ESNAF EKMEK DERDİNDE BİRİLERİ SİYASET...

ESNAF EKMEK DERDİNDE BİRİLERİ SİYASET DERDİNDE

ESNAF EKMEK DERDİNDE BİRİLERİ SİYASET DERDİNDE

ESNAF EKMEK DERDİNDE BİRİLERİ SİYASET DERDİNDE
08 Ocak 2019 - 05:11

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın kentin farklı yerlerinde yayınlattığı Bulgarca ve Yunanca yılbaşı kutlaması hakkında süren tartışmaları Edirneli esnaflarına sorduk. Esnafların konu hakkında ortak görüşüyse; “Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan turizme katkı anlamında 1 adım daha attı ancak bazı kesimler konuyu farklı yerlere çekerek Edirne’ye zarar veriyorlar” dedi.

 

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Bulgarca ve Yunanca yazılı yeni yıl kutlama afişlerini kentin farklı yerlerine astırmıştı. Afişte Edirne isminin “Adrianoupolis” ve “Odrin” olarak yer almasına bazı kişiler tarafından tepki gösterilmişti. Bazı ulusal boyutta yayın yapan gazeteler konuyu farklı şekillerde ifade ederek Başkan Gürkan’ın yapmış olduğu çalışmayı farklı yerlere taşıdı. Başkan Gürkan dün Gazeteciler ile birlikte yaptığı görüşmelerde konu hakkında da detaylı açıklamalarda bulundu. Başkan Gürkan’ın; "Biz bu afişlerde Yunan ve Bulgar turistlere hitap ediyoruz, Türk vatandaşlarına hitap etmiyoruz ki. Edirne'nin tarihsel geçmişini incelesin o aklı evveller. Edirne'nin tarihte 12 ismi var" sözlerini Edirne esnafına sorduk. Edirne’de farklı meslek gruplarına yapılan çalışma ve konu hakkında görüşlerini sorduk. Edirne Esnafları farklı açıklamalarda bulundu. Esnafların ortak yorumuysa Başkan Gürkan’ın yaptığı çalışmanın turizme katkı anlamında olduğunu, konunun farklı yerlere çekildiğini ifade ettiler.

 

MİTRANİ; “BİZ DE MESELA ALEKSANDROPOLİS KENTİNE DEDEAĞAÇ DİYORUZ AMA HİÇBİR YUNAN BANA TEPKİ VERMİYOR”

Edirne’nin önemli isimlerinden biri olan Özar Market Zincirleri sahibi Rıfat Mitrani’ye yapılan çalışma ve tartışmalar hakkında görüşlerini sorduk. Mitrani konunun siyasi olmadığını Başkan Gürkan’ın Yunan ve Bulgar turistlere yönelik yaptığı afiş çalışmasının farklı yönlere çekilerek Edirne’ye zarar verildiğini ifade etti. Mitrani konu hakkında; “Edirne bilindiği gibi Tarım ve Turizm kenti. Özellikle son yıllarda turizm konusunda Edirne iyi ilerlemeler kat ediyor. Edirne Valiliği, Edirne Belediye Başkanlığı, İl Müdürlükleri çalışmalarını devam ettiriyor. Biz de dâhil tüm esnaflarımızda yetkililer kadar Edirne’mize katkı sağlamak için çalışıyoruz. Bu konu hakkında da Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan da Bulgar ve Yunan vatandaşların dikkatini çekmek için Bulgarca ve Yunanca yeni yıl afişleri yaptırıp astırmış. Farklı bir çalışma olmuş ve güzel olmuş ama son günlerde Edirne’nin adı niye afişte “Adrianoupolis” ve “Odrin” olarak yazılmış tartışmaları sürüyor. Başkan Türk halkına seslenmiyor ki. Biz de mesela Aleksandropolis kentine Dedeağaç hatta Xanthi’ye İskeçe diyoruz. Bulgaristan’da ve Yunanistan’ın pek çok farklı kentine farklı isimlerle hitap ediyoruz. Kimse de bize ne Yunan’dan ne de Bulgar’dan niye böyle diyorsun ‘vay siz böyle yapıyorsunuz, vay şöyle diyorsunuz’ diye tepki vermiyor ki. Bu tartışmalar sadece Edirne’ye zarar verir. En çok da Edirne esnafı zarar görür. Konunun muhatabı da Başkan Gürkan gerekli açıklamayı yapmış” dedi.

