EDİRNE SINIRINA YIĞILAN HAYALLER

EDİRNE SINIRINA YIĞILAN HAYALLER

EDİRNE SINIRINA YIĞILAN HAYALLER

EDİRNE SINIRINA YIĞILAN HAYALLER
09 Nisan 2019 - 07:22

Edirne’de aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu, çoğunluğu Eritre, Özbekistan, Fas, Tunus, Bangladeş, Hindistan, Libya, Pakistan, Filistin, Irak, Afganistan, Somali, Suriye, Cezayir, İran ve daha birçok ülke nüfusuna kayıtlı 2 bin göçmen yakalandı. Edirne’ye gelmek üzereyken Tekirdağ ve Kırklareli’nde de yakalanan göçmenlerle birlikte sayı 4 bine yaklaştı. Gerek karayolu gerekse demir yolu ile Edirne’ye gelenler ve dün Tunca Nehri kenarında eylem yapma hazırlığındaki göçmenlerde kıskıvrak yakalandı. Grupların içerisinde Fransız uyruklu şahısların bulunması dikkat çekti. Bulgaristan göçmen akınına karşı Türkiye sınırına asker gönderdi.
Türkiye’nin birçok İlinde yaşayan göçmenler 4 Nisan 2019 Perşembe gününden itibaren sosyal paylaşım sitelerinde Edirne’de bulunan sınır kapılarının yurt dışına açıldığı ve geçişlerin serbest olduğu paylaşımlarının ardından Edirne’ye akın etmeye başladı. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri yasa dışı geçişlerin önüne geçmek için şehrin belirli noktalarında ‘mülteci uygulaması’ başlattı. 4 günde yapılan uygulamalarda Edirne’de 2 binin üzerinde göçmen yakalandı. Çoğunlukla İstanbul’dan Edirne’ye gelmek için Tekirdağ ve Kırklareli İllerinin yollarını kullanan göçmenlerin hayalleri bu kez de gerçekleşmedi. Tekirdağ ve Kırklareli’nde de yakalanan göçmenlerle birlikte son 4 günde yakalanan göçmen sayısının 4 bine ulaştığı öğrenildi.
Sınır kapılarının açıldığı ve geçişlerin serbest olduğu iddialarının gerçeği yansıtmaması nedeniyle yakalanan göçmenlerin haberlerinin yayınlanmasının ardından sayılarda düşüş olsa da güvenlik güçlerine yakalanmadan Edirne’ye gelip sosyal paylaşım sitelerinde belirtilen konuma ulaşmak isteyen göçmenler bu kez demiryolunu kullanmayı tercih etti. Halkalı-Kapıkule treniyle Edirne’ye gelen göçmenler durakta kendilerini bekleyen polis ekiplerine kıskıvrak yakalandı. Sosyal medyayı çok aktif kullandıkları görülen göçmenler tren ile gelmenin de fayda etmediğini sosyal medya hesaplarında paylaştı. Yine Halkalı-Kapıkule trenini kullanan göçmenler bu kez Edirne merkezine gelmeden bir durak önde indi. Köy sınırları içerisinde bulunan durakta inip kendilerini gizleyebileceklerini hayal eden göçmenlerin bu kez de hayallerini Edirne İl Jandarma Komutanlığı ekipleri suya düşürdü.
Dün saat 11.30 sıralarında Tunca Nehri kenarında toplanan yaklaşık 70 kişilik mülteci grubu daha önceden hazırladıkları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in fotoğraflarını içeren afişlerle eylem yapmak istediler. Edirne İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından olaya kısa sürede müdahale edilmesiyle göçmenlerin eylemi yapmadan sona erdi. Göçmenler uyruklarının tespit edilmesinin ardından Edirne Valiliği İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.
Edirne’de resmi kayıtlara göre 7 bin göçmenin yaşadığı ancak sınır bölgesi olması nedeniyle her gün yüzlerce göçmenin sınırı yasadışı geçmek için Edirne’ye geldiği öğrenildi. Edirne ve ilçelerinde yakalanan göçmenlerin sayısında da artışın yaşanmasıyla birlikte yakalanan göçmenlerin sayısında da artışın olduğu son günlerde Edirne Valiliği İl Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezinde yer sıkıntısının yaşanmasının ardından yakalanan göçmenler başta Kırklareli Valiliği Pehlivanköy İlçe Göç İdaresi Geri Gönderme Merkezine sevk edilmeye başladı.
Edirne’ye gelen göçmen sayısının artması sınır ülkeler Yunanistan ve Bulgaristan’ı alarma geçirdi. Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, bakanlarıyla acil toplantı yaparak, sınırdaki önlemleri en üst seviyeye çıkarılması talimatı verip, bölgeye asker gönderildiğini söyledi. İçişleri Bakanı Mladen Marinov da Sınır Polis Müdürlüğü organizasyonunda sınır bölgelerinde gerekli tatbikatların yapıldığını ve sınır bölgelere teçhizat takviyesi gönderildiğini bildirdi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN