Reklamı Geç
EDİRNELİLER CEZALANDIRILIYOR

EDİRNELİLER CEZALANDIRILIYOR

EDİRNELİLER CEZALANDIRILIYOR

EDİRNELİLER CEZALANDIRILIYOR
30 Kasım 2018 - 05:35

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, yaşanan sel felaketinin ardından düzenlediği basın toplantısında, bugüne kadar konuşmadıysam Edirnelilerin işleri aksamasın diye ama konuşursam altında kalırsınız, doğal afetle siyaset yapmayın deyip açtı ağzını yumdu gözünü.

 

CHP’li belediyeyiz diye İller Bankası kredimizi onaylamıyor diyen Başkan Gürkan, Edirnelilere eziyet çektirmeyin ayıptır, günahtır açıklamasında bulunarak, “ bu durumu fırsat bilen AK Partinin Edirne Belediye Başkan Aday Adayı Bilgin Özbaş’a da İl Başkanı İlyas Akmeşe’den insani ve vicdani ders almasını tavsiye ediyorum.”dedi.

 

AK Parti’nin aday adayları ‘Biz gelirsek hemen altyapıyı yaparız’ diyorlar diyen Başkan Gürkan, “seçimleri kazanabilmek adına Edirne Halkı’na ceza veriyorsunuz, ceza çektiriyorsunuz. Edirne Halkı’nın hak ettiği hizmeti almasını siyasi gücünüzü kullanarak engelliyorsunuz.”diyerek sitem dolu açıklamalarda bulundu.

 

 “Altyapı ile ilgili bugüne kadar Belediyenin işleri aksamasın diye sustum ama artık konuşmanın zamanı geldi” diyen Başkan Gürkan, 2 Ağustos 2016 tarihinde Edirne Belediye Meclisi’nde bir karar alındığını ve şehirde su basması meydana gelebilecek yerlerde su basma yüksekliğinin belediye tarafından belirlenmesine karar verildiğini, ancak sonrasında bir vatandaşın bu kararın iptali için İdare Mahkemesi’ne dava açtığını söyledi. Gürkan, “Mahkemeye itirazımızda ve niye bunu yapmak istediğimizle ilgili olarak Yağmur suyundan etkilenen yerlerin haritasını verdik. Bu alanlarda yetkiyi biz meclisten aldık, demişiz. Drenaj ve su basma yüksekliği yetkisi bizde olsun ki ileri de sorunlar yaşamayalım demişiz ama İdare Mahkemesi o vatandaşımızın başvurusunu haklı bulmuş ve bizim aldığımız kararı iptal etmiş. Ama o yerleri şimdi su bastı.” diye konuştu.

 

Belediyenin yapmayı planladığı altyapı çalışmalarını da hatırlatan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nün bu proje ilgili tüm hazırlıklarını 04.11.2016 tarihinde tamamlayarak rapor haline getirdiğini söyledi. Gürkan, “Ardından bu raporu meclise sevk ettik. Ondan sonra mecliste bütün çalışmaları yapmış, kararları almış. Sonra önce halk Referandumu yapılmış, projeler tamamlanmış. 3 Nisan 2018’de Belediye Meclisi’nde bir karar almışız. Kararda,  215 milyon 417 bin 826 TL İller Bankası’ndan kredi kullanılması ifadelerine yer vermişiz. İller Bankası’na 3 Temmuz 2018 tarihinde de kredi talebinde bulunmuşuz.  Ancak 5 aydır kredi talebimize cevap bekliyoruz. 5 ayda bir mahallenin altyapı çalışması bitmiş olurdu. Şimdi arkadaşlar diyor ki, ‘Belediye altyapı ile ilgili hiçbir şey yapmadı. Belediye altyapı ile ilgili referandumu yapmış, projelerini yapmış, belediye meclisinden 3 Nisan 2018’de kredi talep edilmesi kararını tüm partilerin meclis üyelerinin oybirliği ile almış ancak halen bu onaylanmış değildir. Çünkü muhalif bir belediye başkanısın. Ak Parti’nin bir iki aday adayı diyor ki, ‘Biz gelirsek hemen altyapıyı yaparız’. Arkadaşlar, Edirne’nin altyapı sorununu çözmesi için illa belediyenin sizde mi olması gerekir? Hani Edirne her şeyin üzerindeydi, her türlü siyasi bakışın, çalışmanın üzerindeydi? Edirne Belediye Başkanı altyapı ile ilgili kendi yapması gereken her şeyi yapmış. Tek bir ihtiyaç var kredinin onaylanması” dedi.