 

ELEMENLİ; “OLUMLU ETKİLERİNİ GÖRDÜK”

Edirne’nin en eski işletmelerinden biri olan İmren Kahvaltı ve Döner Salonundan Emin Elemenli ile görüştük. Elemenli tartışma konusu olan afiş meselesini yakından takip ettiğini belirterek; “Ekonomik krizin iyice hissedildiği bu dönemde Bulgar ve Yunan müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek için Bulgarca ve Yunanca menü hazırladık. Olumlu etkilerini gördük. Edirne Valiliğimizin, Belediye Başkanlığımızın yaptığı çalışmalarda bize arttı katkı. Belediyemizin yapmış olduğu Bulgarca ve Yunanca afişler de Edirne’mize turist çekmek amacıyla yapılmış olduğunu ve güzel bir etkinlik olarak düşünüyoruz. Konunun farklı yerlere çekilmesi Edirne’ye zarar verir” şeklinde konuştu.

 

ŞAHAN; “EDİRNE’YE ZARAR VERİR”

Edirne’de deri denilince akla gelen ilk isim Şahan Deri yetkililerinden Süleyman Şahan, tartışmaların gereksiz olduğunu belirterek; “Tartışılması gereksiz. Bunu milliyetçi bir olaya çevirip daha da büyürse zararlı çıkan Edirne olur. Burada tartışma konusu olan yazının esas amacı önemli. Başkan Gürkan da açıklamış ‘amaç turiste seslenmek. Turizme katkı sağlamak’ diye. Konunun muhatabı böyle diyorsa bunu böyle bilmek gerek. Eğer ki Edirne halkına Edirne yerine ‘Odrin’ dese, hiç Bulgar’ın gelmediği yerde Bulgarca, hiç Rus’un gelmediği yerde Rusça yazılsaydı o zaman bu konu tartışılırdı. Edirne’nin müşteri portföyünde Bulgar ve Yunan turist sayısı yüksek oranda var. Bazı işletmeler sırf Bulgar ve Yunan turist ile işletmesini ve ailesini geçindiriyor. Bu rakamları korumak ve yükseltmek de yetkililerin görevi. Madem bu kadar milliyetçi düşünüyorlar neden İphone veya Mercedes kullanıyorlar. Böyle tartışılırsa konu çok farklı yöne gider ve ne Bulgar kalır ne Yunan ne de farklı turistler. Maksat turist çekmek ise bana göre afişler olumlu sonuç doğurdu. 1 turistin getirdiği bir gelir bile önemli konuma geldiği bu günlerde gereksiz konular tartışılmasın. Konu bence farklı lanse ediliyor” ifadelerini kullandı.

 

EREN; “FARKLI YÖNE ÇEKİLMEMESİ GEREKEN BİR KONU”

