ETSO’DAN TEST ATAĞI

ETSO’DAN TEST ATAĞI

ETSO’DAN TEST ATAĞI

ETSO’DAN TEST ATAĞI
21 Nisan 2021 - 12:34

“Edirne ekonomisini turistlerin gelmesiyle toparlayabiliriz. Bulgaristan tarafıyla da girişimlerde bulunduk”
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Bulgaristan’dan ülkemize giriş yapacak turistler için korona virüs testi zorunluluğu bulunduğunu ve bunun maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi. Zıpkınkurt, Maliyeti 40 TL olan test kitinin Kapıkule’de uygulanması için girişimlerde bulunduklarını açıkladı.  Zıpkınkurt, test kitinin 10 dakikada sonuç verdiğini de ifade etti.
Zıpkınkurt açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “ Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak yaklaşık bir aydır PCR testi ile ilgili bir çalışma içerisindeyiz. Bulgaristan’daki test ücretinin 450 lira olduğu bizim Türk tarafında 250 lira civarında bir rakam olduğu ve bu rakamların gelen turistlere, yüksek geldiği için bir çalışma içine girdik. Bununla beraber bir kit elimize geldi.
Yaklaşık maliyeti 40 lira civarında. Bu kitin testleri yapılmış, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa’ya gönderilmiş. Binlerce kişi üzerinde denenmiş bir kit. Sağlık Bakanlığı’ndan izinleri beklenen bir kit. Bu kit Sabiha Gökçen Havalimanı, Millet Meclisi, büyük holdinglerin girişinde kullanılan bir kit.
Yine sürüntü ile test yapılıyor. 10 dakikada sonucu alabiliyorsunuz. Dolayısıyla bununla ilgili çalışma yapıyoruz. Bunun maliyeti 40 TL civarında. Personel gideri veya sağlık elemanı gideri ile beraber yaklaşık 80-90 liraya mal olacak bir iş.
Sayın Valimize temin ettiğim kitlerden verdim. Valilikte bununla ilgili bir araştırma yapıyor. Biz bu maliyetleri aşağıya çekerek turistlerin gelmesini sağlamamız lazım. Edirne hizmet sektörü ağırlıklı bir il.
Turistlerden beklentimiz yüksek. Edirne’nin ekonomisini turistlerin gelmesiyle toparlayabiliriz. Bununla ilgili Bulgar tarafıyla da girişimlerde bulunduk. Onlar içinde PCR testi temin edeceğimizi söyledik.”
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği arasında  İş Birliği anlaşması imzalandı
İş Bankası ile Edirne Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri...
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI
LİSELERE GEÇİŞ SİSTEMİ, BİNLERCE AİLENİN ÇIKMAZI