 

“Mademki başkanlığı kazanırsanız bunu yapma, onaylatma gücünüz var, buyurun şimdi onaylatın” diyen Gürkan, “Fark ediyor mu? Edirne’ye hizmet illa sizin başkanlığınızda mı olması gerekiyor. Demek ki siz belediyeyi kazabilmek için Edirne Halkı’nın alması gereken hizmetleri engellediğinizi kabul etmiş oluyorsunuz. Siz seçimleri kazabilmek adına Edirne Halkı’na ceza veriyorsunuz, ceza çektiriyorsunuz. Edirne Halkı’nın hak ettiği hizmeti almasını siyasi gücünüzü kullanarak engelliyorsunuz. Buradan bu sonuç çıkıyor. Her şey hazır. Ak Parti İl Başkanı krediyi onaylatsın, bütün billboardlara teşekkür ilanı asacağım dedim. Asarımda, çünkü önemli olan Edirne’ye hizmet. Edirne’ye hizmetin siyaseti olamaz. Sırf Recep Gürkan başarısız demek için, belediye şunu yapamadı demek için Edirnelilere eziyet çektirmeyin ayıptır, günahtır. Edirneliler zaten vergileriyle bu parayı ödüyor devlete, hakkı olanı istiyor. Bakın 2013’ten beri şehir stadı yapılacak. Protokol 2013’te imzalandı. 31 ili kapsayan bir paketti. 30 il yapıldı sadece Edirne yapılmadı. Ben 4,5 yıldır siyaset yapıyorum, yaptırmayın bana siyaset. Çok konuşurum. Bugüne kadar konuşmadıysam bilmediğimden, çekindiğimden değil. Sadece Edirnelilerin işler aksamasın diye. Yoksa çok konuşurum, altında kalır herkes kalkamazsınız. O yüzden doğal afetlerle siyaset yapmayın. ‘Bu doğal afetten belediye sorumlu ise Oğulpaşa’da olandan da İl Özel İdare sorumludur. Oradaki ölümden de 16 yıldır bu ülkeyi yönetenler sorumludur. 16 yıldır niye siz Oğulpaşa’nın, Sazlıdere’nin, İskender Köyün altyapısını yapmadınız bir vatandaşımızın ölümüne yol açtınız ?’ demem mi gerekiyor. Bunların dili ile mi konuşmamız gerekiyor. Ayıptır. Edirne’ye de yakışmaz. O yüzden bırakın burada durmadan çalışan belediye, valilik, emekçiler var. Onların işini yapmasına engel olmayın. Edirne Belediyesi altyapı çalışmaları projesini bitirmiştir, İktidar partisinden de kredinin onaylanması için destek beklemektedir. Bu Edirne’nin meselesidir” ifadelerine yer verdi. 

 

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ak Parti’den belediye başkan aday adayı olan Bilgin Özbaş’ın yaptığı paylaşımlara da değindi. Gürkan, “Belediyemizde toplamda 45 araç ve 216 personelle 48 saattir çalışmaya devam ediyoruz. Metrekareye 128,5 kg yağışın düşmesi bunu bir doğal afet olduğunu göstermektedir. Bazı vatandaşlarımız haklı olarak bunu altyapıya bağlamaktadır. Ama bu doğal afeti karşılayacak dünyada hiçbir altyapı yoktur. Adı üzerinde doğal affet. Çarşamba sabaha karşı beni ilk arayanlardan biri Ak Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe olmuştur. Kendisi geçmiş olsun dileklerini iletmiştir. Yardıma hazır olduğunu söyledi. Ama Ak Parti’nin Aday Adayı Bilgin Özbaş, ‘Edirne’de altyapı yok’ diye paylaşımlar yapmıştır. Aynı mantıkta gidersek Oğulpaşa’da, Sazlıdere’de, İskender Köy’de meydana gelen taşkınlarda Özel İdare’nin sorumluluğundadır. Özel İdare’nin başkanıda Sayın Vali’dir. Sayın Vali’yi mi suçlayacağız taşkınlar için. Bilgin kardeşim siyasete yeni girdi ama maalesef yanlış yerden başlıyor. İlyas Akmeşe’den insani ve vicdani ders almasını tavsiye ediyorum. Bu tür doğal afetler siyasi malzeme konusu yapılmaz” ifadelerine yer verdi.