Edirne’de uzun yıllar otelcilik sektörün hizmet veren Saray Hotel’in işletme sahibi ETSO eski Meclis Başkanı Mehmet Eren’e konu hakkında görüşlerini sorduk. Eren bu tür kutlama mesajlarının farklı yöne çekilmemesi gerektiğini ifade ederek; “Edirne Bulgaristan ve Yunanistan ile sınır komşusu olan bir kent. Diğer iller gibi değil. Edirne yıllarca sınır kenti olması nedeniyle çeşitli zorluklar yaşadı. Tarihten gelen bir yapısı var Edirne’nin. Pek çok medeniyete ev sahipliği yaptı. Doğaldır ki pek çok farklı adı da oldu. 8 bin yıllık bir tarihi var Edirne’nin. Bu durumdan faydalanmamız lazım. Sadece esnaf olarak değil, vatandaş olarak da bir kazanç sağlamamız lazım. Son günlerde özellikle turizm alanında büyük artışlar var. Bunu apaçık hepimiz görüyoruz. Ülke genelinde yaşanılan ekonomik sıkıntılara rağmen Edirne bu durumu en az hasar ile atlattı. Hatta avantaja bile çevirdi. Turizmin Edirne için ne olduğunu ne getirdiğini de fark etmiş olduk. Edirne’de turizm sektöründe hizmet veren A’dan Z’ye herkes bence Edirne’ye hizmet ediyordur. Bu konuda da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Bulgar ve Yunan turistlere seslenerek bir katkı sağlamak istemiş. Kutlama mesajı diyerek geçiştirmek basit olur. Bu tür konuların önemini Bulgar ve Yunan vatandaşların yaptığı paylaşımlar, söylemleri vs. gibi durumlardan görmüş olduk. Ancak bazı kişiler bu durumu farklı yöne çekip kendi adına prim sağlamak için “niye böyle yazdı?” “Niye şöyle yazdı?” gibi gereksiz polemiklere girerse bundan en çok zarar gören o insanlar değil, Edirneliler olur. Biz burada böyle tartışabiliriz ama Bulgar veya Yunan turistlere bu konuyu böyle anlatamazsınız. Bu konuda herkesin farklı fikirleri olabilir. Ben Bulgar’da veya Yunan’da bir bayram veya özel gün olduğu zaman tanıdıklarıma kutlama mesajı atıyorum ya da arıyorum. Buna karşılık olarak onlar da beni arıyor veya mesaj atıyor. O kadar çok olumlu etki ediyor ki bunu ancak içinde olduğunuz anda anlıyorsunuz. Biz başka bir kent gibi değiliz. Dezavantajlar, avantaja çevrilmişken bu durumu böyle konularla tekrar dezavantaja çevirmeyelim. Daha fazla ne yapabiliriz? Onu tartışmamız lazım” dedi.

 

AKGÜN; “EDİRNE ESNAFLARI OLARAK EKMEK DERDİNDEYKEN BİRİLERİ SİYASET DERDİNDE”

Edirne’nin meşhur tava ciğercilerinden Akgünler Ciğerciliğin işletme sahibi Erdal Akgün’e afiş konusunu sorduk. Akgün son 2 yıldan bu yana yapılan çalışmaların turizme büyük oranda katkı sağladığını vurguladı. Akgün afiş eleştirileriyle prim sağlamak isteyen bazı kesimlerin olduğunu ve bu durumun Edirne’ye zarar verdiğini belirterek; “Başkanımız Recep Gürkan’ın görev geldiği günden bugüne farklı ve güzel çalışmalara imza attı ancak bazı insanlar sırf prim elde etmek için yapılan çalışmaları bilgisizce ve gereksizce eleştirdi. Son 2 yılda yapılan çalışmalarla adeta kentimizde turizm patlaması yaşatırken, bu durumu koruyarak veya geliştirerek kentimize nasıl katkı sağlarız düşüncesi olmayan zihniyetler ise konuyu farklı yerlere çekmeye çalışıyor. Belediye Başkanımızın yaptığı bazı çalışmalarla Edirne’ye sadece Bulgar ve Yunandan değil, yurtiçinden de gelen turist sayısını arttırdı. Biz Edirne esnafları olarak ekmek derdindeyken birileri siyaset derdinde. Siyasetin yapılacağı yer başka. Ama bazı zihniyetler önce siyaset diyor. Diyorlar ki neden Edirne böyle yazılmadı. Her yerde Arapça yazan tabelalara ses çıkarmayanlar, amacı sadece turist çekmek için olan afişleri dünya meselesi yaptılar. Bunu diyen insanların amacı başka. Bu hitamlarda bulunanlar, başka bir partinin belediye başkanı olsa ödül bile verirlerdi. Bu zamana kadar kaç Belediye Başkanından böyle bir mesaj veya afiş gördüler? Edirne esnafına katkı için yapılan işi dönüp dolaştırıp farklı yere getirenlerin niyeti eleştirmek değil, prim yapmak. Mesela ben Bulgaristan’a gittiğimde beni polis çevirdiğinde ‘nereye gidiyorsun?’ dediğinde ‘Hasköy’e’ diyorum. Bulgar polisi de bana ‘Sen nasıl Haskova’ya neden Hasköy diyorsun’ demiyor veya bir Bulgar vatandaş ‘Böyle diyemezsin’ demiyor. Yıllardan beri böyle biliyoruz bu yerleri onlar da Edirne’yi Odrin veya Adrianapolis olarak biliyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR