EDİRNE’NİN KORONA GERÇEĞİ AÇIKLANDI

EDİRNE’NİN KORONA GERÇEĞİ AÇIKLANDI

EDİRNE’NİN KORONA GERÇEĞİ AÇIKLANDI

EDİRNE’NİN KORONA GERÇEĞİ AÇIKLANDI
14 Kasım 2020 - 01:11

Edirne Tabipler Odası, korona virüs salgınında Edirne’deki son durumu açıkladı.
 
---Edirne Tabipler Odası Başkanı Dr.Gürcan Altuğ, “Edirne KYK’da 267 korona virüs hastasının bulunduğunu temaslıların ise evlerinde olduğuna dikkat çekti.
 
---Edirne’de 111 sağlık çalışanının korona virüs salgınına yakalandığını vurgulayan Altuğ, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’de vaka artışlarının Türkiye ortalamasının iki katı olduğunu anlattı.
 
---Edirne’de ciddi vaka artışı olduğunun altını çizen Altuğ, “Kovid-19 testi pozitif çıkan gebe ve çocuk sayısında Edirne’de ciddi artış var” dedi.
 
---Altuğ, sınır kapılarının ve şehre giriş çıkışların derhal kapatılması gerektiği çağrısında bulundu.
 
---Acil durumlar dışında bütün ameliyatların da durdurulduğunu açıklayan Altuğ, çok önemli açıklamalarda bulundu.
 
Salgının kontrole alınması için  acilen Edirne sınır kapıların bir an önce kapatılması ve şehir giriş çıkışlarına kısıtlama getirilmesi gerektiğini gerektiğine dikkat çeken  Edirne Tabipler Odası Başkanı  Dr.Gürcan Altuğ, “Sınır kapıları derhal kapatılmalıdır. Şehre giriş-çıkış kısıtlaması, toplumsal hareketliliğin azaltılması, en az 14 gün süre ile sokağa çıkma kısıtlaması veya yasağı (sosyal devlet ilkesine uygun olarak), temel-zorunlu ve acil mal/hizmet üreten işler dışında tüm işlerde çalışmaların durdurulması olmak üzere virüsün yayılmasını azaltacak, durduracak önlemler hızla hayata geçirilmelidir” dedi.
 
SALGINLA MÜCADELE HASTANEDE DEĞİL SAHADA KAZANILMALI
Altuğ; “Salgınla mücadele hastanelerde değil, sahada kazanılır. Etkin bir filyasyon çalışması için birinci basamak sağlık hizmetlerindeki aile hekimliği-ilçe sağlık müdürlüğü ikiliği kaldırılmalı; aile sağlığı merkezleri hızla bölge tabanlı olarak organize edilmelidir. Salgının kontrol altına alınamamasının sorumluluğunu vatandaşlara yıkıp, sadece maske-mesafe-hijyen tekerlemesiyle pandemiyle başa çıkılamaz. Dünya Sağlık Örgütü'nün başından beri önerdiği gibi çok sayıda test yaparak hastalık tanısı konanlara katı bir izolasyon uygulamak; evde izolasyon koşullarının sağlanamadığı durumlarda yerel yönetimlerle de iş birliği yaparak barınma olanakları sağlamaktır.  Eylül ayının son haftasından itibaren Batı Marmara’daki olgu artışı Türkiye ortalamasının yaklaşık 2 katı olarak görülmektedir. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’yi kapsayan Batı Maramara’da vaka artışı   %36,8 iken Türkiye ortalamasına göre %19,6 artmış. 14-20 haftasından sonra Batı Marmara’da ciddi bir tehlike var” diye ifade etti.
 
EDİRNE’DE 111 SAĞLIK ÇALIŞANI COVİD-19’A YAKALANMIŞ
Mart ayının başından bu yana Edirne Devlet Hastanesi’nde 57 sağlık çalışanı, Tıp Fakültesi hastanesinde 54 sağlık çalışanı 111 sağlık çalışanı koronavirüse yakalandığını açıklayan Dr. Altuğ;
“Salgın yönetiminin ne yazık ki iyi yürütülmediği görülmektedir hem Türkiye’de hem Edirne’de.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 28 Ekim 2020 tarihindeki açıklamasında; hastalık artışının, İstanbul’a günlük gidişlerin fazla olduğu şehirlerde de yüksek olduğu belirtilmiştir. İstanbul’un yakın temaslısı olarak Tekirdağ’da: %96, Edirne’de: % 91, Kırklareli’nde: %71’lik artıştan bahsedilmiştir. Bu artış, son hafta ortalamasının bir önceki ayın ortalaması ile karşılaştırıldığında elde edilmiştir” dedi.
 
267 COVİD-19’LU KYK’DA TEMASLILAR NEREDE?
Testi pozitif çıkanların temaslı oldukları nerede izole ediliyor bilmiyoruz diyen Dr. Altuğ; Edirne’de 11 Kasım tarihi itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalan 267 Kovid-19 vakası vatandaşımız var. Temaslıların nerede ve nasıl izole edildiği şu anda bilinmiyor. Bu gidişle bakıldığında temaslı sayısının on binlere yansıyacak rakamlarda olduğunu biliyoruz. Buna ne yurt yeter ne de başka koşullar.
Son iki hafta içinde Kovid-19 testi pozitif çıkan gebe ve çocuk sayısında Edirne’de ciddi bir artış var. Uzunköprü ve Keşan’da günlük vaka sayısı 10’un atına düşmüyor” dedi.
 
TEST SAYILARI ARTIRILMALI YOKSA KASIM SONUNDA SAĞLIK KİLİTLENİR
 Temaslılara da test yapılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Altuğ; “Hala test sayıları çok düşük gidiyor. Test sayısının arttırılması, özellikle temaslılara mutlaka test yapılması gerekiyor. Eğer salgın bu şekilde giderse çok değil muhtemelen Kasım sonundan sonra sağlık kurumları kilitlenmiş vaziyette olacak. Bir sağlık çalışanının hasta olması, onunla temasta olanın en az bir hafta süreyle karantinada kalması gerekiyor. Bu süreç daha sağlıklı yürütülebilir. Sağlık kurumlarının kilitlenmesinin önüne geçilmeli, aksi halde içinden çıkılmaz bir süreç bizi bekliyor” şeklinde açıkladı.
AMELİYATLAR DURDURULDU
Acil durum dışında bütün ameliyatların durduğunu ifade eden Dr. Altuğ; “Devlet hastanesi ve tıp fakültesi hastanesinde acil olmayan ameliyatlar durduruldu. Şu anda tıp fakültesinde hizmete girmeyen 20 yataklı yoğun bakım ünitesi var. Hizmete girmemesinin temel sebebi personel yetersizliği. Her türlü teçhizat olmasına rağmen bunun kullanılamıyor olması çok büyük bir kayıptır” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
BİNLERCE FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”
“TAM KAPANMA SÜRECİNİ ÇOK ZOR GEÇİRDİK”