YENİ DERNEKTEN YENİ MARATON

YENİ DERNEKTEN YENİ MARATON

YENİ DERNEKTEN YENİ MARATON

YENİ DERNEKTEN YENİ MARATON
15 Kasım 2021 - 09:51

Yeni kurulan Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ilk toplantısını hafta sonu gerçekleştirdi. Kurucu başkanlığını Önder Akdağ’ın yaptığı Balkan Ülkeleri Dostluk Grubu Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin ilk faaliyeti 8 Mayıs 2022’de yapılacak olan uluslararası Edirne Maratonu olacağı açıklandı.
Dernek hakkında bilgi veren Derneğin Kurucu Başkanı Önder Akdağ; “Ben aynı zamanda Türk Yunan Bulgar Dostluk Grubu Derneği’nin de başkanlığını yapıyorum. Yaptığımız etkinlikler ve faaliyetler artık ülke sınırlarını aştı. Yakın coğrafyamızdaki ülkelerle ilişkilerimize katkıda bulunmak, spor organizasyonuyla orada daha etkili tanıtım yapabilmek, yeni köprüler oluşturmak adına böyle bir oluşumun içine girdik. Sivil toplum camiası için küçük Edirne için büyük bir hareket olacağını düşünüyoruz. Sivil toplum örgütleri toplumumuz için çok önemli. Her ne kadar toplumumuzda bunun kıymeti bilinmese de gelişmişlik adına STK’ların topluma sunduğu katkı yadsınamaz. Buradan bütün kurumlarına sesleniyorum. Herkes STK’ları biraz ciddiye alsın. Çünkü maalesef kağıt üzerinde yüzlerce dernek var, bir çoğu faaliyette bulunmuyor. Biz hiçbir zaman bu derneklerden olmadık. Bu dernekte de olmayacağız. Bundan sonra hayatın her safhasında biz varız.  Bu oluşumda 7 kişi ile yola çıktık. Derneğin üye çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde genel kurul yapacağız. Kurucu başkan olarak ben varım, Muradiye Akcan, İsmail Kutlu,  Müjdat Yıldırım, Yalçın Günal, İsmail Yerkarıştıran, Hakan Bıkmaz olarak 7 kişilik ekiple yola çıktık”dedi.
Derneğin kurucu üyelerinden Muradiye Akcan ise böyle bir dernekte kurucu üye olmaktan mutluluk duyduğunu ifade edere; ““geçen yıl maraton benim ilk deneyimimdi. Onu yaşadıktan sonra fikirlerim daha da değişti. Bu maratonun Edirne için ne kadar önemli olduğunu gözlemledim. Türkiye’nin dört bir yanından aynı zamanda dünyanın birçok ülkesinden misafir ağırladık. Hepsinin Edirne’yi görme şansı oldu. Spor çok güzel bir şey, hayatımızın amacı olmak zorunda” dedi.
Derneğin kurucu üyelerinden İsmail Kutlu; “52 yıldır Edirne’de yaşıyorum ve bu şehre karşı sorumluluklarımız var. Bu dernekte görev yapmak bizim için onurdur şereftir. Edirne’de derneğimizi en üst seviyeye getirip hizmetler yapmak istiyoruz”. Dedi.
Derneğin kurucu üyelerinden Müjdat Yıldırım, “kurucu üye olarak Önder Akdağ’ın yanında olmak bizleri mutlu etti. Heyecanlıyız, gururluyuz. Maratonda üzerimize düşeni yaptığımızı düşünüyoruz. Sosyal sorumluluğumuzun farkındayız. Güzel şeyler olacağına inanıyoruz” dedi.
Yeni derneğin ilk faaliyeti olan maraton hakkında açıklama yapan Derneğin Kurucu Başkanı Önder Akdağ; “Derneğimizin yapacağı ilk faaliyeti açıklıyoruz. 2022 Edirne yılı. Biz de Türkiye’de 81 il içinde maraton yapılan altıncı il olarak bugün spor camiasına Edirne’nin adını yazıyoruz. Bir şehirde bu tür organizasyonların yapılıyor olması, o şehrin gelişmişliğinin göstergesidir. Biz de bu gelişmiş şehirler arasında Edirne de var diyoruz. 8 Mayıs 2022 tarihinde federasyonun takvimine Edirne maratonu olarak ismimizi yazdırdık. Bugün itibariyle çalışmaların startını verdik. Şehrimizde Uluslar arası Edirne Maratonu olarak bu organizasyonu gerçekleştireceğiz. Şu ana kadar 5 tane ilde tam maraton yapılıyor. 5 ilde bu organizasyonları büyük şehir belediyeleri gerçekleştiriyor. Biz bir STK olarak bu kadar büyük bir organizasyonun altına imzamızı atarak şehrimizin bileşenleriyle de bunun üstesinden geleceğimizi düşünüyorum. Şehrin de bileşenlerinin bunun bir yerinde olması gerekiyor. Ben buradan bütün esnafa, şehri yönetenlere sesleniyorum. Kimin yaptığının çok önemi yok. Bu tür organizasyonların bir şehirde yapılıyor olması önemlidir. Lütfen herkes elinden geldiğince sahip çıksın. Bu gururu birlikte taşıyalım” dedi.
  Uluslar arası Edirne maratonu için Edirne Belediyesi her türlü desteği vereceğini söyleyen Akdağ; “ Vali ile de görüşeceğiz. Maratonun parkuruyla ilgili çalışma yapıyoruz. 10 km, 21 km ve 42 km olarak üç etaptan oluşuyor. Yarı maraton Pazarkule sınır kapısından dönecek, dönüşte Kapıkule istikametine dönerek Kapıkule’den çıkış yaparak çıkış noktasında üç ülkeye sınır olan bir toprak var. O toprağın içinden dönüş yaparak finiş notasına sporcular dönecek. Bunun anlamı ve özelliği, üç ülke toprağından geçen bir maraton olma özelliği var. asıl amaç şehrimizi ülkemizi tanıtmak, tanıtırken de üç ülke toprağından geçen bir organizasyonu gerçekleştirmek, bizleri, bu organizasyonu ve şehrimizi bambaşka bir boyuta taşıyacak. Biz bir şeyi layıkıyla yapıyor muyuz, alnımız açık başımız dik ise kim ne söylerse söylesin doğru bildiğimiz şaşmayacağız. İnandığımız şeyleri sonuna kadar savunacağız. Bu organizasyona biz inanıyoruz. Biz şehir olarak ülke olarak yüzümüzün akıyla bu organizasyondan başarıyla çıkacağız ” dedi.
Derneğin Kurucu Başkanı Önder Akdağ, Kurucu Üyeleri İsmail Kutlu, Muradiye Akcan, ve Müjdat Yıldırım ile birlikte  bir otel toplantı salonunda basın mensuplarıyla bir araya geldi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
BADMİNTON MÜSABAKALARI DÜZENLENDİ
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM
KIZILAY'DAN YANGINDA EVİ HASAR GÖREN AİLELERE YARDIM