 

Edirne’de altyapı sorunu olduğunu ilk günden beri söylediklerini aktaran Gürkan, “Kocasinan Mahallesi’nde bodrum katlarda biriken suları sürekli  çekmeye çalışıyoruz. Dün itibariyle TREDAŞ ile ilgili bir sorun yaşadık. TREDAŞ’ın o bölgede su basan bodrumlardaki elektrik panolarının su altında kalması nedeniyle güvenlik nedeniyle elektrik verememesi ısınma sorununu ortaya çıkardı. Sayın Valimizle birçok kez görüştük,  kendisi de TREDAŞ ile görüştü ama TREDAŞ güvenlik nedeniyle bunu yapamayacağını söyledi. Bizde Sayın Valimizin gayretli çalışmalarıyla sadece şunu teklif ettik. Bu tür sorun olan 45 civarında apartman var. Onların elektrikleri kesilsin, diğerlerine verin ki elektrik sisteminde sorun olamayanlar ısınmasını sağlasın diye, ama bu talebimize dün akşam saatlerine kadar olumlu bir dönüş alamadık. Sayı Valimizin devreye girmesiyle kısmen elektrikler verildi. Bugün suların tamamen çekilmesiyle birlikte tüm sitelere elektrik verilmesi ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 

 

Gürkan, “Şehrimizde 27 Kasım 2018 akşam saatlerinde başlayan yağmur 28 Kasım sabahına kadar devam ederek bir doğal afete dönüşmüştür. Meteoroloji 100 kilogramın üzerindeki yağışları aşırı yağış olarak değerlendiriyor. Meteoroloji Türkiye’de 1930 yılından beri kayıt tutuyor. Edirne’de de 1930 yılından bu yana en çok yağışın tespit edildiği yağış bu oldu. Bundan önce 1953 yılında metrekareye 110 kilogram düşen bir yağış var. Bu yağış onunda üzerinde Edirne Mekezde 128, 5 kilogram, Süloğlu ilçemizde ise 195, 6 kilogram. Tabi Süloğlu bizden daha da yukarıda olması nedeniye bütün bu yağış da Edirne’ye doğru akarak geldiği için bugüne kadar görmediğimiz bir şekilde Oğulpaşa’dan başlayarak; Sazlıdere, İskender Köy, Kırıklareli Kavşağı bölgesi de yağış altındaydı. Öncelikle Edirne’mize geçmiş olsun diyorum.  Gerçekten çok büyük bir doğal affet yaşadık. Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, AFAD bütün ekipler, bütün imkanlarıyla çok gayretli bir şekilde çalıştı. Biz Salı Akşamı Saat 01.00’den itibaren ben ve Başkan Yardımcılarımla 48 saattir hiç durmadan sahadayız. Ve ilgili birimlerimizde 48 saattir  hiç durmadan çalışıyor. Çalışmalara halen daha devam ediyoruz.  Yağmurun başlaması ile birlikte sabaha kadar çağrı merkezimize 180, öğlene kadar 300, dün saat 17.30 itibariyle de toplam 427 şikayet ulaşmıştır. Bu şikayetleri ilk etapta  252’si çözülmüş daha sonra geriye kalan 175 çağrı için devam edilmiş şanda bu 42’ye düşürülmüş ve bu 42 çağrı ile ilgili de alanda ekipleriz çalışmaktadır.”dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
HİPERTANSİYON VE OBEZİTE KONUSUNDA BİLGİLENDİRDİLER
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
FİDELERE İLGİ ARTIYOR
Reklamı Geç