplandı. Sığır derilerini Lüleburgaz’dan bir girişimci aldı. Koyun derilerine Trakya’dan müşteri çıkmadığı için Uşak’tan bir dericiye satılmış oldu. Vatandaşlar derilerini tuzlamış bir şeklide teslim etti. Bizde tuzlama yaptık. Tuzlama yaptıkları için kendilerine müteşekkirim. Türk Hava Kurumuna bağış yapanlara minnettarım” dedi.
Molla; “2018 yılı ve 2020 yılı toplanan deri sayılarına baktığımızda hemen hemen aynı miktarda toplama olduğu fakat kazanç olarak yarı yarıya düşüşün gözlendiğini söyleyebilirim. Bu yıl koyun derisi için verilen fiyat bir buçuk lira iken 2018 yılındaki bir koyun derisinin fiyatı 3 lira. Keçi derisi 2020’de 2 lira iken 2018 yılında 4 liraymış. Sığır derisi bu yıl 55.05 lira iken 2018 yılında 105 liraydı. Edirne olarak 136 sığır derimiz kabul edildi. Bu toplama faaliyetinde kurumun pek kazancı olmadığı. Türk Hava Kurumunun görevleri arasında olan gençlerimize havacılığı sevdirmek, kurslar vermek gibi faaliyetlerimizin de eksik kalacağı, sağlanamayacağını ortaya koyuyor” şeklinde ifade etti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
TED ÖĞRENCİLERİNDEN ÖRNEK DAVRANIŞ
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU
ÇİFTÇİ KURAKLIK MAĞDURU