EFSANE BAŞLADI

EFSANE BAŞLADI

EFSANE BAŞLADI

EFSANE BAŞLADI
02 Temmuz 2019 - 04:45
Reklam

YEŞİM DRAMALI
Edirne Belediyesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali törenlerle başladı. Tarihi Kırkpınar Davul-Zurna Ekibi’nin Kırkpınar’a özgü çaldığı ezgiler eşliğinde Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından; belediye bandosu eşliğinde söz ve müziği Beyazıt Sansı’ya ait olan Kırkpınar Marşı söylendi.
658. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali kapsamında tören korteji belediye binasının önünde toplandı. Korteje Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 658. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, , siyasi parti temsilcileri, belediye meclis üyeleri, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.  
Kortej, Tarihi Kırkpınar Davul-Zurna Ekibi’nin Kırkpınar’a özgü çaldığı ezgiler eşliğinde Atatürk Anıtına kadar yürüdü. Daha sonra Edirne Valisi Ekrem Canalp, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 658. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından; belediye bandosu eşliğinde söz ve müziği Beyazıt Sansı'ya ait olan Kırkpınar Marşı söylendi.
Daha sonra söz alan 658. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, “11 sene önce Edirne’ye geldiğimde demiştim ki; ağalığı hakkıyla, onuruyla, şerefiyle yapan birisi olursa benden alır. Bu sözümü tutum, bundan sonra da devam edeceğim. Allah nasip ederse Ağalığı seven, Kırkpınar’a, Edirne’ye yakışır bir kardeşim çıkana kadar yaşımız el verdiği, sağlığımız el verdiği sürece devam edeceğiz. Ama bu demek değil ki Kırkpınar’ı, Edirne’yi, Ata sporunu seven bir kardeşim çıktığında ağalığı vereceğim. Ata sporunu da, güreşi de Edirne’yi de seviyorum. Hepinize saygı ve sevgiler sunuyorum” diye konuştu.
Edirne Valisi Ekrem Canalp ise; “Dünya’da her kültürün, her medeniyetin, kendisine önem adlettiği gelenekler, töreleri vardır. Zaman, milletlerin gelenekleri içerisinde bazılarını ortadan kaldırır ve yeni gelenekler oluşturur. Kırkpınar dediğimiz zaman da Edirne’mizin ve Türk milletinin en köklü geleneğinden bahsediyoruz. Esas itibariyle Kırkpınar 100 yılı aşkın Edirne’nin ev sahipliği yaptığı en köklü geleneklerimizdendir. Bu sadece Edirne’nin bir geleneği değil, Türk milletinin bir geleneği değil, nisalığın ortak mirasının da en köklü olanlarından bir tanesi. Ve biz Edirneliler olarak aynı zamanda Türkiye’nin değil, Dünya’nın da, insanlığın da en köklü geleneklerinden birisine ev sahipliği yapıyoruz. Ev sahipliği yapmış olduğumuz geleneği, bizden önceki nesillerden emanet aldık. Ve bu emaneti de elimizden geldiğince en iyi şekilde bizden sonraki nesillere intikal ettireceğiz.”dedi.
Belediye Başkanı Recep Gürkan da;  “Kırkpınar Yağlı Güreşleri tüm dünyada olimpiyatlardan sonraki en eski spor organizasyonu. 1361’de Edirne’nin fethiyle başlayan bu mübarek ve bir o kadar da gurur verici müsabakalar, 658 yıldır, dünyada hiçbir etkinliğe nasip olmayacak şekilde, her ne şekilde olursa olsun, yoklukta da, varlıkta da, savaşta da barışta da hep devam etmiş ve hiçbir kesintiye uğramamıştır. Kırkpınar’ı bu kadar efsane, geleneksel yapan, 2010 yılından UNESCO insanlığın somut olmayan kültür mirası listesine girmesini sağlayan da bu özelliğidir. 1912’den bu yana başladığı yer olan şu anda Yunanistan topraklarındaki Simona’dan buraya taşınan Kırkpınar Yağlı Güreşleri 100 yıldan fazla süre Edirne’mizde gerçekleşmektedir. Sarayiçi’nde gerçekleştirdiğimiz yağlı güreşlerimiz Türkiye’de yılda yapılan yaklaşık 120 yağlı güreşin, tüm dünyadaki tüm yağlı güreşlerin olimpiyatı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle ülkemizde veya dünya coğrafyasının hangi noktasında olursa olsun, yağlı güreş yapan, kıspet giyen her pehlivan mutlaka bir gün o dualı çayıra çıkmak ister. Kırkpınar’ımızın ve yağlı güreşlerimizin bu kadar geleneksel, içten benimsenmesi ve her yıldan artan bir sayıyla pehlivan rekoru kırarak yeni rekorlarımızı tazeliyor olmamız da Türk Milleteninin ata sporlarına, pehlivanlığın hem dualı hem niyazlı, hem de mertlik göstergesi olan bu spora olan düşkünlüğünün en büyük sebebidir. Bu yıl yine 2500’ün üzerinde olacağını tahmin ettiğimiz pehlivan katılımıyla, Edirne’den Ardahan’a, Hatay’dan Sinop’a, cazgırıyla hakemiyle, buraya yağlı güreşin olimpiyatlarını izlemek için gelecek tüm güreşseverlerle Cuma gününden itibaren Sarayiçi’nde, Er Meydanı’nda dualı çayırda buluşacağız.”açıklamasında bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
FOTOĞRAF TUTKUNLARI BİR ARAYA GELDİ
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF
AVRUPA'YA GİDEN YOLCULARIN TESTLERİ NEGATİF