ETİL ALKOLE KISITLAMA

ETİL ALKOLE KISITLAMA

ETİL ALKOLE KISITLAMA

ETİL ALKOLE KISITLAMA
13 Eylül 2019 - 08:33

Sağlık Bakanlığı tarafından Türk Eczacıları Birliği’ne tebliğ edilen karara göre  eczanelerin etil alkol temini kısıtlama getirildi. Bundan böyle eczanelere ayda sadece 2 litre etil alkol verilecek.
Eczacı Şükrü Ciravoğlu, “Kararın alınış nedeni duyumlarımıza göre içkilerin vergilerin pahalı olması nedeniyle insanların evlerinde kendi içkilerini üretmeye teşebbüs etmesinden dolayı, etil alkol ihtiyacı oluşmasından kaynaklanıyor. Bunun eczanelerde satışı yok ama tahmin ediyorum eczanelerden temin edildiği düşünülerek böyle bir kısıtlamaya gidildi. Bu iyi düşünülerek alınmış bir karar değil. Böyle yanlış uygulamayı önlemek için kurunun yanında yaş da yanar misali halk sağlığında kullanılan laboratuarımızda kullanılan bir maddeyi kısıtlamak bizim için çok önemli ve etkileyici sonuçlar doğuracaktır.  Bu karar tarihi itibariyle kendi adımıza eczanemizin kayıtlarına baktığımızda son bir yılda 1766 adet ilaç yaptığımızı görüyoruz. Bu süreçteki iş günü sayısına bölündüğünde günde yaklaşık 6 adet yapma ilaç demektir.  Bu ilaçların önemli bölümünde etil alkol ham madde olarak kullanılıyor. Ayrıca laboratuar koşullarında gerek ortam temizliği gerek dezenfeksiyon işlerinde etil alkol elimiz ayağımız konumunda olan bir maddedir. Bunun kısıtlanması demek ithal bazı ürünlerle telafi etmemiz mümkün olabilir ama reçetelerde kullandığımız kısmını telafi etmemiz şansımız yoktur. Halkın etil alkol içeren bazı yapma ilaç reçetelerinden mahrum kalması demektir. Bu da halk sağlığını etkileyecek bir konudur.  Ayrıca ülkemiz adına üzüntülü bir tarafı daha var. Eski eczacılar bilir, Tekel özelleştirilmeden önce Türkiye’de alkolün dağıtımı Tekel vasıtasıyla yapılıyordu. Karne ile eczanelere ayda 20 litre alkol veriliyordu. Karne ile aldığımız dönemlerin gerisine geldiğimiz anlamına geliyor. Bu da ülkenin geldiği nokta açısından üzücü bir durum” dedi.
 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Recep Sayar
    5 ay önce
    Sebebi bu alkol ile içki yapılma imkanı. METİL alkol ile içki yapılmaz. kaçak içki ve her türlü şey bununla yapılunca en hafifi kör kalınır..Ama ETİL alkol ile çok basittir yüzdesi 90'dır verirsin 5 te bir suyu ve aromayı neler elde edersin Bunu yazdım diye kınamayın. Bu bilgiyi en iyi kimya çalışan lise öğrencisi bilir. Peki Etil alkolü kim satıyor eski Tekel sonra MEy alkol idi. şimdi bilmiyorum ve ilgilenmiyorum. Ama birisi alkol yapacağım derse zaten bağı bahçesi o*** üzümden yapıyor. Bu kişilerin de bazıları sadece üzümden olduğunu sanıyor. Asla Bir klas üstü üniversite sınavı çalışan çovuklar biliyor. Alkol şekerden ürer....Ve artık internette alkol hatta rakı iretim kit'leri ve anason aroması satılıyor..Eczacılar ile derdiniz nedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİZİ BİZİ YAPAN MÜŞTEREK DEĞERLERDİR
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE
BİLİNÇLİ TARAFTAR, TEMİZ ÇEVRE