ETSO’DAN ESNAFA ÇAĞRI, “FİYATI YABANCIYA...

ETSO’DAN ESNAFA ÇAĞRI, “FİYATI YABANCIYA GÖRE DEĞİL, YERLİ HALKA GÖRE AYARLAYIN”

ETSO’DAN ESNAFA ÇAĞRI, “FİYATI YABANCIYA GÖRE DEĞİL, YERLİ HALKA GÖRE AYARLAYIN”

ETSO’DAN ESNAFA ÇAĞRI, “FİYATI YABANCIYA GÖRE DEĞİL, YERLİ HALKA GÖRE AYARLAYIN”
15 Kasım 2021 - 09:52

Edirne Ticaret Ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, döviz kurunda yaşanan artışla birlikte Edirne’ye gün geçtikçe alışveriş için gelen Bulgaristan ve Yunanistan vatandaşların sayılarının arttığına dikkati çekerek, esnafa ‘fiyatı yabancıya göre değil, yerli halka göre ayarlayın’ çağrısında bulundu.
Yunan ve Bulgar turistin döviz kurunun arması ile birlikte yoğun bir şekilde geldiğini şehir ekonomisine ciddi katkı sağladığını ifade eden Edirne’ye Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt;"Bulgaristan’dan ve Yunanistan'dan gelen misafirlerin şehir ekonomisine ciddi katkı sağladığı yadsınamaz. Bıraktıkları döviz hem günlük ihtiyaçlarını karşılaması hem de hizmet sektörünü ve otellerde konaklaması şehre ciddi bir döviz girdisi sağlıyor. Dolayısıyla bu artarak devam edecek. Çünkü döviz kuruyla direkt bağlantılı. Öyle tahmin ediyorum ki Edirne’de hafta sonları hizmet sektöründe yer bulamayacaksınız. Bu uzun bir süre devam edecek öyle görüyorum”.dedi.
ESNAF YABANCIYA ENDEKSLİ FİYAT UYGULAYINCA YERLİ HALK FİYATLARDAN MUTSUZ
Esnafa fiyatlar konusunda uyarıda bulunan Zıpkınkurt; “Yerli halk zamlardan mutsuz. Çünkü biraz esnafımız da fiyatlarını gelen turistlere göre ayarladığı için dövize endekslediğinden biraz rahatsızlık veriyor haklı olarak yerli halkta bundan muzdarip. Ama esnafımızın da bunu dikkate alması lazım. Yabancıyı kazanırken yerliyi kaybetmemeli. Bence en önemli denge bu. Esnaflarımız bu dengeyi korumalı. Her platformda da bunu tüm üye ve esnaflarımıza hatırlatıyorum. Bu dengeyi iyi kurarlarsa yarın öbür gün kapıların kapanması halinde Bulgar ve Yunanlıların gelmemesi halinde yine yerliye döneceğiz. Eski yaşadığımız günleri yaşamayalım. Dolayısıyla arada fark gözetmeksizin ticaretimize devam edelim."şeklinde açıklamalarda bulundu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"TÜRKİYE SİNAGOGLARI" FOTOĞRAF SERGİSİ EDİRNE'DE AÇILDI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI
VALİ CANALP'E FAHRİ HEMŞEHRİLİK BERATI