ENSELERİNDE BİTTİK, NEFES ALDIRMADIK

ENSELERİNDE BİTTİK, NEFES ALDIRMADIK

ENSELERİNDE BİTTİK, NEFES ALDIRMADIK

ENSELERİNDE BİTTİK, NEFES ALDIRMADIK
29 Mayıs 2020 - 00:22
Reklam

Yunanistan Meriç Nehri’nde tel çit inşa ederken ahdi kara hududumuzu ihlal etmeye başlayınca Özel Harekat Polislerimiz ve Askerlerimiz, adeta Yunan askerlerinin ensesinde biterek nefes aldırmadı ve gerekli tedbirleri alarak ihlali anında önledi. Güvenlik güçlerimiz, sınırlarımızda oldubittiye hiçbir şekilde müsamaha göstermeyerek, dosta güven düşmana korku veriyor.
Şubat ve mart aylarında mülteci akınıyla karşı karşıya kalan Yunanistan 15 Nisan’da Meriç hududunun Ferre Kupürü bölgesinde tel çit inşası yapacağını duyurdu. Türkiye, 11 Mayıs’ta verdiği bir nota ile Yunanistan’ı Türk kara hududunu ihlal etmemesi için uyardı. Notada çit inşa alanının koordinatlarının paylaşılması ve sınır komisyonunun toplanması talep edildi. Yıllar içinde Meriç nehri yatağının doğal nedenlerle önemli ölçüde değiştiğini hiçe sayan Yunanistan “Sınır 1923 Lozan Antlaşması ve 1926 protokolü ile belirlenmiştir” diyerek, Türkiye’nin talebini bir karşı nota ile reddetti.
ADETA ENSELERİNDE BİTTİK
Yunanistan, 13 Mayıs’ta Ferre Kupürü bölgesinde arazi tesviye çalışmalarına başladı. Bu çalışmalar esnasında, ahdi kara hududumuzu ihlal etmeye başlayınca Özel Harekat Polislerimiz ve Askerlerimiz, adeta Yunan askerlerinin ensesinde biterek nefes aldırmadı ve gerekli tedbirleri alarak ihlali anında önledi.
"İHLAL, ANINDA ÖNLENMİŞTİR"
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, uyarılara ve iş birliği önerilerine rağmen Yunanistan'ın 13 Mayıs'ta arazi tesviye çalışmalarına başladığını belirterek şunları kaydetti: "(Yunanistan) Ahdi kara hududumuzu ihlal etmiştir. Bu ihlal, ilgili makamlarımız tarafından gerekli tedbirler alınarak anında önlenmiştir. İki ülkenin teknik heyetleri arasında yapılmasını teklif ettiğimiz görüşmeler gerçekleştirildiği takdirde sorun aşılabilecektir. Sınırlarımızda bir oldubittiye hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyecektir."
MERİÇ NEHRİNDE 24 SAAT DEVRİYE
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla Yunanistan'ın geri itmelerini önlemek amacıyla tam donanımlı binlerce Özel Harekat Polisimiz, Şubat ayından günümüze sınırdaki devriyelerini kara ve nehirden sürüyor. Karada zırhlı araçlarla, doğal sınır konumundaki Meriç Nehri'nde ise zodyak botlarla devriyelerini sürdüren özel harekatçılar geri itmelerin yapılacağı alanları gözlüyor. Özel harekat polisleri 24 saat esasıyla görev yapıyor. Yunanistan'ın uluslararası sözleşmelere aykırı olarak ülkesine ayak basan sığınmacıları kayıt altına almak yerine darbederek, elbiselerini alarak Türkiye'ye zorla göndermesi pek çok kez görüntülenmişti.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
TÜ’YE ULUSLARARASI ÖĞRENCİLERDEN YOĞUN İLGİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ
SAADET PARTİSİ ŞOFÖRLER ODASINI ZİYARET ETTİ