HADDİNİZİ BİLİN!

HADDİNİZİ BİLİN!

HADDİNİZİ BİLİN!

HADDİNİZİ BİLİN!
08 Ocak 2019 - 05:08

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan düzenlediği basın toplantısında yılbaşı afişleri, CHP-İYİ Parti ittifakı ve birçok konu hakkında açıklamalarda bulundu. Kendini bilmez zavallılar ve meczuplar dil bilimi araştırsalar afişlerin doğru yazıldığını bilirler diyen Başkan Gürkan, “bizim abdestimizden şüphemiz yok, biz turist mücadelesi yapmasak Edirne’deki ekonomik kriz Türkiye’deki krizle eş değer olur” açıklamasında bulundu.

Afişler hakkında eleştirilerde bulunanlara hitap eden Başkan Gürkan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Açıklamalarına 2019 yılı hakkında iyi temennilerde bulunmasıyla başlayan Başkan Gürkan’ın gündeminde yılbaşı öncesi Saraçlar Caddesine asılan ve üzerinde Türkçe, Yunanca ve Bulgarca yeni yıl kutlama mesajında Edirne’nin isminin Bulgarca Odrin Yunanca ise Adrianoupolis yazan afişler vardı.

Ekonomik krizde Edirne’ye gelen Yunan ve Bulgar vatandaşların afişleri görünce mutlu olduklarını söyleyen Başkan Gürkan, bu afişlerin Yunan ve Bulgar vatandaşları tarafından sosyal medyada binlerce kez paylaşıldığını ve turist sayısında artış yaşanmasıyla birlikte Edirne esnafının mutlu olduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Edirne Valiliği ve Edirne Belediyesi ortak karar alıp Edirne’ye gelen Bulgar ve Yunan turistler için Whatsapp şikayet hattı kurulduğunu, üzerinde Whatsapp şikayet numarasının yazılı afişler yapıldığını ve o afişlerde de Edirne’nin isminin Adrianoupolis olarak yazıldığını söyleyen Başkan Gürkan, “ancak bu polemiğin ardından o afişler toplatıldı. Bunda kaçınılacak ve saklanılacak bir şey yok” dedi.

Yılbaşından kısa bir süre sonra aynı afişler nedeniyle eleştirilerle karşı karşıya kaldıklarının altını çizen Başkan Gürkan, Aklıevvel arkadaşlar Edirne’nin tarihsel geçmişini incelesin. Edirne’nin tarihinde 12 ismi vardır. Ve bu şehir bugünkü kimliğine o 12 isimden aldığı kültürlerle ulaşmıştır. Ben Edirne Belediye Başkanı olarak bu şehrin 8 bin 300 yıllık geçmişinin de sorumluluğunu ve sahipliğini yapıyorum. Söz konusu misakı milli sınırlarıysa herkes haddini bilecek. Onu bizden daha fazla kimsenin savunamacayacağını ben biliyorum.  Edirne’ye bir tane daha fazla turist gelsin diye uğraşıyoruz.  Turistler gelsin diye çok şey yapıyoruz. Kimsenin bir başkasının Cumhuriyetçiliğini ve Milliyetçiliğini sorgulama hakkı ve haddi yoktur. Bizim abdestimizden şüphemiz yok bunu herkes böyle bilsin. Biraz dil bilimi araştırırlarsa bunun böyle yazılması gerektiğini bileceklerdir.”açıklamasında bulundu.

Bu haberlerin sosyal medya da ve basında çıkmasının ardından Edirne’de Bulgar turist neredeyse yok denecek kadar azdı diyen Başkan Gürkan, “Ben bu mücadeleyi esnafımız için yapıyorum ve bu mücadeleye en çok sahip çıkması gerekende esnafımızdır. Eğer biz bu mücadeleyi yapmıyor olsak Edirne’deki ekonomik krizle Türkiye’deki ekonomik kriz eşdeğerdir.”dedi.

Evlad-ı Fatihan torunu olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Başkan Gürkan, kendini bilmez bazı zavallıların ve Edirne’nin tarihsel geçmişini bilmeyen bazı meczupların ortaya attıklarıyla üzülecek değiliz diyerek, Yunan ve Bulgar vatandaşların Edirne’ye gelmeleri için diyaloglarını sürdüreceklerini belirtti.

Başkan Gürkan açıklamasının devamında, “Türkiye Cumhuriyetini savunmak gerektiğinde kimlerin nasıl savunduğu ortadadır. Biz Türkiye Cumhuriyetinin nasıl kurulduğunu ve nasıl yaşatıldığını en iyi bilen insanların yaşadığı bölgenin çocuklarıyız. Edirnelileri onunla bununla yakıştırmak kimsenin haddi değil herkes haddini bilecek.” ifadelerine yer verdi.

İYİ Parti ve CHP ittifakı hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, İYİ Partinin Edirne’de Belediye Başkan Adayı çıkartmaması için kendisinin ve CHP İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’nın çaba göstermediğini belirtti. İYİ Parti’nin Edirne merkezde aday çıkartmayacağının sözlü olarak CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı’ya iletildiğini söyleyen Gürkan, ilçeler için henüz bir karar alınmadığını ifade etti.

Bulgaristan’da yaşayan ve darp edildiğini öne süren bir kişinin ifadelerine Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı da eklemesi hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Gürkan, “ Kanuni haklarımızı arayacağız. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Ben hayatım boyunca tetikçi kullanmadım. Kravatlı kibarız ama hayatımız boyunca hep kravatla dolaşmadık. Eski arkadaşlarımız bilirler geçmişimizi o yüzden hayatım boyunca tetikçi kullanmadım ihtiyaçta duymadım. Siyasetin gölgesi uzundur ama hayatında gölgesi uzundur. Edirne’de herkes herkesin geçmişini bilir. Kimin tehditle iş yapabileceğini kimin tehditle iş yapamayacağını dahil bilir.”dedi

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
ŞİMDİ ONLAR DÜŞÜNSÜN…
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR
KUR'AN BAŞARIYI KATLAR