BAL ÜRETİCİLERİ MAĞDUR

BAL ÜRETİCİLERİ MAĞDUR

BAL ÜRETİCİLERİ MAĞDUR

BAL ÜRETİCİLERİ MAĞDUR
09 Nisan 2019 - 07:20

Edirneli bal üreticisi Mehmet Ali Boz, Edirne’nin bal üretiminde birçok ili geride bırakmasına rağmen arı alanlarının kısıtlandığını söyledi.
Arıların faydalandığı meraların tarıma açıldığını öne süren Boz, bazı bölgelerin hatıra ormanları yapılması nedeniyle arıların üretim yapabileceği alanların daraltıldığını belirtti.
Karaçalıların köklenmesi nedeniyle arılar bal veremiyor diyen Boz, Bal üretimi konusunda bölgenin ihtiyacını karşılamada bir fayda sağlayan Lalapaşa bölgesini e çam ormanları ile kapladılar. Değişik cinste bal veren ağaçlar ekilmiş olsaydı arıcılık daha çok gelişebilirdi” açıklamasında bulundu.
Dışarıdan gezginci arıcıların geldiğine dikkat çeken Boz, “Ayçiçeği açılana kadar gezginci arıcılar konaklamalarını bu bölgelerde yapıyorlar. Çok fazla arı üst üste yığılma yapıyor. Arıların sıkışık bir alanda olması nedeniyle beslenme merasını elde edemiyor. Çok kısıtlı kalması nedeniyle iyi bir bal üretim mevsimi yaşanmıyor. Bizim arıcılarımız bu işin üzerine pek fazla düşmüyorlar” dedi.
Arı meralarının oluşturulmasını öneren Boz, açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi, “Karadeniz’de ballı bitkilerden bal ormanları kuruldu. Ordu, Trabzon, Giresun’da kurulan bal ormanlarında üreticiler buradan büyük fayda sağladı. Bal ormanlarının içine ekeceğimiz akasya ağaçlarının bal üretimine büyük katkı sağlıyor. Edirne bölgesinin bal meraları kurulacak uygun yerler vardır”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
SORUŞTURMA TAMAMLANDI
ÇALILIK ALANDA YANGIN
ÇALILIK ALANDA YANGIN