ESNAF MEMNUN DEĞİL

ESNAF MEMNUN DEĞİL

ESNAF MEMNUN DEĞİL

ESNAF MEMNUN DEĞİL
25 Ekim 2020 - 23:47

YEŞİM DRAMALI
Tarihi Bedesten Çarşısı Esnafları Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, “TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda vergi, prim ve diğer alacakları kapsayan yapılandırma düzenlemesi affı çıkması esnafı çok sevindirmedi” dedi.
500 milyar liralık vergi, prim ve diğer alacakları kapsayan yapılandırma düzenlemesinde, yapılandırılacak borçlar 31 Ağustos 2020 dönemi öncesini kapsayacak. Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi, KDV, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Özel Tüketim Vergisi, tüm idari para cezaları ve KYK borçları da yapılandırma kapsamında olacağı açıklanması ile üzerine Tarihi Bedesten Çarşısı Esnafları Dernek Başkanı Hakan Fındıklı, “esnafa çok nefes aldıracak bir yapılandırma olmayacaktır,18 taksit az bir taksitlendirme” dedi.
Yapılandırma 18 taksit yerine 36 taksit olsaydı esnaf nefes alırdı diye ifade eden Fındıklı,“yapılandırmada devletimizin planladığı 18 taksit esnafımıza muhakkak faydalı olacaktır ama yeterli mi hayır yeterli değil.  Bu bizim esnafımız için çok faydalı olacağı kanaatinde değilim. Af vergi, SSK, trafik borçları her şeyi kapsıyor. Bunların hangi birini taksitlendirip nasıl ödeyecekler. Zaten mevcut olan sigorta primlerini ödeyemeyen esnaflarımız, kendimiz de dahiliz bunun içine. Bir de bunun yanına taksitle beraber 18 taksit biraz az oldu. Bunun biraz daha uzun tutsaydılar, 36 taksit olsaydı daha iyi olurdu. Bu sadece bugün emekliliği dolmuş, sigorta borcundan dolayı yararlanamayan arkadaşlarımız vardır onlara yarayacaktır. Onlar bir şekilde bankalardan kredi çekip bu borcu ödeyeceklerdir. Onun dışında hiç kimseye yarayacağına ve olumlu sonuçlar getireceğine inanmıyoruz. 500 milyar lira planlamışlar. Bunun belki 100 milyarı toplanır ama 400 milyarı yine borç olarak esnafın hanesinde devletin alacağında yazacaktır” dedi.
 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
KAPANIŞ SAAT FARKINA ELEŞTİRİ
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!
BASIN MENSUPLARINDAN ÇAĞRI VAR!