EDİRNE ESNAFI: “LEVA YÜKSELİŞİ BULGAR’IN...

EDİRNE ESNAFI: “LEVA YÜKSELİŞİ BULGAR’IN HOŞUNA BİZİM ZORUMUZA GİDİYOR”

EDİRNE ESNAFI: “LEVA YÜKSELİŞİ BULGAR’IN HOŞUNA BİZİM ZORUMUZA GİDİYOR”

EDİRNE ESNAFI: “LEVA YÜKSELİŞİ BULGAR’IN HOŞUNA BİZİM ZORUMUZA GİDİYOR”
18 Kasım 2021 - 09:35

2002 yılında 0,43 kuruş seviyelerinde işlem gören Bulgar Levası dün itibariyle 6,04 kuruştan işlem gördü. Edirne esnafı, levanın yükselişinin Bulgaristan vatandaşlarının yüzünü güldürdüğünü ancak, Edirne halkının alışveriş yapamadığını görünce üzüldüklerini söyledi.
Bostanpazarı esnafı Metin Doğan, “Bugün yoğunluk oldu. Daha önceki günler böyle değildi. Onlara göre euro 15 TL, leva 7 buçuk olacak beklentisi var. Bu durum bizi esnaf olarak zorda bırakıyor. Aldığım ürünü bugün 40 liraya alıyorsam 50 liraya alıyorum. ‘Ürünler dövize kaynaklı. Ham maddesi yurt dışından geliyor.’ diyorlar. Yükseltiyorlar fiyatları. Bu şeklide olunca biz müşteriye zor durumda kalıyoruz. Bugün 50 liraya sattığını yarın 60 liraya satıyorsun. Bu sefer müşteri ters tepki yapıyor.  Bulgarlar genelde baklava, zeytin, lokum, peynir, temizlik ürünlerine rağbet gösteriyorlar. Onlar bu durumdan çok memnun. Biz memnun değiliz ama adam 100 lira bozduruyor. 600 lira yapıyor. Bir haftalık yiyeceğini alıyor. Ama Bulgaristan olsa alamıyor. Bulgaristan’da bir kilo beyaz peynir 18 leva. Bir kilo tereyağ 21 leva. Adam bir kilo alacağına 2 kilo alıyor. Bu da Bulgar’ın işine geliyor. Dövizin yükselmesi onların hoşuna gidiyor, bizim zorumuza gidiyor” dedi.
Edirne’de yaşayan emekli maşı ile geçine Hasan Güler hiçbir şey alamıyoruz diye ifade ederek şunları söyledi; “Hiç bir şey alamıyoruz. Bizim emekli paralarımız iyice battı. Ben Türküm. Ben şimdi alamıyorum.Baklava almak istiyorum.Yetmiyor.Çantayı dolduramıyoruz.Vallahi battık yemin ediyorum.Battık iyice battık.Bak 15 liralık baklava.Eskiden 20 liralıktı.Bu şimdi kime yeter?Eşime mi yeter.çocuğuma mı?”yeter diye bizim vatandaşımız geçim sıkıntısı içinde kıvranıyor.
Bulgaristan’dan Edirne’ye alıveriş için gelen Rafiye Muhtarova leva karşısından Türk Lirasının değerinin düştüğünü ifade ederek ; “Biz hep geliyoruz buraya çok memnunuz. Levanın çıkması da iyi oldu. Vaktim olsa her hafta geleceğim alışveriş yapmaya. Bizim Bulgaristanlılar çok geliyor alışveriş yapmaya çünkü liranız çok düştü. Bizim paranın şuan değeri var sizin paranın değeri yok şuanda. Buradan aldığımız zeytinin peynirin bile tadı başka. Biz çok ucuza alıyoruz her şeyi buradan çünkü bizim paramın çok değerli şuan” dedi.
Levanın yükselişi Bulgaristan’da ticaret yapan Filibeli Cansel Süleyman bu yükselişten mutlu olduğunu belirtirken; Levanın yükselmesinden çok memnunuz.  En çok evle ilgili malzemeler, kıyafetler yiyecek alıyoruz. Leva ve evronun yükselmesi bizim hoşumuza gidiyor” Filibeli Aslan; Leva yükseldi bizde memnunuz bundan.  Buradan alıyorum orada satıyorum. Biz buradan ucuz alıp Bulgaristan’da 2-3 leva üzerine koyarak kazanmaya çalışıyoruz” dedi. Yeşim Dramalı
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI