EDİRNE’NİN İLK NÜ FOTOĞRAF SERGİSİ

EDİRNE’NİN İLK NÜ FOTOĞRAF SERGİSİ

EDİRNE’NİN İLK NÜ FOTOĞRAF SERGİSİ

EDİRNE’NİN İLK NÜ FOTOĞRAF SERGİSİ
29 Eylül 2018 - 06:46

Hatice Şinik, Edirne’de ilk kez gerçekleştirilen ‘Bedenimdeki Işık’ Nü Fotoğraf Sergisiyle” şimdiden diğer illerden ilgi görmeye başladı. Şinik sergi hakkında; “Bütün masraflarını ben karşılamış olmama rağmen, satılan her fotoğrafımın gelirini ihtiyaç sahibi insanlara yönlendirmek ve bu anlamda çalışmanın taçlanmasını istiyorum” dedi.

Edirne’nin “ilk Nü fotoğraf sergisi” olma özelliğine sahip Hatice Şinik’in objektifinden harmanlanmış 30 adet farklı çalışma büyük ilgi gördü. Tamamen kendi imkânlarıyla gerçekleştirdiği çalışma ve sergi tek bir modelle gerçekleştirildi. Şimdiden büyük ilgi gören sergiye diğer illerden de talep var. Sergi sürecinden bugüne yaptığı çalışmalar hakkında Hatice Şinik ile bir röportaj gerçekleştirdik. Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) ile fotoğraf sanatına olan merakı 2010 yılının son aylarında başlayan Hatice Şinik’in farklı atölyelerde çalışmaları sergilense de tamamen kendine ait çalışmaların bulunduğu hem Edirne’nin hem de kendisinin ilk sergisi olan ‘Bedenimdeki Işık’ adlı Nü sergiyi fotoğraf meraklılarına sundu. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası binasında sergilenen çalışmalarla ilgili EFOD Başkanı Serdar İyiiz ve Hatice Şinik’e bir atkım sorular yönelttik.

İYİİZ; “ÇEŞİTLİ İLLERDEN İSTEKLER GELİYOR”

EFOD Başkanı Serdar İyiiz, Hatice Şinik’in çalışmaları hakkında bir takım açıklamalarda bulunurken, serginin çeşitli illerden istekler aldığını belirterek; “Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği (EFOD) olarak her ay düzenli açtığımız sergilere bu yıl Hatice Şinik’in Nü çalışması olan ‘Bedenimdeki Işık’ sergisiyle başlıyoruz. EFOD olarak iki ilki yaşıyoruz, birincisi derneğimiz dışında gala niteliğindeki sergilerde ilkini bir üyemizle yapıyoruz. Bugüne kadar EFOD hiçbir üyesine dışarıda sergi açmadı. Bunun da nedeni,   gelen sergilerin EFOD’un süzgecinden geçmesi lazım, belli bir kaliteye ulaşarak belki bir emek ürünü olması lazım. Hatice Şinik arkadaşımızda yaklaşık 1,5 yıldan beri özveriyle yaptığı stüdyo çalışması olan sergisini biz EFOD olarak çok beğendik. Biz de Edirne ve Türkiye’deki fotoğraf katkısı olduğu için böyle bir çabaya birlikte giriştik. Sanırım maratonun sonuna geldik, sergi için daha şimdiden çeşitli illerden istekler geliyor, biz de bunları değerlendirerek, oralarda da bu sergiyi götüreceğiz. Ben Şinik’e çok teşekkür ediyorum, çok büyük emekler verdi, maddi manevi olarak katkılarda bulundu. Aynı zamanda kendi fotoğraf birikimini de buraya yansıtmasıyla böyle güzel bir sergi ortaya çıktı” dedi.

ŞİNİK; “IŞIK İLE ESTETİĞİ BİRLEŞTİRMEK İSTEDİM”

8 yıllık fotoğraf hayatını “Bedenimdeki Işık” adlı sergiyle süsleyen Şinik, serginin oluşma süreci hakkında Gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şinik;“2010 yılının sonralarında Edirne Fotoğraf Sanatı Derneğinde (EFOD) temel fotoğraf eğitimi alarak başladım. Özellikle Enver Şengül ve Behiç Günalan hocalarıma onların eğitimleri neticesinde abartısız fotoğraf sanatına aşık oldum. 2011 yılında makinemi aldıktan sonra sürekli fotoğraf çekmeye başladım. Fotoğrafa çekmek benim için hobi olmanın dışında bir yaşam tarzı haline geldi. 8 yıldan bu yana fotoğraf çekiyorum. EFOD bünyesinde farklı fotoğraf atölyelerine katıldım. Bu anlamda da kendi bilgi ve becerimi arttırmaya çalıştım. Bu serginin tema şeçimi aslında, fotoğraf bilgimi arttırdıkça, daha farklı çalışmalara, daha farklı kendimi geliştirecek, kendime artı olarak ne katabilirim şeklinde düşünerek yönlendirdim. Işık ile estetiği birleştirmek istedim. Bunun benzeri yabancı ülkelerdeki fotoğrafları görüyordum ve imrenerek izliyordum. Bunu ben nasıl yapabilirim? diyerek çıktım yola ve sonrasında stüdyo, model bularak çalışmalara başladık. Amacım sergi yapmak değildi daha çok kendimi geliştirmek üzerineydi. Ama sonrasında güzel ürünler ortaya çıkınca sergiye niye dönüşmesin dedim ve bugün burada sergi açılışındayız” şeklinde konuştu.

SERGİNİN GELİRİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞACAK

Şinik, sergisindeki fotoğrafların satılık olduğunu ve tüm gelirin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağını vurgulayarak; “Takdir edersiniz ki Edirne gibi bir ortamda çok sayıda model bulmak veya modelle çalışmak çok güç. Tek modelle çalıştım zira, başka model aradım ama yoktu. Bu modelim daha öncesinde deneyimli bir model değil. Bana inandı ve güvendiği için bana modellik yaptı. Şu anda 30 fotoğrafımızla sergimizi açıyoruz. Sergimizi açarken bir yardım derneğinden bir sponsor aradım. Gelirini tamamen yardım derneklerine bağışlamak istedim ancak bu anlamda bir sponsor bulamadım. Bütün masraflarını ben karşılamış olmama rağmen, satılan her fotoğrafımın gelirini ihtiyaç sahibi insanlara yönlendirmek ve bu anlamda çalışmanın taçlanmasını istiyorum. Ben hayal ettim. Ben planladım. Ben çektim. Ben yaptım. Ben, ben, ben ama aslında hiç de ben değil. İnsan çevresiz, yansız, yandaşsız hiçbir şey olmuyor. Yaptığı her şey sıfır oluyor. Derneğimin yaptığım çalışmaların sergiye dönüşmesindeki çabayı, uğraşa başta Başkanım ve Yönetim Kurulu olmak üzere çok çok teşekkür ediyorum. Onlar iyi ki varlar, iyi ki bana destek verdiler. Bundan sonra proje bazlı çalışmayı planlıyorum. Bu sergimi eğitim çalışması olarak görüyorum. Stüdyo ışığını doğru kullanma ve ışığın farklı kullanımlarına yönelik proje çalışmalarını başlatmış bulunuyorum aslında. Yine devam edecek. İnşallah sonuca ulaşır ilerleyen yıllarda onları sizlerle paylaşabilirim” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
SAĞLIKÇILARA “YENİ DOĞAN CANLANDIRMA EĞİTİMİ”
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ
BAŞKAN ÜNER’DEN, VALİ CANALP’E TEŞEKKÜR PLAKETİ