EDİRNE’YE 2. MEHMET’İN HEYKELİ DE...

EDİRNE’YE 2. MEHMET’İN HEYKELİ DE YAPILMALI

EDİRNE’YE 2. MEHMET’İN HEYKELİ DE YAPILMALI

EDİRNE’YE 2. MEHMET’İN HEYKELİ DE YAPILMALI
12 Ekim 2021 - 09:45

Edirneli Yerel Tarih Araştırmacısı Cengiz Bulut, kente 2. Mehmet’in heykeli yapılması önerisinde bulundu.
İki önemli İsim olan Fatih Sultan Mehmet ve Mimar Sinan heykelleri ile ilgili açıklama yapan Yerel Tarihçi Araştırmacı Yazar Cengiz Bulut; “Fatih Sultan Mehmet’in heykeli Selimiye Camii’nin önünde olmamalı. Nedeni ise ikisi de ayrı hikayeye sahiptir. Birisi 1453’te İstanbul’u fethetmeye giden Edirneli 2. Mehmet, diğeri ise dünyaca ünlü mimarımız Mimar Sinan’ın eseri Selimiye Camii. İki hikayeye sahip eser aynı yerde olmamalı diye düşünüyorum. Edirneli 2. Mehmet’in heykeli, günümüzde Altunhan parkı ile taş eserleri açık hava müzesinin yanında bir boşluk alan var. Bu alanda olması Edirne’ye daha değer katacaktır.
Benim ayrıca tavsiyem şudur; günümüzde mevcut olan heykelden ziyade yeni bir kompozisyonla heykel yapılması daha iyi olur. Yanında lalalarıyla beraber, Çandarlı Halil Paşa ile beraber büyük kumandanlarıyla yeni çerileriyle beraber bir kompozisyon oluşturulmalı ve yönü de İstanbul yönüne doğru olmalı. Büyük kompleks bir heykel yapılırsa şehrimize daha büyük katkı yapacağını düşünüyorum.
Fatih Sultan Mehmet 1453 yılında İstanbul’u fethe giderken kendisi 2. Mehmet’ti. İstanbul’u aldıktan sonra Fatih Sultan Mehmet unvanı kullanılmaya başlandı. Hiçbir zaman hiçbir padişah İstanbul’u fethe giderken başında sarıkla veya büyük uzun sakalıyla heykel haline getirilemez, resmedilemez. Maalesef sanatçılarımız bu yanlışa düşüyorlar. Fatih Sultan Mehmet Edirne’den İstanbul’a fethe giderken sakalları elle tutulamayacak kadar kısa ve savaş giysileriyle zırhlarıyla miğferiyle hareket etmiştir. Yapılacak olan heykel kompozisyonunda da buna dikkat edilirse daha da gerçekçi olacaktır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI