ESKİ FETÖ YUVASI ÖĞRETMEN EVİ Mİ OLACAK?

ESKİ FETÖ YUVASI ÖĞRETMEN EVİ Mİ OLACAK?

ESKİ FETÖ YUVASI ÖĞRETMEN EVİ Mİ OLACAK?

ESKİ FETÖ YUVASI ÖĞRETMEN EVİ Mİ OLACAK?
10 Ocak 2019 - 04:25

Yapılan etütler sonrası yıkılan Edirne Öğretmen Evine yenisinin yapılması beklenirken, FETÖ yuvası olarak bilinen Ruziye Tuzcu Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdunun Öğretmen Evi olması planlanıyor. Konu hakkında Edirne İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş ile Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Fedai Işık açıklamalarda bulunarak çeşitli bilgiler verdiler.

 

Edirne’de bulunan mevcut Öğretmen Evinin yıkılmasının ardından yenisinin yapımı merakla bekleniyordu. Ancak geçen zaman zarfında yıkılan Öğretmen Evinin yerine FETÖ yuvası olarak bilinen Ruziye Tuzcu Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdunun yapılacağı haberi başta öğretmenler ve halktan tepki topluyor. Konu hakkında yapılan çalışmaları öğrenmek adına Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş ile Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Fedai Işık açıklamalarda bulunarak detaylı bilgiler verdiler.

 

GEÇMİŞ; “EDİRNE GİBİ ÇAĞDAŞ VE LAİK BİR KENTE YAKIŞMAYAN BİR GÖRÜNTÜ”

Başkan Geçmiş, yıkılan öğretmen evi yerine yenisinin yapılmamasının Edirne’ye yakışmayan bir görüntü oluşturduğunu vurgulayarak; “Edirne’deki eğitim camiasının çok önemli bir sorunu var. Daha öncelerde öğretmenlerimizin bir öğretmen evi vardı. Öğretmen evinin eski yapısından dolayı yıkılmıştı. Fakat yıkılan yere yenisi yapılamadı. Edirne’de bir öğretmen evi açığı vardır. Edirne gibi çağdaş ve laik bir kente yakışmayan bir görüntü. Daha önceki Milli Eğitim İl Müdürüne bunu defalarca sorguladık. Kamuoyu oluşturmadan konuşalım dedik ama ne yazık ki hep topu taca attılar. Bu konuda Edirne İl Genel Meclis Üyesi arkadaşlarımla bir komisyon çalışması yaptık. İl Genel Meclisi arkadaşlarımızla bu işin takipçisi olacağız. Son 3 yılda 5 yıllık bütçeyi çıkardım. Milli Eğitim İl Müdürlüğüne 33 Milyon TL kendi bütçemizden para çıkarmışız. Eski yerinde yapılmak kaydıyla İl Özel İdaresine bir talep dilekçesi versinler. Milli Eğitimin Müdürlüğünün bütün işlerini biz yapıyoruz onlara kurdele kesmek kalıyor. Kapısından penceresine kadar her şeyi yapıyoruz. Sandalyesine kadar her şeyi yerleştiriyoruz ve onlara sadece kurdele kesmek kalıyor. Bundan muzdarip miyiz? Değiliz. Yapılan işler tamamen Edirne’deki çocuklarımız için. Öğretmen evi konusu Edirne için gerçekten önemli bir sosyal yapı konumundadır. 2019 yılındaki ayıracağımız bütçeden biz gerekli katkıyı sağlarız ama Milli Eğitim Müdürlüğü bir talep dilekçesi vermesi lazım. İhaleyle 4-4,5 Milyon TL’ye bedel olur. 25-30 yıl çocuklarımıza eğitim veren öğretmenlerimize karşı bu durum bizim bir ayıbımız. FETÖ’den kalan en az 40 yıllık bir bina. Zaten orası da çürümeye yüz tutmuş eski binalardan birisi. Yapılan etütlerden sonra oraya da oturmaya müsaade edileceğini sanmıyorum. Onun için Milli Eğitim Müdürlüğü bu konuda tavırlı olsun. Biz birbirimizi eleştirmek değil, Edirne’ye yakışır bir Öğretmen eviyle öğretmenlerimize kavuşturmayı istiyoruz” ifadelerini kullandı.

 

IŞIK; “FETÖ BARINMA YERİ”

Eğitim Kültür ve Sosyal Hizmetler Komisyonu Başkanı Fedai Işık, gerekli işlemlerin yapılamasının ardından Edirne’ye yeni bir öğretmen evi yapılabileceğini belirtti. Işık öğretmen evi olarak belirtilen yerin de eskiden FETÖ barınma yuvası olduğuna da değindi. Işık; “Şükrü paşa mahallesi Ruziye Tuzcu Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdu olarak belirtilen yer ise FETÖ’nün barınma yeri. Milli Eğitim İl Müdürlüğü yetkilileri de il özel idare teknik elemanlarının yapacağı ve yaklaşık maliyet hesapları sonucu 1 Mart 2019 tarihinden sonra gerekli finans sağlama durumunda eskiden Ruziye Tuzcu Yüksek Öğretim Öğrenci Yurdu olarak bilinen binanın sağlık testi yapıldıktan sonra Öğretmen evine dönüştürüleceği ifadelerinde bulunuldu. Bütçeden en fazla pay alan İl Milli Eğitimdir. Edirne İl Özel İdaresi olarak bütçenin yüzde 20’sini İl Milli Eğitime finanse ediyoruz. Şu anda 13 Milyon 200 bin TL bütçesi var. Gerekli olan yerlere müracaatımızı yapacağız. Mağduriyetimizi dile getireceğiz. Edirne’ye daha nezih ve modern bir Öğretmen evi kavuşturacağız. Belirtilen yere öğretmen evi olması doğru değil. Başka bir yerde olmalı. Yıkılan Öğretmen evinin yeri yenisini yapmak ise 6-7 Milyon TL’ye mal oluyor. Bu parayı karşılamak da devletimizin sıkışık olduğu bir dönemde pek de mümkün gibi gelmiyor” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR